Skorzystaj z promocji Black Week(s)! W dniach 25.11-6.12.2024 r. możesz otrzymać zniżkę nawet do -40%.
Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Mobile learning – czym jest i jakie daje korzyści
W dobie cyfrowej rewolucji m-learning zyskuje na znaczeniu i staje się ważnym elementem strategii uczenia się, zarówno w kontekście edukacji akademickiej, jak i rozwoju zawodowego. Czym jest mobile learning i jak wykorzystać go do rozwoju pracowników?
- Czym jest mobile learning?
- Zalety nauki mobilnej w organizacjach
- Mobilna nauka w organizacji – dobre praktyki
- Jak wykorzystać mobile learning do szkoleń i rozwoju pracowników?
Czym jest mobile learning?
Mobile learning, znany również jako mLearning lub m-learning, wykorzystując urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe i tablety, umożliwia dostęp do treści edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie. Jest to sposób na uczenie się w miejscu i czasie, które najlepiej odpowiadają użytkownikowi, co zwiększa zaangażowanie i skuteczność nauki. Kluczowym elementem mobile learningu jest możliwość dostosowania tempa nauki do indywidualnych potrzeb. Mlearning jest niezwykle elastyczny i dostępny na szeroką skalę, co jest kluczowe dla nowoczesnych metod edukacyjnych, wykorzystywanych w organizacjach.
Zalety nauki mobilnej w organizacjach
Nowoczesne technologie doskonale wpisują się w proces uczenia się organizacji, a nauczanie mobilne coraz częściej staje się ważnym elementem strategii Learning & Development. Organizacjom o rozproszonej strukturze lub zmianowym czasie pracy umożliwia skuteczne zarządzanie nauką. Doceniają je także pracownicy biurowi, dla których rozwój i zdobywanie nowej wiedzy jest stałym elementem firmowej rzeczywistości. Obecnie nie chodzi jednak o to, aby pracownicy poświęcali coraz więcej czasu na naukę, ale o to, aby stanowiła ona integralną część pracy i była coraz bardziej skuteczna. Josh Bersin nazwał to “nauką w przepływie pracy” (ang. Learning in the Flow of Work®). M-learning doskonale wpisuje się w tę koncepcję, posiadając szereg zalet, przynoszących organizacjom liczne korzyści.
Dostępność i elastyczność
Mobile learning umożliwia uczestnikom dostęp do treści edukacyjnych w każdym miejscu i czasie, co zwiększa ich zaangażowanie, a tym samym podnosi efektywność nauki. Dzięki technologii mobilnej, uczenie może przebiegać w zaciszu własnego domu, biura lub w dowolnym miejscu, wybranym przez pracownika. To sprawia, że nauka może stać się integralnym elementem wpisanym w codzienne obowiązki zawodowe.
Niższe koszty
Jedną z ważniejszych korzyści z uczenia się mobilnego jest to, że implementacja mLearningu w organizacjach pozwala znacząco obniżyć koszty związane z tradycyjnymi metodami szkoleniowymi. Eliminuje potrzebę podróży, zakwaterowania oraz materiałów fizycznych, co przekłada się na bezpośrednie oszczędności dla firm.
Większe zaangażowanie
Interaktywne treści multimedialne, takie jak szkolenia e-learningowe, ankiety, testy czy filmy, dostępne w aplikacjach mobilnych, znacząco zwiększają zaangażowanie uczących się. Elementy te pomagają utrzymać skupienie na materiale i lepiej przyswajać informacje, co jest kluczowe dla efektywnego uczenia się.
Społeczne uczenie się
Nowoczesne aplikacje mobilne do e-learningu oferują funkcje wspierające naukę społeczną. Umożliwiają dzielenie się wiedzą. Ta forma nauki wykorzystuje siłę interakcji społecznych do zwiększenia zaangażowania i budowania relacji, co wpływa na motywację pracownika.
Mobilna nauka w organizacji – dobre praktyki
Badania pokazują, że około 94% przedstawicieli generacji Z wykorzystuje telefon w celach edukacyjnych. Można więc przypuszczać, że mobilne uczenie się będzie odgrywało coraz bardziej istotną rolę w edukacji i rozwoju zawodowym pracowników. Odpowiednio zaimplementowany mlearning może znacząco wzbogacić doświadczenia edukacyjne, oferując bardziej angażujące formy nauki oraz ułatwić osiąganie celów edukacyjnych w organizacji. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto zadbać o cztery elementy: szeroki dostęp do technologii, wysoką jakość materiałów szkoleniowych, edukację pracowników w zakresie higieny korzystania z nowoczesnych technologii i wsparcie techniczne.
Zapewnienie równego dostępu do technologii
Jednym z głównych wyzwań w implementacji mobile learning jest nierówny dostęp do technologii. Nie wszyscy pracownicy mają dostęp do odpowiednich urządzeń mobilnych lub nie mogą sobie pozwolić na stałe połączenie z Internetem. To może prowadzić do sytuacji, gdzie niektórzy uczestnicy zostają wykluczeni z procesu edukacyjnego. Warto więc upewnić się, czy wszyscy pracownicy posiadają smartfony lub tablety i zapewnić je, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Wysoka jakość treści edukacyjnych
Nie wszystkie materiały szkoleniowe, zwłaszcza te, zaprojektowane na potrzeby klasycznych metod nauczania, nadają się do bezpośredniego wykorzystania w mobile learningu. Czasem konieczna jest dostosowanie ich do mniejszych ekranów i różnorodnych formatów lub inwestycję w platformę szkoleniową, posiadającą opcję mlearningu.
Budowanie świadomości w zakresie higieny cyfrowej
Pracownicy korzystający z urządzeń mobilnych, komputerów, laptopów, tabletów czy telefonów są narażeni na wypracowanie niekorzystnych nawyków cyfrowych. Uwzględniają one nieustanne korzystania z technologii, także w czasie wolnym i przeznaczonym na odpoczynek, co prowadzi do przemęczenia, przebodźcowania i trudności w skupieniu uwagi. W procesie uczenia się, użytkownicy narażeni są na ciągłe przerywanie nauki przez powiadomienia z aplikacji, rozmowy telefoniczne czy wiadomości. Warto ustalić z pracownikami jasne zasady korzystania z mlearningu – np. wyłączanie powiadomień podczas nauki lub niekorzystanie z telefonu służbowego podczas urlopu.
Wsparcie przy problemach technicznych
Użytkownicy mobile learning mogą napotkać różnego rodzaju problemy techniczne, takie jak zbyt wolne połączenia internetowe, ograniczenia pamięci urządzeń mobilnych czy krótki czas działania baterii. Ponadto, różnice w systemach operacyjnych i formatach wideo mogą utrudniać wdrożenie uniwersalnych standardów dla mobile learning, co dodatkowo komplikuje dostarczanie treści edukacyjnych. Warto opracować wytyczne, przygotować handbooki lub zapewnić wsparcie pracowników z działów IT lub L&D, którzy będą służyć pomocą w przypadku ewentualnych problemów lub pytań.
Jak wykorzystać mobile learning do szkoleń i rozwoju pracowników?
Wykorzystanie urządzeń mobilnych do nauki korporacyjnej daje twórcom procesów szkoleniowych cały pakiet różnorodnych narzędzi. Dzięki nim nauka może być angażująca i skuteczna. Wśród nich warto wymienić:
Podsumowanie
Wykorzystanie technologii mobilnych w edukacji firmowej otwiera nowe możliwości dla personalizacji procesu nauczania, umożliwiając uczącym się dostosowanie tempa i sposobu nauki do własnych potrzeb i preferencji. Tak innowacyjne podejście nie tylko zwiększa zaangażowanie i efektywność nauki, ale również przyczynia się do obniżenia kosztów organizacyjnych oraz poprawy dostępu do edukacji dla pracowników na całym świecie.
Bibliografia:
https://elearningindustry.com/six-statistics-that-highlight-the-power-of-mobile-learning;
https://joshbersin.com/2018/06/a-new-paradigm-for-corporate-training-learning-in-the-flow-of-work/#_ftn6.