Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Zarządzanie sobą w czasie szkolenie

Wiedza HR

Jak poskromić czas?

„Dlaczego to nie działa? Mam wszystko, kalendarz z planerem tygodniowym, nową aplikację zarządzania czasem, listę z najważniejszymi celami na dzisiaj, jutro i pojutrze, a nawet książkę o tym jak sprawić by czas był moim przyjacielem, a przynajmniej nie był moim wrogiem. W pocie czoła organizuję, nadaję priorytety i układam każdy dzień w zgrabną całość, a kiedy wydaje mi się, że „trzymam byka za rogi”, szef zleca mi kolejne, niecierpiące zwłoki zadanie, sąsiad zalewa mi mieszkanie, dzieci akurat dziś postanowiły się zbuntować, a mi po prostu brakuje już sił”.

Też tak masz? Też chcesz, aby Twój czas był z gumy? Czas, który dopasowuje się do Twoich planów i zamierzeń, z przewidzianym, obowiązkowym miejscem na wypoczynek i konstruktywną zadumę – to byłoby coś… Nic z tego. Brzmi brutalnie, ale niestety jest prawdziwe. Idea zarządzania czasem, to właściwie… strata czasu.

Czas zegarowy kontra czas rzeczywisty

Musisz wiedzieć, że są dwa typy czasu: czas zegarowy i czas rzeczywisty. Czas zegarowy to 86 400 sekund lub 1440 minut w 24-godzinnym dniu. Wszyscy mamy tyle samo czasu. Nie będziemy mieć go ani mniej, ani więcej.

W czasie rzeczywistym, czas to wartość relatywna. Czas płynie, albo ciągnie się nieubłaganie, w zależności od tego, co robisz. Pomyśl tylko, jak postrzegasz czas wykonując pilne zadanie w pracy, a jak czekając na wizytę u lekarza w przychodni, albo siedząc w kolejce do okienka w urzędzie skarbowym.

Narzędzia mające na celu zarządzanie czasem nie działają, ponieważ nastawione są tylko na czas zegarowy, który nas nie dotyczy, do którego nie mamy dostępu. Żyjemy w czasie rzeczywistym, opartym na emocjach, a nie czystej logice. To warunkuje stwierdzenie, że jedyne co możemy zrobić to projektować czas, tak aby działał na naszą korzyść, lub inaczej, zarządzać sobą w czasie.

Jeśli przesuniemy siłę ciężkości z zarządzania czasem na zarządzanie sobą w czasie, okaże się, że tak naprawdę nie ma dla nas ograniczeń.

Jeśli przesuniemy siłę ciężkości z zarządzania czasem na zarządzanie sobą w czasie, okaże się, że tak naprawdę nie ma dla nas ograniczeń. Wszystko zależy od tego jak postrzegamy siebie, nasze własne pragnienia, obowiązki czy potrzeby. Czas jest w naszym umyśle, do niego mamy dostęp i na taki czas mamy wpływ. Nie wyeliminujemy codziennych, rutynowych zadań, które każdy z nas musi wykonać. Mamy jednak decydujący głos, co do tego jak do nich podejdziemy i ile czasu na nie poświęcimy.

Bądź S.M.A.R.T.E.R

Kolejnym istotnym krokiem ku mądremu zarządzaniu sobą w czasie jest efektywne wyznaczanie celów. Nie sztuką jest trwonić czas, sztuką jest odnaleźć się w czasie i zacząć działać, tu i teraz. Jest wiele metod, które pomogą Ci jasno określić i sprecyzowaćzadania, które musisz lub chcesz zrealizować. Jedną z nich jest metoda nazywana S.M.A.R.T.E.R (poszerzona wersja metody SMART).

Poniżej wersja stworzona dla potrzeb języka polskiego. Twój cel powinien być:

Metoda ta jest bardzo prosta i łatwa do zapamiętania, a jeśli będziesz stosować ją regularnie da widoczne efekty. Nazwa S.M.A.R.T.E.R to połączenie pierwszych siedmiu liter angielskich słów charakteryzujących cel – Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Trackable, Exciting, Recorded.

  • S – (Szczegółowy): opisz dokładnie to, co chcesz zrealizować,
  • M – (Mierzalny): przedstaw cel tak, aby można go było kontrolować i oceniać,
  • A – (Ambitny): sformułuj cel tak, by zmotywował Cię do działania,
  • R – (Realistyczny): przedstaw cel tak, by był możliwy do wykonania,
  • T – (Terminowy): określ cel, co do czasu i terminu wykonania,
  • E – (Ekscytujący): spraw by Twój cel nastrajał Cię entuzjastycznie i angażował w proces realizacji,
  • R – (Rejestrowany) – zapisz swój cel i oznacz jako ważny.

To, w jaki sposób przedstawisz swoje cele ma niebagatelne znaczenie dla Twojej motywacji i podejścia do danego zadania. Z kolei Twoje nastawienie i Twój rzeczywisty czas warunkują sprawną, odpowiednią i efektywną realizację.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, pamiętaj, aby nie odkładać realizacji ważnych celów na później. Planuj z głową, bo dobrze wykorzystany czas to mnóstwo nowych pomysłów i doświadczeń. Powodzenia!

Chcesz lepiej zarządzać sobą w czasie? Dzięki szkoleniu zidentyfikujesz główne przeszkody w skutecznym planowaniu. Przećwiczysz techniki pomagające w walce ze „złodziejami czasu”.

Twoja organizacja nie ma jeszcze dostępu do Dolineo? Zadzwoń lub napisz do nas, aby uzyskać bezpłatny dostęp na 14 dni oraz ofertę.

tel.: +48 22 854 20 60

e-mail: kontakt@dolineo.com

 

Udostępnij ten wpis
DK

DK