
Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Netykieta biznesu – etykieta w Internecie. Nowe szkolenie na Dolineo!
To nie podlega dyskusji – ogromna ilość naszych codziennych interakcji odbywa się za pośrednictwem Internetu. Pisanie służbowych e-maili, korzystanie z mediów społecznościowych, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów… To wszystko sprawia, że niemal nieustannie funkcjonujemy w sieci. W związku z tym, zasady internetowego savoir-vivre’u stają się coraz ważniejsze, abyśmy mogli utrzymać pozytywne i efektywne interakcje z innymi użytkownikami. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam netykieta. Czym ona jest?
Netykieta to zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie. Nie jest on w żaden sposób usystematyzowany i nie istnieje konkretny kodeks zachowań związanych z netykietą. W Dolineo podjęliśmy jednak wyzwanie stworzenia zestawu dobrych praktyk, które warto stosować podczas korzystania z Internetu. W naszym nowym szkoleniu e-learningowym poznasz szczegóły związane z internetowym savoir-viver’em.
- Co wchodzi w skład netykiety i dlaczego warto się do niej stosować?
- Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?
- Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
Nigdy nie powinieneś publikować czegokolwiek w sieci, czego nie chciałbyś, aby zobaczyli Twoi rodzice, nauczyciele lub pracodawcy.
Mark Gibbs
Co wchodzi w skład netykiety i dlaczego warto się do niej stosować?
1. Umiejętne komunikowanie się
W Internecie komunikacja jest kluczowa. Warto nauczyć się jasno i precyzyjnie wyrażać swoje myśli i opinie, aby uniknąć nieporozumień i osiągać zamierzone cele. Szczególnie pisanie maili to sztuka, którą warto opanować. Niezależnie jednak, czy piszemy wiadomość prywatną, czy publikujemy publiczny komentarz – bardzo ważny jest ton i język, w jakim się wypowiadamy. Wyrażanie się w sposób niedbały i pozbawiony szacunku może poważnie zagrozić naszemu wizerunkowi. Na dodatek: w Internecie nic nie ginie.
2. Szanowanie prywatności i własności intelektualnej innych
Jednym z najważniejszych aspektów etykiety w Internecie jest poszanowanie prywatności innych użytkowników. Nie powinniśmy publikować prywatnych informacji o innych ludziach bez ich zgody ani używać ich własności intelektualnej bez ich pozwolenia. W Internecie nie jesteśmy anonimowi – to, co w nim robimy, może mieć skutki w świecie rzeczywistym, a nawet pociągnąć nas do prawnej odpowiedzialności. W szkoleniu podpowiadamy, jak dbać o prywatność innych i uniknąć związanych z tym kłopotów.
3. Budowanie pozytywnej reputacji
Reputacja w sieci jest bardzo ważna, choć czasem zdarza się, że zapominamy o tym, czując się anonimowi. Tymczasem nigdy nie wiemy, czy naszego komentarza lub publikacji nie czyta nasz aktualny, lub potencjalny pracodawca bądź osoby, które mogą poczuć się urażone naszymi treściami. Służbowa korespondencja jest świetną okazją do zbudowania dobrej opinii i pozytywnego oraz profesjonalnego wizerunku… lub bezpowrotnego zaprzepaszczenia go. Znajomość zasad netykiety
znacznie pomaga w budowaniu dobrej reputacji na swój temat – zarówno prywatnej, jak i zawodowej.
4. Przeciwstawianie się negatywnym zjawiskom
Mowa tutaj przede wszystkim o fake newsach, trollingu czy spamie. Te negatywne zjawiska są w sieci prawdziwą plagą i utrudniają nam wszystkim harmonijne korzystanie z jej zasobów. Dodatkowo różnego rodzaju szkodliwe treści negatywnie oddziałują na nasze emocje i mogą być przyczyną głębszych problemów. Korzystanie z Internetu wiąże się z odpowiedzialnością za publikowane tam informacje oraz dobro swoje i innych użytkowników. W szkoleniu wyjaśniamy, czym są negatywne
zjawiska w sieci, jak ich nie wspomagać oraz w jaki sposób skutecznie się im sprzeciwiać.
5. Budowanie lepszego świata
Internet powinien być miejscem, gdzie możemy czuć się wolni. Nie oznacza to jednak bezkarności. Treści, które obrażają innych, przynoszą szkodę i w skrajnych przypadkach mogą przynieść opłakane skutki. Wyrażanie swoich opinii z szacunkiem dla innych do podstawowa zasada netykiety. Warto pamiętać o uczuciach innych użytkowników Internetu – nasze wypowiedzi mogą być czytane przez osoby z różnych kultur i środowisk. Powinniśmy unikać wypowiedzi, które mogą być obraźliwe lub dyskryminujące. To, czy Internet będzie przyjaznym miejscem, zależy od wszystkich jego użytkowników.
