Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Dolineo w praktyceNowości na Dolineo

Etykieta biznesu – kluczowe zasady rozmowy – nowe szkolenie już na Dolineo!

Znajomość językowego savoir-vivre’u to umiejętność komunikowania się w sposób elegancki, kulturalny i zawsze dopasowany do okoliczności oraz grona odbiorców. Ta zdolność w języku polskim nazywana jest również grzecznością językową. Warto pamiętać, że poprawna komunikacja jest kluczowa w wielu dziedzinach życia i pomaga budować profesjonalny wizerunek, zwłaszcza w biznesie. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety znajomości zasad językowego savoir-vivre’u i zdradzimy kilka szczegółów na temat naszego najnowszego szkolenia e-learningowego poświęconego tej tematyce.

Dlaczego warto znać zasady językowego savoir-viver’u?
Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

Czy wiesz, że….
Przymiotnik grzeczny pochodzi od rzeczownika rzecz, który występował w wyrażeniu być k rzeczy, które z kolei oznaczało to samo, co być stosownym, odpowiednim, rozsądnym, dobrze ułożonym.

Dlaczego warto znać zasady językowego savoir-viver’u?

1. Wzbudzanie szacunku

Prawidłowa i elegancka komunikacja w oparciu o znajomość zasad savoir-vivre’u buduje wrażenie profesjonalizmu i szacunku dla rozmówcy. Odpowiednie zwroty grzecznościowe i dobór słów są kluczowe dla budowania dobrego wizerunku przedstawiciela firmy, pracownika czy osoby prywatnej. Umiejętność należytego zachowania się w każdej sytuacji i dopasowanie swojego języka do rozmówcy to umiejętność, która procentuje praktycznie w każdym obszarze życia. Dlaczego zatem nie poświęcić odrobiny czasu na zapoznanie się z zasadami językowej etykiety?

2. Skuteczność komunikacji

Najprościej rzecz ujmując, w komunikacji chodzi głownie o to, żeby się „dogadać”. Znajomość zasad językowego savoir-vivre’u pozwala na skuteczną i precyzyjną komunikację. Jest narzędziem do prowadzenia rozmów bez zbędnych zakłóceń, niepotrzebnych niejasności, czy niezręcznych sytuacji, po których jeszcze kilka miesięcy później czujesz ciarki na plecach… Właściwe formułowanie zdań, korzystanie z odpowiednich zwrotów grzecznościowych oraz uwzględnianie różnic pomiędzy rozmówcami przyczynia się do łatwiejszego i bardziej efektywnego nawiązywania kontaktów.

3. Budowanie relacji

Wszyscy lubimy być traktowani z należytym szacunkiem i otrzymywać z otoczenia sygnały, że nasza obecność jest przez innych dostrzegana i ceniona. Jeśli ktoś jest dla nas uprzejmy, automatycznie darzymy go większym zaufaniem i łatwiej jest nam wejść z nim w kontakt. Znajomość zasad savoir-vivre’u językowego umożliwia budowanie pozytywnych relacji. Poprawna i elegancka komunikacja przyczynia się do budowania zaufania i sympatii, co z kolei przekłada się na lepszą współpracę i większe szanse na osiągnięcie zamierzonych celów. Energia zainwestowana w rozwijanie relacji wraca!

4. Zwiększenie pewności siebie

Znajdując się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji czasem nie wiemy jak się zachować – wówczas znacznie wzrasta poziom stresu i stąd tylko krok od popełnienia towarzyskiej gafy, Znajomość zasad językowego savoir-vivre’u przyczynia się do zwiększenia pewności siebie w kontaktach międzyludzkich w przeróżnych, również trudnych sytuacjach. Dzięki umiejętności odnalezienia się w okolicznościach komunikacji oraz wykorzystywaniu odpowiednich zwrotów grzecznościowych, łatwiej jest nawiązywać kontakty i prowadzić rozmowy.

5. Poprawa wizerunku

Znajomość zasad savoir-vivre’u językowego przyczynia się do poprawy wizerunku zarówno indywidualnego, jak i firmowego. Umiejętność poprawnej i eleganckiej komunikacji buduje wizerunek osoby uprzejmej, inteligentnej i profesjonalnej, na której można polegać oraz w razie potrzeby – „dogadać” w kulturalny sposób. Uwzględnianie zwyczajów komunikacyjnych odpowiednich do danej okoliczności i okazywanie należytego szacunku każdemu z rozmówców automatycznie ustawia nas w oczach innych o poziom wyżej od osób, którym nie zależy na poszanowaniu zasad grzeczności. To pewna przewaga, którą zdecydowanie warto posiadać!

Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?

  • Wiedzę nt. zasad językowego savoir-vivere’u – wyjaśniamy czym one są i jak je stosować.
  • Świadomość różnego charakteru poszczególnych sytuacji komunikacyjnych i potrzebę dostosowania się do nich – od sytuacji przedstawiania się po small-talk i uprzejme odmawianie.
  • Zestaw dobrych praktyk językowych na wiele okazji – podsuwamy pomysły m.in. na eleganckie przyjmowanie komplementów, skuteczne przepraszanie i łatwiejsze zapamiętywanie imion rozmówców.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

  • Dla osób, które chcą budować swój profesjonalny wizerunek oraz komunikować się w przejrzysty i kulturalny sposób.
  • Osób, które pracują z klientami, wszelkich przedstawicieli firm.
  • Dla wszystkich, którzy chcą się lepiej komunikować z innymi – zarówno służbowo, jak i prywatnie, niezależnie od obejmowanego stanowiska.
Udostępnij ten wpis
Monika Kopiec

Monika Kopiec