Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Nowe szkolenie Dolineo – Urlop managera. Jak przygotować się do urlopu w pracy?

Nowości na Dolineo

Kto pierwszy? Nowe szkolenie o etykiecie biznesowej już na Dolineo!

Czy dyrektor, wchodząc do pokoju, w którym pracują jego podwładni, powinien pierwszy powiedzieć „Dzień dobry”? I czy kobiety w biznesie mają pierwszeństwo – tak, jak głoszą powszechnie stosowane zasady dobrego wychowania? Takie i inne wątpliwości rozwiewają reguły etykiety biznesowej, które warto znać i umiejętnie stosować, aby w sytuacjach biznesowych nie popełniać gaf i nikogo nie urazić – nawet przypadkiem.

Elegancja i dobre maniery pomogą Ci otworzyć drzwi, których nie otworzy nawet najlepsza edukacja.

~Clarence Thomas

Po co nam precedencja?

Mężczyzna przedstawia kobietę podczas wystąpienia. Zasady precedencji - nowe szkolenie Dolineo. Etykieta biznesu - Kto pierwszy?
Mężczyzna przedstawia kobietę podczas wystąpienia. Zasady precedencji – nowe szkolenie Dolineo. Etykieta biznesu – Kto pierwszy?

Kulturalne funkcjonowanie w społeczności – zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i służbowych – jest cenną umiejętnością pod każdą szerokością geograficzną. Zasady savoir-vivre’u mają być przy tym drogowskazem – etykieta ma ułatwiać nam życie, porządkować relacje, pomagać organizować spotkania, minimalizując ryzyko popełnienia błędów. Precedencja to jej ważny element. Stosowanie zasad określających, kto, przed kim i dlaczego to wyraz szacunku dla naszych gości.

Zastosowanie

Reguły precedencji obejmują na przykład kolejność witania się, przedstawiania, wchodzenia do pomieszczeń, podawania dłoni, żegnania się czy zajmowania miejsc przy stole i w samochodzie. Powstały pierwotnie na szczeblu dyplomatycznym, ale stosujemy je również w okolicznościach zawodowych i towarzyskich.

Etykieta towarzyska a biznesowa

Kobieta spotyka współpracownika na korytarzu. Witają się - zasady precedencji. Nowe szkolenie Dolineo - Etykieta Biznesu: Kto pierwszy?
Kobieta spotyka współpracownika na korytarzu. Witają się – zasady precedencji. Nowe szkolenie Dolineo – Etykieta Biznesu: Kto pierwszy?

Co może zaskakiwać, w biznesie płeć i wiek nie ma znaczenia. Oznacza to, że kobiety nie są uprzywilejowane, a gesty takie jak całowanie w rękę są wręcz wbrew etykiecie. W biznesie powinniśmy zapomnieć o konwenansach towarzyskich i stosować precedencję służbową, w której obowiązuje tylko i wyłącznie klucz stanowiska (pozycji w hierarchii organizacji).

Przede wszystkim zdrowy rozsądek

Jeśli ktoś mimo pierwszeństwo chce okazać grzeczność może np. przepuścić w drzwiach starszego wiekiem pracownika. Warto przyjąć taki gest kurtuazji i podziękować. W takich sytuacjach zdrowy rozsądek, elastyczność i wyczucie są nieocenione.

Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?

  • Świadomość zasad etykiety panującej w świecie biznesu.
  • Konkretną wiedzę na temat prawidłowych zachowań w określonych sytuacjach towarzyskich i zawodowych.
  • Wskazówki, których zastosowanie sprawi, że spotkania z kontrahentami będą odbywać się na wysokim poziomie i w atmosferze wzajemnego szacunku.

Kto skorzysta najbardziej z tego szkolenia?

  • Wszyscy pracownicy – znajomość zasad precedencji korzystnie wpłynie na codzienne kontakty ze współpracownikami i przełożonymi, jak również zaowocuje podczas spotkań z kontrahentami.
  • Kierownictwo wyższego szczebla – świadomość przywilejów związanych z precedencją, ale i obowiązków oraz odpowiedzialności jest kluczowa dla budowania efektywnych relacji biznesowych.
  • Każdy – zasady precedencji warto stosować zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i towarzyskich, w których znajdujemy się na co dzień.
Udostępnij ten wpis
Katarzyna Brzyska

Katarzyna Brzyska