Słownik pojęć

Wiedza to wiedzieć, że wiemy, co wiemy i że nie wiemy tego, czego nie wiemy. Poznaj branżowe pojęcia, bądź mądrzejszy dzięki Dolineo.

Wypróbuj bezpłatnie
Szkolenia dla pracowników - baza szkoleń

B

Blended learning

Połączenie szkoleń w formie stacjonarnej ze szkoleniami, które odbywają się online (e-learningowo).

C

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer)

Certyfikat bezpieczeństwa, dzięki któremu zyskują Państwo pewność, że połącznie jest szyfrowane, a Państwa dane chronione (przed dostępem osób trzecich). W praktyce jest to zmiana adresu strony z HTTP na HTTPS.

E

E-learning

Nauka za pośrednictwem Internetu.

Edytor szkoleń H5P

Kreator lekcji, pozwalający na samodzielne tworzenie interaktywnych szkoleń, które mogą być udostępniane na platformie Dolineo. Dzięki H5P można tworzyć angażujące prezentacje, które poza informacjami tekstowymi czy graficznymi – mogą zawierać filmy, ścieżki dźwiękowe czy ćwiczenia, umożliwiające weryfikację wiedzy użytkownika.

F

Flash

Nierozwijana już technologia, w której mogą zostać przygotowane szkolenia czy animacje. Od 2021 r. Flash przestanie być wspierany przez przeglądarki internetowe. Nowszą technologią jest HTML5, dzięki której mamy pewność, że wszystkie elementy szkolenia czy strony będą wyświetlać się w przeglądarce poprawnie.

G

Gotowe szkolenie e-learningowe

Szkolenie e-learningowe, przygotowane przy współpracy ekspertów – praktyków dziedzinowych z zespołem doświadczonych metodyków, projektantów oraz grafików, które każdy z klientów może zakupić (jako gotowy produkt) na zasadzie licencji wieczystej do udostępnienia na własnej platformie e-learningowej lub w formie czasowego udostępnienia w ramach platformy Dolineo.

K

Kohorta

Grupa użytkowników, dla której mogą być np. przypisywane kursy.

L

LMS (Learning Management System)

Platforma e-learningowa wspierająca procesy zdalnego nauczania.

M

MBO (Management by Objectives)

Metoda zarządzania przez cele.

Moduł szkoleniowy

Szkolenie e-learningowe, przygotowane przez specjalistów Wykonawcy, które każdy z klientów może zakupić (jako gotowy produkt) na zasadzie licencji wieczystej do udostępnienia na własnej platformie e-learningowej lub czasowego udostępnienia w ramach platformy Dolineo.

O

Onboarding

Proces wdrożenia nowego pracownika do organizacji. Polega m.in. na zapoznaniu danej osoby z informacjami na temat firmy, kulturą organizacyjną, wewnętrznymi zasadami postępowania czy procedurami, a także obowiązkami, za które będzie odpowiadać.

P

Platforma e-learningowa

System umożliwiający przekazywanie wiedzy oraz udostępniania materiałów w formie plików różnego rodzaju. Umożliwia tworzenie ścieżek rozwoju, testów, ankiet oraz szkoleń.

S

SCORM (Sharable Content Object Reference Model)

Najbardziej popularny, międzynarodowy format (standard) pliku dla szkoleń e-learningowych, który jest obsługiwany przez platformy.

Strefa własna

W kontekście platform e-learningowych jest to przypisana konkretnemu klientowi jednostka platformowa, do której dostęp możliwy jest poprzez spersonalizowaną stronę logowania z dedykowanym adresem w domenie dolineo.com.

Szkolenia dedykowane

Szkolenia e-learningowe, które powstają wyłącznie na potrzeby konkretnego klienta – najczęściej na bazie jego wewnętrznych materiałów. Potocznie nazywane również „szyte na miarę”. Prawa autorskie do takich szkoleń posiada zamawiający.

Szkolenia online

Szkolenia prowadzone za pośrednictwem sieci komputerowej, głównie Internetu.

Piekarnia familijna

Dołącz do firm, które już wybrały Dolineo

Rozpocznij bezpłatny 14-dniowy okres próbny i przekonaj się, jak szybkie i proste może być uruchomienie platformy e-learningowej w Twojej firmie.

Wypełnij formularz i otrzymaj dostęp do wersji demonstracyjnej.

Wypróbuj bezpłatnie