Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Dolineo - e-learning dla firm

Wiedza HR

E-learning niejedno ma imię!

Pandemia sprawiła że nasza codzienność w pracy diametralnie się zmieniła. Przywykliśmy w tym czasie do pracy zdalnej, hybrydowej, łączenia obowiązków zawodowych z domowymi. Nauczyliśmy się zdalnie prowadzić spore projekty, programy rozwojowe, a nawet się integrować. Powoli sytuacja się normalizuje i coraz śmielej pojawiamy się w biurach. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy zrezygnować ze zdalnych form rozwoju? Bynajmniej! E-learning na dobre zadomowił się w firmach!

E-learning to nie tylko szkolenia

O tym, że pracownicy potrzebują rozwoju w firmie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak pokazuje badanie „Szczęście w pracy Polaków”, możliwość rozwoju aż 69% pracownikom pomaga w byciu szczęśliwym*. Jeszcze kilka lat temu platformy e-learningowe były kojarzone w głównej mierze ze szkoleniami BHP czy RODO. Dziś sytuacja wygląda kompletnie inaczej, bo dzięki narzędziom dostępnym on-line możemy zadbać o pracownika (a nawet kandydata) niemalże w każdym aspekcie jego funkcjonowania w organizacji.

Poczynając od preboardingu, poprzez proces właściwego wdrożenia nowego pracownika, przekazania mu wiedzy o funkcjonujących procedurach, regulaminach, kwestii RODO czy też, jak wcześniej, BHP. Platforma e-learningowa zapewnia nam możliwość przeprowadzania szkoleń produktowych, rozwojowych, a nawet tworzenia rozbudowanych ścieżek szkoleniowych. Dzięki niej nasi menedżerowie mogą przekazywać materiały wszystkim swoim pracownikom dokładnie w tym samym czasie.

Bez wątpienia jest to narzędzie, które wspiera szereg obszarów w organizacji – wdrożenie, rozwój, komunikację czy integrację. Czy możemy jeszcze mocniej wykorzystać e-learning?

Miejsce, do którego z chęcią zaglądają nasi pracownicy

Nudne szkolenia produktowe, konieczność przeklikiwania się przez stosy nieinteresującego materiału – niektórzy pracownicy właśnie tak kojarzą platformy e-learningowe. I spora w tym nasza rola w firmie, jak wykorzystamy narzędzie, które dziś oferuje nam ogrom możliwości. A tych jest naprawdę sporo: infografiki, symulacje, scenki sytuacyjne, możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń.

Korzystając z e-learningu możemy zapewnić dobrą zabawę, integrację, zaktywizować pracowników i zachęcić ich do dzielenia się wiedzą. Dzięki temu odczarujemy negatywne doświadczenia naszych ludzi i zachęcimy ich do korzystania z możliwości platformy. Możemy stworzyć prosty bądź rozbudowany system aktywności i nagradzania pracowników za dzielenie się wiedzą oraz korzystania z zasobów e-learningu. Voucher za największą aktywność, możliwość pełnienia dodatkowej roli w postaci eksperta czy mentora – to tylko niektóre z możliwości, dzięki którym przekazujemy pracownikom odpowiedzialność za rozwój w ich własne ręce.

Platforma Dolineo działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych
Innowacyjna platforma e-learningowa Dolineo działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych

Wsparcie w komunikacji

Niezależnie od tego, czy pracujemy stacjonarnie, zdalnie, hybrydowo, czy też w modelu mieszanym, platforma może odegrać sporą rolę w komunikacji z pracownikami. A przecież to właśnie ten obszar w firmach najczęściej kuleje. Jak wynika z badania „Zaangażowanie 2020”, które zostało przeprowadzone na naszym rodzimym rynku, tylko 42% pracowników deklaruje, że oczekiwania i cele stawiane przez przełożonego są dla nich jasne, a 58% pracowników czuje się poinformowanych o planach i sytuacji firmy**.

Wyobraźmy sobie, że logując się do platformy znajdujemy w niej informacje o najważniejszych procedurach, procesach oraz aktualną wiedzę merytoryczną, która jest niezbędna do wykonywania przez nas dobrze swojej pracy. Mamy też możliwość sprawdzenia swoich ścieżek rozwoju, dowiedzenia się o ewentualnych lukach kompetencyjnych wraz z przypisanymi formami rozwojowymi. Wiemy, jakie wydarzenia planowane są w firmie, jakie zmiany nas czekają i z kim możemy porozmawiać na nurtujące nas tematy. Brzmi niewiarygodnie? Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy możliwości platformy.

Nasza rzeczywistość w ostatnich kilkunastu miesiącach bardzo się zmieniła. Sporo się nauczyliśmy i szkoda byłoby nie wykorzystać możliwości narzędzi. Zapewniając możliwość rozwoju swoim pracownikom dbamy także o komunikację z każdą osobą w naszej firmie.

Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem platformy w swojej firmie, przetestuj Dolineo. System daje możliwość skorzystania z bazy ponad 200 opracowanych i gotowych do wykorzystania szkoleń, stworzenia nowych treści, wykorzystania bazy wiedzy czy też zaprojektowania procesów preboardingu, onboardingu oraz offboardingu.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!


*Jobhouse & Great Digital, Szczęście w pracy Polaków, raport z badania 2020, s. 06.

**Enpulse, Zaangażowanie 2020. Raport, s. 06.

Udostępnij ten wpis
Urszula Zając-Pałdyna

Urszula Zając-Pałdyna