Czy zastanawiałeś(-aś) się kiedyś w jaki sposób możesz zoptymalizować proces wdrażania nowych pracowników? Jako optymalizację rozumiemy tutaj skrócenie czasu adaptacji oraz zmniejszenie związanych z tym kosztów, ale także zwiększenie jej efektywności.
Dobrze przeprowadzony onboarding zachęca nowych pracowników do zaangażowania w sprawy firmowe już od pierwszych dni. Jego celem jest wdrożenie w kulturę organizacji przez m.in. przekazywanie wiedzy, która powinna być usystematyzowana i, najlepiej, dostępna w jednym miejscu np. intranecie lub systemie do wspierania rozwoju (platforma LMS).
Jak się przygotować do onboardingu i kiedy rozpocząć jego proces?
Początki pracy w wielu firmach są tak samo smutne: nowicjusz siedzi i czyta stosy regulaminów, scrolluje niezliczoną ilość razy stronę www firmy. Jest znudzony, trudno mu wykrzesać zapał do wykazania się w nowym środowisku. Winnym jest brak planu i późniejszej organizacji onboardingu.
Kolejnym błędem jest niewyznaczenie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie nowego członka firmowej społeczności do organizacji. W efekcie jest on traktowany jak przysłowiowe kukułcze jajo.
Kiedy ruszyć z onboardingiem? Jeszcze zanim nowy pracownik przekroczy próg firmy. Dobre przygotowanie zaprocentuje m.in. obniżeniem poziomu stresu i nieporozumień u nowozatrudnionego, jak i pozostałej części załogi.
Przesłanie zwycięzcy rekrutacji agendy pierwszego dnia na skrzynkę mejlową będzie dla niego/niej kompasem i dodatkowo zapobiegnie dezorganizacji pracy Twoich obecnych pracowników. Plan powinien zawierać jasne instrukcje, co do określenia czasu i miejsca rozpoczęcia pracy, a także informacje o obowiązkowych szkoleniach i instrukcjach, z którymi nowy pracownik ma się zapoznać.
Solidnie przygotowany pracownik zacznie pracę od wykonywania konkretnego działania zamiast szukania swoich obowiązków w internecie czy wypytywania „co ma robić?” współpracowników. Jednak nie eliminujmy całkowicie drugiego argumentu, gdyż to ważny czynnik integracyjny.
Dobre relacje są kluczowe w utrzymaniu atmosfery sprzyjającej pracy.
Nieoceniona platforma
Niezwykle pomocna jest platforma szkoleniowa, która jest obecnie standardem w firmach dbających o rozwój swoich pracowników.
System daje możliwość udostępniania plików w różnych formatach m.in.: PDF, wideo, szkolenia e-learningowe czy testy wiedzy w jednym miejscu. Użytkownicy realizują materiał w dowolnej lub narzuconej kolejności. Postępy w realizacji są na bieżąco monitorowane i ujęte w formie dostępnych pracownikom i przełożonym raportów.
Jak przygotować kompletną ścieżkę rozwoju? Pamiętaj, żeby oprócz obligatoryjnych treści takich jak BHP czy RODO uzupełnić ją o szkolenia z kompetencji miękkich, które np. wskażą jak efektywniej wykonywać obowiązki.
Posiadanie gotowej bazy szkoleń, jest optymalnym rozwiązaniem, z którego mogą korzystać wszyscy pracownicy bez znaczenia w kwestii stażu pracy.
Onboarding, nie tylko dla świeżaków
Śledząc trendy rozwijającego się onboardingu możemy natknąć się na nowe pojęcia takie, jak wspomniany powyżej preboarding, a także reboarding, czy offboarding. Czym są?
Preboarding obejmuje wszystkie działania przygotowujące nowego pracownika do objęcia stanowiska jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Pojęciem reboardingu określamy natomiast proces wdrożenia pracowników powracających do swoich obowiązków np. po długim urlopie macierzyńskim, czy absencją spowodowaną zachorowaniem. Podczas nieobecności pracownicy rzadko informowani są o zmianach występujących np. w strukturze i organizacji, stąd dla nich również powinna być zaprojektowana ścieżka w ramach, której zostaną na nowo wdrożeni do pełnienia własnych obowiązków zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ostatnim z nowych trendów na rynku HR jest offboarding – czyli procedury postępowania w sytuacji zwolnienia z pracy z dowolnej przyczyny.
O tym jak zarządzać kontentem systemu do wspierania rozwoju możesz przeczytać w naszym artykule dostępnym tutaj.