Skorzystaj z promocji Black Week(s)! W dniach 25.11-6.12.2024 r. możesz otrzymać zniżkę nawet do -40%.
Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
5 ważnych powodów, dla których potrzebujesz bazy wiedzy w swojej firmie
Wiedza to najcenniejszy zasób współczesnych organizacji. Zarządzanie nią to wieloaspektowy proces, wymagający właściwych procedur i wspierającej kultury organizacyjnej. W tym oczywiście narzędzi. W jaki sposób wewnętrzna baza wiedzy wpływa na rozwój biznesu i jakie korzyści z sobą niesie?
- Czym jest wewnętrzna baza wiedzy?
- Co zyskuje firma, posiadając wewnętrzną bazę wiedzy?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając wewnętrzną bazę wiedzy?
Czym jest wewnętrzna baza wiedzy?
Właściwy obieg wiedzy w organizacji daje solidne podstawy do jej prawidłowego funkcjonowania oraz budowania przewagi konkurencyjnej. Unikalne dane, takie jak procedury, pliki, dokumenty, prezentacje czy filmy instruktażowe można zebrać w postaci uporządkowanej bazy wiedzy, dostępnej dla wszystkich pracowników. Dzięki łatwej obsłudze i możliwości szybkiej aktualizacji takie wewnętrzne biblioteki pomagają zarządzać procedurami i procesami biznesowymi, stając się głównym punktem odniesienia i jedynym pewnym źródłem wiedzy.
Co zyskuje firma, posiadając wewnętrzną bazę wiedzy?
Można wymienić szereg korzyści z posiadania bazy wiedzy w firmie. Oto 5 najważniejszych:
- Zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu
Firma IBM jakiś czas temu oszacowała, że błędy popełnione przez pracowników korzystających ze złych danych, kosztowały firmy w Stanach Zjednoczonych do 3,1 miliarda dolarów rocznie. To poważny argument za tym, aby zadbać o jakość informacji i dokumentów, które krążą w organizacji. Ludzie będą popełniać błędy i będą one kosztowne (może nie zawsze tak, jak w przypadku błędu pracownika Amazona), ale dzięki wewnętrznej bazie wiedzy, można je zminimalizować, wysyłając pracownikom jasny sygnał, jakie dokumenty mają być punktem odniesienia w ich pracy.
- Utrzymanie kontroli nad wiedzą, krążącą w organizacji
Nowoczesne wewnętrzne bazy wiedzy, pozwalają na kompleksowe zarządzanie uprawnieniami i dostępami do firmowych treści. Oznacza to, że administratorzy mogą łatwo i szybko nadawać i odbierać dostępy do wybranych grup dokumentów lub nawet poszczególnych plików. Dzięki temu wiedza trafia dokładnie do tych osób, do których powinna trafić.
- Bezpieczeństwo danych
Współczesne bazy wiedzy zapewniają pełne bezpieczeństwo zawartych w nich informacji. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczny sposób logowania, z wykorzystaniem unikalnych loginów i haseł. Przechowywanie wiedzy firmowej na różnorodnych nośnikach, których zabezpieczenia pozostawiają często wiele do życzenia, podnosi ryzyko wycieku, zniszczenia lub przechwycenia danych.
- Zachowanie spójności procedur
Firmy, które chcą utrzymać konkurencyjność na rynku muszą być zarządzane w zwinny i elastyczny sposób. Wymaga to szybkiej reakcji na zmiany, aktualizacji procedur i sprawnej komunikacji. W takim dynamicznym środowisku łatwo o chaos informacyjny, zwłaszcza w rozproszonej strukturze (np. w zespołach hybrydowych). Procedury zebrane w wewnętrznej bazie wiedzy, które można szybko aktualizować są dostępne z każdego miejsca na świecie. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik może po nie sięgnąć i łatwo odnaleźć potrzebne informacje.
- Oszczędność czasu i pieniędzy
Firma doradcza McKinsey podaje, że wyszukiwanie i zbieranie informacji zajmują pracownikom ok. 20% ich tygodniowego czasu pracy. Posiadanie bazy wiedzy wpływa na zwiększenie wydajności pracowników, upłynniając i ułatwiając im pracę na różnych poziomach. Dotyczy to organizacji o rozproszonej strukturze czy pracujących w hybrydowych modelach pracy, ale także w zespołach stacjonarnych, gdzie liczy się szybkość podejmowania decyzji, wzajemna współpraca (zespołowa, multidziałowa lub projektowa) oraz jakość pracy.
Zapisz się do Newslatte Dolineo
i odbierz podwójny BONUS
Otrzymasz bezpłatnie dwa przewodniki oraz co dwa tygodnie esencję dotyczącą świata HR w Polsce i na świecie, wykorzystania narzędzi L&D w firmach, onboardingu, feedbacku i oceny pracowniczej.
SMART jest administratorem Twoich danych. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności
i Regulaminie. Przejście dalej jest potwierdzeniem zapoznania się i akceptacją warunków Regulaminu.
Przepływ wiedzy a rozwój biznesu
Zarządzanie wiedzą staje się coraz ważniejszym procesem w każdej organizacji. A przebieg tego procesu wpływa na wszystkie aspekty biznesu, w tym dwa najważniejsze: satysfakcję pracowników i klientów. Dla tych pierwszych szybki dostęp do wiedzy ułatwia codzienną pracę. Dla klientów – szybką obsługę.
Zaangażowanie pracowników – ułatw sobie zadanie
Statystyki są nieubłagane. Utrudniony dostęp do narzędzi i dokumentów został uznany za jeden z najważniejszych aspektów, negatywnie wpływających na wykonywanie obowiązków. W obliczu niedoboru talentów i zwiększonego ryzyka odejść z pracy pracodawcy muszą wypracować sposoby nie tylko na wzrost wydajności, ale także zadowolenia pracowników. Wymaga to świadomego kształtowania doświadczeń zatrudnionych osób (EX – employee experience ), w tym doświadczeń cyfrowych (DEX – digital employee experience), poprzez zapewnienie im właściwych narzędzi. Wewnętrzna baza wiedzy spełnia tę rolę, ułatwiając pracę i wzmacniając zaangażowanie, na którym tak bardzo zależy pracodawcom.
Obsługa klienta – sprawniej, szybciej, lepiej
Klienci oczekują szybkiej i sprawnej obsługi, a w przypadku wątpliwości czy pytań – kontaktu z kompetentnym pracownikiem firmy. Błędy i niska jakość mogą być kosztowne – niektóre badania udowadniają, że aż 96% klientów zrezygnuje z produktu lub usługi wobec złych doświadczeń obsługowych. A te są często powodowane brakiem dostępu do aktualnej wiedzy lub trudnościami w jej zdobyciu. Aż 49% pracowników potwierdza, że ma trudności w zlokalizowaniu wewnętrznych dokumentów. Firmowa baza wiedzy wpływa więc bezpośrednio na usprawnienie procesu obsługi klientów, a więc ich zadowolenie, a w konsekwencji wyższą sprzedaż.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wewnętrzną bazę wiedzy?
Jakie funkcjonalności powinna zawierać firmowa baza wiedzy, aby mogła zapewnić spójną komunikację w organizacji? Wybierając narzędzie warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:
Rozwój organizacji oznacza konieczność ciągłej nauki i regularną aktualizację wewnętrznych procedur, informacji, plików. Wymusza to na firmach poszukiwanie coraz nowocześniejszych sposobów na zarządzanie wiedzą. W czasach niepewności i nieustannych zmian nie można już polegać na tradycyjnych nośnikach i narzędziach. Posiadanie wewnętrznej bazy wiedzy, która jest dostępna w ramach platformy Dolineo, zapewni stały dostęp do właściwych dokumentów, zapewniając skuteczną komunikację oraz spójność wszystkich wewnętrznych procesów.