Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Intuicyjne narzędzie do zarządzania ocenami i rozwojem pracowników – case study ECS
Profil klienta
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) to nowoczesna instytucja kultury z siedzibą w Gdańsku, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. Stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Posiada też strefę praktykowania solidarności i obywatelskości. ECS działa w sześciu wydziałach merytorycznych oraz dwóch zespołach specjalistycznych: międzynarodowym i HR, zatrudniając prawie 100 osób. Organizacja ta jest miejscem spotkań dla ludzi o różnorodnych poglądach z całego świata, realizując rocznie około 500 wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i historycznych. Instytucja ma wiele planów na przyszłość, a jej ogromną siłą są ludzie – ECS dba o ich nieustanny rozwój.
Wyzwanie
Przed wdrożeniem Dolineo, ECS borykało się z problemami związanymi z nieintuicyjnym systemem oceny pracowników. Mimo użytecznego i klarownego podziału merytorycznego, proces ocen był czasochłonny – zajmował nawet do sześciu miesięcy. Generowanie raportów było skomplikowane, a one same były trudne do odczytania. Pracownicy zgłaszali problemy z wykorzystywanym do tego systemem Power BI, co powodowało frustrację i obniżało efektywność pracy. Brak przejrzystości i łatwości obsługi ocen okresowych stały się wówczas dużym wyzwaniem dla ECS.
„Potrzebowaliśmy w ECS intuicyjnego i przejrzystego narzędzia. Rozpoczęłam więc poszukiwania rozwiązania, które miało ułatwić naszym pracownikom wykonywanie ocen okresowych i rewidowanie celów rocznych, a kierownikom pracę z tymi ocenami pod kątem wspierania rozwoju. Zaczęłam od sprawdzenia możliwości dostępnych na rynku.”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Jacek Klejment / Archiwum ECS
Rozwiązanie
ECS zdecydowało się na uruchomienie platformy Dolineo, znanej pani Agnieszce z jej wcześniejszego miejsca pracy. Dolineo sprawdzało się tam w roli platformy szkoleniowej. Po konsultacjach z ekspertką Dolineo, ECS postanowiło wykorzystać system dużo szerszej, co pozwoliło zaopiekować wiele obszarów.
Firma używa przede wszystkim moduł Feedbacku, który umożliwia tworzenie ocen śródrocznych i rocznych oraz łatwe generowanie raportów. Dodatkowo, wdrożony został moduł szkoleniowy. To baza ponad 220 szkoleń gotowych dostępnych dla wszystkich pracowników oraz możliwość dodawania własnych materiałów w formie różnego typu plików, jak również korzystania z wbudowanych kreatorów szkoleń/testów/ankiet oraz ścieżek. Dolineo okazało się idealnym rozwiązaniem, oferując intuicyjny interfejs oraz elastyczność w dostosowywaniu do specyficznych potrzeb organizacji.
Uruchomienie Dolineo przebiegło sprawnie, przy współpracy z konsultantami Dolineo, którzy wspierali ECS na każdym jego etapie.
„Podczas zdalnego warsztatu dla administratorów, mogliśmy poznać każdy zakamarek systemu oraz uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. Zobaczyliśmy m.in. w jaki sposób wygenerować raporty, jak zobaczyć całą analizę HRową oraz przeszliśmy wspólnie przez dostępne kreatory. Prostota Dolineo oraz jego przejrzystość od razu przykuły moją uwagę i pozytywnie zaskoczyły w porównaniu do innych znanych mi narzędzi”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS
Rezultaty
Wdrożenie Dolineo przyniosło liczne korzyści dla ECS:
- 100% terminowych ocen rocznych – wszystkie oceny roczne w grudniu 2023 zostały przeprowadzone na czas.
„To stanowi znaczną poprawę w porównaniu do poprzednich lat”.
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
- Intuicyjność i przejrzystość – system jest łatwy w obsłudze, co spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród pracowników.
„Dolineo to genialne narzędzie, które znacznie ułatwiło nam współpracę w zespołach. Jest bardzo wysoko oceniane przez pracowników, jeśli chodzi o transparentność i łatwość użytkowania.„
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
- Lepsza komunikacja
„Wszelkie systemowe przypominajki i komunikaty bardzo ułatwiają życie.”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
- Edukacja pracowników – ECS wykorzystuje również platformę do procesów szkoleniowych, regularnie rekomendując pracownikom szkolenia.
„Poza katalogiem gotowych szkoleń, zaimplementowaliśmy również nasze własne materiały, np. z zakresu systemu zamówień publicznych.”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
Jak to działa w praktyce?
Dzięki modułowi Feedback, w ECS funkcjonują oceny śródroczne i roczne. Ocena obejmuje 4 obszary: kompetencje indywidualne, kompetencje wspólne, cele ogólne i cele rozwojowe. Ocena roczna, od której wyszła firma jest oceną jakościową, w której poszczególne zachowania oceniane są na zaprojektowanej skali. Kolejnym etapem, który służy jako swego rodzaju „pit stop” dla pracownika i kierownika jest ocena śródroczna.
Pracownik ocenia swój rozwój, na przykład w obszarze kreatywności, a kierownik ustosunkowuje się do tego. Ocena wykonywana jest w sposób opisowy. Następnie podczas rozmowy 1:1 wspólnie rewidują cele, które założyli w grudniu i określając aktualny poziom rozwoju oraz dalsze możliwości. Jest to podstawa do dialogu kierownika z pracownikiem w połowie roku. Ocena końcoworoczna pokazuje, czy udało się podwyższyć określone kompetencje i na jakim są poziomie jest rozwój danego pracownika.
„Cenne jest to, że aktualnie zrobienie oceny okresowej jest w stu procentach na naszych własnych zasadach i według naszych specyficznych potrzeb, bo Dolineo oferuje szereg różnorodnych możliwości w zakresie konfiguracji procesu w systemie.”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Rafał Mroziński / Archiwum ECS
Dodatkowe korzyści
Dolineo okazało się również przydatne w innych aspektach działalności ECS:
Podsumowanie
Dzięki Dolineo, ECS zyskało nowoczesne i efektywne narzędzie do zarządzania ocenami i rozwojem pracowników. Platforma znacząco usprawniła procesy HR, poprawiła komunikację w organizacji oraz przyczyniła się do lepszego wykorzystania potencjału pracowników. Dolineo okazało się intuicyjnym rozwiązaniem umożliwiającym łatwe zmonitowanie postępów i raportowanie. Moduł Feedback wsparł proces oceny pracowniczej, zaś moduł szkoleniowy wzbogacił dotychczasowe możliwości rozwoju.
„Polecam Dolineo szczególnie instytucjom, które nie mają jeszcze takich systemów i nadal pracują w Excelach czy topornych narzędziach do oceny pracowników. Myślimy o rozwoju naszej współpracy z Dolineo, m.in. poprzez dodanie modułu onboardingowego.”
Agnieszka Grabarz, Menedżer ds. HR w Europejskim Centrum Solidarności