Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Zarządzanie zespołem na odległość

Wiedza HR

Zarządzanie zespołem na odległość

Zarządzanie zespołem w obecnej sytuacji jest wyjątkowe, wymusza w firmach wiele zmian. Jak utrzymać motywację pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki z domu? W jaki sposób sprawić, by obecne wydarzenia nie spowodowały powstawania różnic w zespole, a wręcz przeciwnie wzmocniły relacje pomiędzy zatrudnionymi i lojalność wobec firmy? Przygotuj się, by przekuć ten czas w wartość pozytywną dla Twojej organizacji.

Silna więź

Postaraj się, aby maksymalnie na tyle, na ile jest to możliwe, organizacja dnia pracy była podobna do tej sprzed momentu ogłoszenia przez WHO pandemii Koronawirusa.

Wiele firm z całego świata zdecydowało się na zastosowanie trybu zdalnego pracy części lub ogółu załogi. W większości nie byli to przecież freelancerzy, a osoby, które dotychczas wykonywały swoje obowiązki siedząc przy firmowym biurku. Udzielaj im wsparcia, by mogli utrzymywać stałe tempo efektywnej pracy. Pomóż swoim podwładnym ułożyć plan codziennej pracy zdalnej, tak aby nie czuli się zagubieni i pozostawieni sami sobie.

W stałym kontakcie

Zmiana zarządzania zespołem stacjonarnym na rozproszony jest sytuacją wymagającą również dla menedżera. Zwróć uwagę na to, że już nie spotkasz członka swojego zespołu przy ekspresie do kawy i nie zagaisz go o postępy w projekcie. Nie będziesz też w stanie natychmiast wyczuć atmosfery panującej w grupie. Dlatego postaraj się zamienić przynajmniej jeden mejl dziennie na telefon czy wideokonferencje całego zespołu. Słysz się często z każdym z członków zespołu, pytaj o odczucia. Nie rezygnuj z organizacji zdalnych spotkań podsumowujących wyniki oraz tych mających na celu docenić pracowników.

Zweryfikuj także możliwość sprawnej komunikacji pomiędzy pracownikami. Czy obecny komunikator spełnia się w nowej i bardziej wymagającej rzeczywistości, a może trzeba usprawnić pewne elementy? Opracuj system współpracy zdalnej, co później znacznie ułatwi wirtualną koordynację zadań.

Opanuj chaos

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jest w niej także dużo niewiadomych. W obliczu obecnych wydarzeń rola menedżera powinna polegać na utrzymaniu spokojuzapobiegnięciu niebezpieczeństwom i inicjacji pozytywnych działań. Narzędziami, które będą w tym pomocne są dobrze opracowane procedury. To także czas, który zweryfikuje przydatność i aktualność obecnych instrukcji, weź je pod lupę.

Dziel się wiedzą

Masz w swoim zespole doświadczonych pracowników, którzy potrafią uporać się ze wszystkimi bądź większością awarii? Wyobraź sobie, co by było gdyby np. byli niedostępni przez miesiąc, a wraz z nimi ich ogromna, nie do przecenienia, zawodowa wiedza. Z drugiej strony nigdy w natłoku doraźnych obowiązków nie ma czasu, by posiadane przez nich informacje zostały w jakikolwiek sposób spisane, skatalogowane.

Ten moment jest teraz. Dzięki prostemu narzędziu, który oferuje Dolineo, nawet najbardziej specjalistyczne informacje mogą zostać materiałem edukacyjnym o innowacyjnej i interaktywnej formule przesyłanym sobie od pracownika do pracownika na Twojej firmowej platformie. Wspólnie twórzcie szkolenia e-learningowe. Zadbajcie o różnorodne formy materiałów edukacyjnych od filmów, zdjęć po atrakcyjne treści, wciągające anegdotki. Pracownicy chętnie z nich skorzystają w przerwie podczas poszczególnymi zadaniami pracy zdalnej, by potem, gdy wystąpi kryzysowa sytuacja, wiedzieć, jak zareagować lub gdzie szukać wskazówek. A gdy sytuacja na świecie się ustabilizuje, okażą się niezbędne przy wdrażaniu nowych pracowników.

Na platformie jak na dłoni

Kolejnym aspektem jest, jak w tej sytuacji zwiększyć zaangażowanie i motywację swoich pracowników w podczas pracy zdalnej. Wspomniany w poprzednim akapicie kreator szkoleń w dużej mierze Ci to ułatwi. W bardzo prosty sposób podzielisz się wiedzą i równie łatwo uzyskasz informacje kto z tej wiedzy skorzystał. Mając dostęp do modułu testów w prosty sposób sprawdzić wiedzę pracowników i równie szybko poznasz przy pomocy ankiet opinie na dany temat zespołu. Poza tym będziesz mógł(-a) zaproponować zespołowi, jak ułożyć plan pracy zdalnej, aby urozmaicić go o element zdobywania nowych informacji i kompetencji. Zapewne pojawią się nowe wnioski i dyskusje, które mogą okazać się bardzo korzystne i usprawnić mechanizmy zdalnej pracy w Twojej firmie.

Dolineo ~ Wyprzedzaj zmiany

Przygotowaliśmy, dla Ciebie rozwiązanie, które będzie pomocne w kwestiach poruszonych w artykule. Poznaj je na podstronie ze szkoleniem Praca zdalna

Udostępnij ten wpis
Aldona Iwon

Aldona Iwon