Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Wypalenie zawodowe. Jak je rozpoznać i jak się przed nim chronić? Nowe szkolenie już na Dolineo!
„Myślałam, że wypalenie nigdy nie będzie mnie dotyczyć”, „już nie lubię mojej pracy”, „mam ochotę uciec”. To kilka przykładowych wypowiedzi pracowników, którzy zmagają się z syndromem wypalenia zawodowego. Może ono dotknąć każdego – branża ani nawet początkowa motywacja do pracy nie mają tutaj znaczenia. To, co wywołuje wypalenie zawodowe to chroniczny stres i nadmierne obciążenie emocjonalne. Jak zadbać o swój dobrostan, aby uchronić się przed zjawiskiem wypalenia? O tym piszemy w najnowszym szkoleniu.
- Wypalenie zawodowe wpisane do ICD-11
- Nie każdy kryzys to wypalenie
- Wypalenie zawodowe – objawy
- Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?
- Dla kogo przeznaczone jest to szkolenie?
Bądź wyczulony na przyczyny i objawy stresu i wypalenia zawodowego, ponieważ skutki zaniedbania tej kwestii mogą być bardzo poważne.
Jerzy Rosiński
Wypalenie zawodowe wpisane do ICD-11
W 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) jako „syndrom zawodowy„, którego efektem jest przewlekły stres w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić”. Warto mieć świadomość, że nie jest to po prostu brak motywacji do pracy – to poważy problem mogący wpłynąć na psychiczny i fizyczny stan zdrowia pracownika.
Nie każdy kryzys to wypalenie
Stres i zmęczenie towarzyszy nam na różnych etapach pracy zawodowej. Różne sytuacje mogą prowadzić do tymczasowego napięcia, frustracji lub obniżenia nastroju, ale niekoniecznie muszą ewoluować w kierunku wypalenia zawodowego. Warto odróżniać krótkotrwałe trudności od przewlekłych objawów wypalenia.
Syndrom zawodowy – objawy
Według badaczki Christiny Maslach wypalenie zawodowe to stan, który charakteryzują trzy wymiary:
U osób cierpiących na ten syndrom mogą występować objawy dotyczące sfery psychicznej i fizycznej, np. przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, nudności, rozdrażnienie, problemy ze snem, zmienność nastrojów. Kluczowe jest monitorowanie swojego samopoczucia i reagowanie na pojawiające się symptomy, a w razie potrzeby szukanie wsparcia.