Skorzystaj z promocji Black Week(s)! W dniach 25.11-6.12.2024 r. możesz otrzymać zniżkę nawet do -40%.
Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Bezpieczne zakupy w sieci. By Black Friday nie przeszedł w czarną rozpacz
Black Friday to okazja nie tylko do prywatnych zakupów. Na promocje polują wtedy również firmy. Kiedy Ty i Twoi pracownicy będziecie przeglądać oferty, hakerzy i przestępcy będą podążać za Wami krok w krok – czekając, aż w pogoni za okazjami ktoś z Was nagnie którąś z zasad bezpiecznego kupowania w Internecie i kliknie fałszywy link albo banner… Bezpieczne zakupy w sieci – kilka porad poniżej.
Pamiętaj:
1. Stosuj zasady bezpieczeństwa haseł
Hasło powinno być łatwe dla Ciebie i trudne dla innych (podpowiadamy, że imię kota i daty urodzenia bliskich nie są elementami trudnymi do odgadnięcia). Chroń je jak PIN do karty płatniczej – nigdy, przenigdy nie zapisuj go na kartce i nie przylepiaj w widocznym miejscu.
2. Miej oko na swoje wydatki z karty
Skoro o kartach mowa – nawet jeśli możesz sobie pozwolić na niekontrolowane wydawanie pieniędzy, rutynowo sprawdzaj swoje transakcje z karty. Dzięki temu szybko dostrzeżesz podejrzane ruchy. Jeśli zauważysz płatność za zakupy, których nie dokonałeś(-aś), natychmiast zadzwoń do banku, zgłoś podejrzaną transakcję i zablokuj kartę.
3. Nigdy nie rób zakupów, korzystając z publicznych sieci Wi-Fi
Otwarte sieci Wi-Fi to raj dla oszustów. Są słabo zabezpieczone i mogą być łatwo skanowane przez hakerów poszukujących słabych punktów.
4. Sprawdzaj pasek adresu
Nie widzisz bezpiecznego protokołu https:// i kłódki? Odpuść tę „okazję”! Nie tylko nie kupuj, ale w ogóle nie wprowadzaj żadnych danych na nieszyfrowanej stronie. Żadnych.
5. Uważaj na skrócone linki i linki przesyłane w e-mailach
Skróty linków to wygodne narzędzie dla użytkowników, marketingowców i… oszustów, którzy chcą ukryć prawdziwy link i uśpić czujność kupujących. Sprawdź, czy link, który klikasz, prowadzi do szyfrowanej strony (patrz punkt 4). Ostrożnie podchodź również do linków przesyłanych w wiadomościach e-mail. Najedź na link i poczekaj, aż wyświetli się adres URL, do którego kieruje. Jeśli wygląda podejrzanie (tu znów patrz punkt 4), poszukaj tej samej okazji bezpośrednio przez stronę producenta.
6. Zadbaj o aktualizacje przeglądarki
Robienie zakupów za pomocą przeglądarki bez najnowszych łat bezpieczeństwa jest jak gra w rosyjską ruletkę. Aktualizacje są publikowane m.in. po to, żeby zapobiegać podatnościom na ataki odkrytym w starszych wersjach. Możliwe, że wyjdziesz z tego bez szwanku. Pytanie: po co ryzykować.
W bezpieczeństwie IT obowiązuje znana zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Gdy w grę wchodzą firmowe finanse, konsekwencje niezadbania o bezpieczeństwo mogą być szczególnie dotkliwe.
Udanych i bezpiecznych zakupów życzy ekipa Dolineo.com.