Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

etykieta biznesu

Nowości na DolineoRozwój osobisty

Etykieta Biznesu – Kontakt telefoniczny – nowe szkolenie już na Dolineo!

Ile razy zdarzyło Ci się popijać kawę podczas rozmowy telefonicznej? Czy dzwonienie do kontrahentów traktujesz jako przerywnik między zadaniami? A może załatwiasz sprawy, podróżując środkami komunikacji publicznej? Mimo codziennego pośpiechu i pilnych spraw warto zatroszczyć się o okoliczności, w których rozmawiamy przez telefon, a także o formę naszej komunikacji. Uprzejmość i kultura tylko pomogą naszym relacjom biznesowym.

Prawdziwa rozmowa, która prowadzi do znalezienia punktu zbieżności, wymaga zaangażowania obu stron.

Emmanuel Gobillot

Dobra atmosfera to podstawa

W Internecie komunikacja jest kluczowa. Warto nauczyć się jasno i precyzyjnie wyrażać swoje myśli i opinie, aby uniknąć nieporozumień i osiągać zamierzone cele. Sama komunikacja przez telefon jest specyficzna, a jeśli ma być to rozmowa biznesowa, to należy się do niej dobrze przygotować. Od atmosfery, w jakiej przebiega, może zależeć jakość dalszej współpracy z kontrahentem. Jak o nią zadbać?

Po pierwsze, przygotowanie

Kluczowe jest to, aby zdefiniować, co chcemy osiągnąć dzięki rozmowie, a następnie jasno i w sposób zrozumiały przedstawić naszemu rozmówcy sprawę, w której dzwonimy. To sposób nie tylko na konkretne załatwienie sprawy, ale też okazanie szacunku drugiej stronie. Przygotowując się do rozmowy, warto sporządzić notatki.

Po drugie, czas i miejsce

Przed wykonaniem telefonu znajdź spokojny czas i ustronne miejsce na rozmowę – nie pozwól, żeby coś w niej przeszkodziło. Odłóż na bok wszelkie jedzenie i napoje. Upewnij się też, czy masz dobry zasięg! Jeśli odbierasz telefon, zadbaj o to, aby nie przeszkadzać innym. Wyjdź z biurowego open space’u, odejdź od stolika w restauracji, unikaj rozmów w komunikacji miejskiej. Głośna rozmowa przeszkadza innym, a poza tym pewne informacje mogą nie być przeznaczone dla osób postronnych.

Po trzecie, forma

Kulturalna rozmowa telefoniczna z pewnością powinna zawierać takie elementy jak odpowiednie przywitanie się i przedstawienie, podsumowanie kolejnych ustaleń wynikających z dyskusji, podziękowanie i pożegnanie się z rozmówcą. Ważny jest również styl prowadzenia rozmowy. Warto pamiętać o tym, aby mówić wolno i z odpowiednią intonacją, uśmiechać się i słuchać aktywnie. W ten sposób budujemy swój wizerunek profesjonalisty(-tki). W końcu przez telefon dysponujemy tylko głosem!

kontakt telefoniczny

Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?

  • Cenne wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do rozmowy o interesach przez telefon.
  • Świadomość, co może być uznane za nietakt podczas rozmowy telefonicznej.
  • Wiedzę o tym, jakich zasad telefonicznej etykiety należy przestrzegać.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

  • Dla pracowników współpracujących z kontrahentami.
  • Dla managerów często będących ważnym ogniwem komunikacji między zespołem a kontrahentem.
  • Dla wszystkich – bo telefon to nieodłączny element naszej codzienności, a skuteczne i kulturalne załatwianie swoich spraw to cenna umiejętność.
Udostępnij ten wpis
Justyna Stępniak

Justyna Stępniak