Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Kto pierwszy? Nowe szkolenie o etykiecie biznesowej już na Dolineo!
Czy dyrektor, wchodząc do pokoju, w którym pracują jego podwładni, powinien pierwszy powiedzieć „Dzień dobry”? I czy kobiety w biznesie mają pierwszeństwo – tak, jak głoszą powszechnie stosowane zasady dobrego wychowania? Takie i inne wątpliwości rozwiewają reguły etykiety biznesowej, które warto znać i umiejętnie stosować, aby w sytuacjach biznesowych nie popełniać gaf i nikogo nie urazić – nawet przypadkiem.
- Po co nam precedencja?
- Zastosowanie
- Etykieta towarzyska a biznesowa
- Przede wszystkim zdrowy rozsądek
- Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?
- Dla kogo przeznaczone jest to szkolenie?
Elegancja i dobre maniery pomogą Ci otworzyć drzwi, których nie otworzy nawet najlepsza edukacja.
~Clarence Thomas
Po co nam precedencja?
Kulturalne funkcjonowanie w społeczności – zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i służbowych – jest cenną umiejętnością pod każdą szerokością geograficzną. Zasady savoir-vivre’u mają być przy tym drogowskazem – etykieta ma ułatwiać nam życie, porządkować relacje, pomagać organizować spotkania, minimalizując ryzyko popełnienia błędów. Precedencja to jej ważny element. Stosowanie zasad określających, kto, przed kim i dlaczego to wyraz szacunku dla naszych gości.
Zastosowanie
Reguły precedencji obejmują na przykład kolejność witania się, przedstawiania, wchodzenia do pomieszczeń, podawania dłoni, żegnania się czy zajmowania miejsc przy stole i w samochodzie. Powstały pierwotnie na szczeblu dyplomatycznym, ale stosujemy je również w okolicznościach zawodowych i towarzyskich.
Etykieta towarzyska a biznesowa
Co może zaskakiwać, w biznesie płeć i wiek nie ma znaczenia. Oznacza to, że kobiety nie są uprzywilejowane, a gesty takie jak całowanie w rękę są wręcz wbrew etykiecie. W biznesie powinniśmy zapomnieć o konwenansach towarzyskich i stosować precedencję służbową, w której obowiązuje tylko i wyłącznie klucz stanowiska (pozycji w hierarchii organizacji).
Przede wszystkim zdrowy rozsądek
Jeśli ktoś mimo pierwszeństwo chce okazać grzeczność może np. przepuścić w drzwiach starszego wiekiem pracownika. Warto przyjąć taki gest kurtuazji i podziękować. W takich sytuacjach zdrowy rozsądek, elastyczność i wyczucie są nieocenione.