
Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Adaptacja nowego pracownika – proces i narzędzia
Adaptacja nowego pracownika to dużo więcej niż wypełnienie dokumentów, nadanie uprawnień i zapoznanie z nowym miejscem pracy. To ważny proces, który może przesądzić o pozostaniu pracownika w organizacji, jego samopoczuciu i zaangażowaniu przez cały okres zatrudnienia. Dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej.
- Na czym polega proces adaptacji nowego pracownika
- Skutki braku właściwego procesu adaptacji nowego pracownika
- Proces adaptacji pracownika – czas ma znaczenie
- Etapy adaptacji nowego pracownika
- Platforma Dolineo jako narzędzie adaptacji pracowniczej
Na czym polega proces adaptacji nowego pracownika
Adaptacja nowych pracowników, nazywana także onboardingiem (od ang. on board – na pokładzie), to proces wdrożenia pracownika do nowych obowiązków. Eksperci¹ uznają go za jeden z najważniejszych procesów wewnętrznych, najczęściej zarządzanych przez HR. Jego celem jest wsparcie nowej osoby w odniesieniu sukcesu w obejmowanej przez nią roli. To także ważny moment (tzw. „Moment that Matters”), w którym pracownik integruje się ze swoją nową firmą i jej kulturą organizacyjną, nawiązując relacje i otrzymując wszelkie narzędzia, które są mu potrzebne w nowym miejscu.
Skutki braku właściwego procesu adaptacji nowego pracownika
Choć sprawna i skuteczna adaptacja pracownika wydaje się być kluczem do sukcesu każdej organizacji, pracodawcy rzadko traktują ją jako proces strategiczny. Aż 36% firm nie posiada żadnego procesu onboardingowego². Niedawne badania Gallupa³ pokazały, że zaledwie 12% pracowników jest w pełni zadowolonych ze swojego procesu wdrożenia. To niepokojące statystyki, ponieważ skutki zaniedbań w tym obszarze mogą mieć poważne konsekwencje.
Najważniejsze skutki braku efektywnego procesu adaptacji nowego pracownika:
Zapisz się do Newslatte Dolineo
i odbierz podwójny BONUS
Otrzymasz bezpłatnie dwa przewodniki oraz co dwa tygodnie esencję dotyczącą świata HR w Polsce i na świecie, wykorzystania narzędzi L&D w firmach, onboardingu, feedbacku i oceny pracowniczej.


SMART jest administratorem Twoich danych. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności
i Regulaminie. Przejście dalej jest potwierdzeniem zapoznania się i akceptacją warunków Regulaminu.
Adaptacja nowego pracownika – czas ma znaczenie
Ile powinien trwać proces adaptacji nowego pracownika? Eksperci, podpierając się badaniami, uważają, że dobry onboarding trwa co najmniej rok. Podkreślają także, że aby adaptacja w pełni wspierała budowanie zaangażowania, powinna być dopasowana do potrzeb organizacji i pracowników. Często oznacza to wydłużenie procesu o kolejne kilka miesięcy. Coraz większą popularność zyskuje także „continous onboarding”, czyli podejście, w którym zawiera się indywidualna ścieżka rozwoju każdego pracownika.
Etapy adaptacji nowego pracownika
Adaptacja nowych pracowników to złożony i wieloetapowy proces. Przygotowując plan wdrożenia warto uwzględnić różne grupy pracowników, zwracając uwagę na:
Zazwyczaj proces adaptacji dzieli się na pięć etapów, które warto szczegółowo zaplanować. Każdy z nich jest tak samo ważny.
Etap 1. Preonboarding
Proces adaptacji nowego pracownika powinien rozpocząć się już w momencie podjęcia decyzji o jego zatrudnieniu. W czasach, kiedy to pracodawcy ubiegają się o najlepszych specjalistów na rynku, pierwsze wrażenie związane z nowym pracodawcą może być znaczącym elementem wzmacniającym zaangażowanie. Warto więc zadbać o dobrą komunikację zatrudnianej osoby z działem HR. Poinformować pracownika o poszczególnych krokach i dopełnić jak najwięcej formalności, jeszcze przed pojawieniem się go w miejscu pracy. Na tym etapie można przekazać dokumenty, a nawet zapoznać go z firmą i zespołem. To sprawi, że pierwszy dzień pracy nie jest poświęcony wypełnianiu stosu formularzy. Będzie za to poświęcony budowaniu relacji, poznawaniu kultury organizacyjnej i nowych obowiązków.
Etap 2. Pierwsze dni adaptacji
Pierwsze dni pracy to nie tylko moment dopełniania formalności i poznawania firmy. To okazja do pokazania pracownikowi, że jest w firmie mile widziany i potrzebny. Wymaga to jednak dobrej organizacji, w tym m. in:
Etap 3. Wdrożenie do pracy
Ten punkt jest czasem utożsamiany z całym procesem adaptacji nowych pracowników. Tzw. orientacja (ang. orientation) to zapoznanie z wszelkimi regulaminami, procedurami i obowiązkami. To ważny element, pozwalający pracownikowi wykonywać pracę bezpiecznie i zgodnie z zasadami i oczekiwaniami, a także wewnętrzną polityką firmy. To czas szkoleń wstępnych (w tym BHP), podczas których pracownik lepiej poznaje firmę, jej historię, misję i cele. W zależności od potrzeb i charakteru pracy może trwać jeden lub kilka dni. Jednakże szkolenia z istotnych zasad czy procedur warto powtarzać lub przekazywać wiedzę stopniowo (np. z pomocą krótkich szkoleń e-learningowych).
Etap 4. Adaptacja na stanowisku pracy
Ten etap to nie tylko poznanie obowiązków i zadań. To także głębsza integracja ze współpracownikami i kulturą organizacyjną firmy. To czas nauki (np. poprzez shadowing – „śledzenie” osoby na podobnym stanowisku pracy), zadawania pytań, doszkalania, wyznaczania celów i ich weryfikacji, dawania i udzielania informacji zwrotnej. Wdrożenie do nowej roli trwa co najmniej kilka miesięcy i nie da się tego etapu adaptacji zamknąć w konkretnych ramach czasowych. Podejście długoterminowe i uważność na nowego pracownika pozwalają stopniowo wzmacniać jego zaangażowanie, podnosić wydajność i niwelować trudności.
Etap 5. Integracja z organizacją
Przemyślany i rozłożony w czasie proces adaptacji nowego pracownika buduje jego poczucie przynależności do firmy. Dzieje się tak, kiedy w procesie onboardingu uwzględnia się stałą potrzebę wzmacniania relacji formalnych i nieformalnych. Bierze pod uwagę budowani sieci społecznej, udzielanie informacji zwrotnej i ciągłe uczenie się, które dają poczucie większego celu. Trudno tu postawić jasną granicę pomiędzy procesami rozwojowymi i wdrożeniowymi. Coraz częściej mówi się o tym, że pracownicy są w ciągłym procesie adaptacji, przez całe swoje życie w organizacji.

Platforma Dolineo jako narzędzie adaptacji pracowniczej
Złożoność i długoterminowość skutecznej adaptacji pracowników nie oznacza, że musi być to proces skomplikowany. Dolineo pomaga go uporządkować i uprościć. Staje się on wówczas jednym z kluczowych elementów kształtowania pozytywnych doświadczeń cyfrowych pracowników. Dzieje się to z pomocą co najmniej kilku kluczowych funkcjonalności, ważnych z punktu widzenia pracownika i osób zarządzających procesem (HR, przełożony, L&D).
Funkcjonalności Dolineo:
Relacje są ważne
Eksperci podkreślają, że proces adaptacji nowych pracowników we współczesnych firmach powinien być budowany bardziej wokół wzmacniania relacji i poprawy samopoczucia pracowników, niż formalności i procedur. Formalny aspekt zatrudnienia oraz szkolenia są jednak nadal bardzo ważne. Warto jednak pamiętać, że to właśnie relacje pozwalają poczuć się częścią większej całości. Dają poczucie bezpieczeństwa, zachęcają do dalszej nauki, a w efekcie przyczyniają się do szybszego wdrożenia do nowych obowiązków.