Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

By chciało się chcieć, czyli o przywództwie sytuacyjnym

Wiedza HR

By chciało się chcieć, czyli o przywództwie sytuacyjnym

Czy autokraci są zawsze zbyt sztywni, a demokratom pracownicy nieustannie wchodzą na głowę? Niekoniecznie. Standardowy podział na te dwa rodzaje przywództwa nareszcie odchodzi do lamusa.

Będąc menedżerem, zastanawiasz się, jak postępować, by być jak najbardziej efektywnym. Czujesz jednak, że wybór pomiędzy zarządzaniem demokratycznym a autokratycznym cię ogranicza? Mamy dobrą wiadomość. Nie musisz wybierać, a nawet nie powinieneś(-aś), gdyż grozi to poważnymi kłopotami w zarządzaniu.

Co w takim razie robić, by być najbardziej skutecznym?

Odpowiedź jest prosta: balansuj. Jednak, abyś swobodnie dobierał(a) model zachowania, niezbędny jest jeszcze jeden czynnik: trzeba poznać swoich podwładnych.

Zacznij od zadania sobie pytania: „Ile już u nas pracuje Joanna? Od jak dawna Maks jest sprzedawcą?”. To pierwszy i podstawowy krok do określenia tzw. „poziomu gotowości pracownika”.

Zacznij od zadania sobie pytania: „Ile już u nas pracuje Joanna? Od jak dawna Maks jest sprzedawcą?”. To pierwszy i podstawowy krok do określenia tzw. „poziomu gotowości pracownika”.

„Gotowość” stanowi kombinację wysokiego/niskiego zapału pracownika do wykonywania danego typu zadania oraz jego możliwości, na które składają się jego wiedza i umiejętności.
Przywództwo sytuacyjne jako nowoczesna formuła zarządzania zakłada, że każdy pracownik chce i może się rozwijać. Wpływ jest tu kreowany bardzo intuicyjnie, w taki też sam sposób dobieramy do niego narzędzia.

Szef idealny

Istotne jest, byśmy także mieli na uwadze, że przywództwo sytuacyjne nie wyklucza zarządzania, które znaliśmy do tej pory. W pytaniu: „Kierownik czy lider?” odpowiadamy „wszyscy”. Dobry przywódca zatem nie tylko sprawuje władzę i rozlicza, ale także motywuje swoim entuzjazmem i inspiruje. Te procesy wzajemnie się warunkują, są swoimi dopełnieniami i owocują rozwojem organizacji.

Więcej o różnicach pomiędzy kierownikiem a liderem dowiesz się ze szkolenia online Przywództwo sytuacyjne. Jak zostać liderem/liderką? dostępnym na platformie e-learningowej Dolineo. Tam też poznasz macierze postępowania, które pozwolą Ci zastosować odpowiednie zachowanie wobec konkretnych pracowników uwzględniając ich staż pracy, poziom motywacji oraz indywidualne cechy.

Udostępnij ten wpis
Aldona Iwon

Aldona Iwon