Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Zrób sobie przerwę – o odpoczynku w pracy

Wiedza HR

Zrób sobie przerwę – o odpoczynku w pracy

Wpadasz do pracy, szykujesz szybką kawę i już wiesz, że dziś wszystkie zadania zrobisz rewelacyjnie! Na pewno wyrobisz się w czasie i żaden termin nie będzie Ci straszny. Może nawet nadrobisz zaległości. Na początku idzie dobrze, Twoja efektywność jest na wysokim poziomie, po kolei odhaczasz punkty z listy. Z czasem głowa robi się trochę cięższa, mimo trzeciej już kawy. Litery w priorytetowym dokumencie zaczynają się rozjeżdżać, a Ty ciągle się wiercisz, nie możesz już usiedzieć przed komputerem. Twój mózg wysyła wiadomości, rodem z poradników o motywacji i produktywności – „Konieczna przerwa w pracy!”. Przeganiasz szybko to natrętne nawoływanie, przecież nie masz czasu. Tyle tylko, że czujesz ten dziwny ból w kręgosłupie i prawa noga bezwzględnie cierpnie…

Ratuj się kto może! Przerwa w pracy potrzebna!

Pewnie takie sytuacje nie są Ci obce – szczególnie, jeśli spędzasz długie godziny przy biurku w pracy. Zwykle jednak trwasz w przekonaniu, że tak musi być. Taka praca. Liczy się szybki efekt. Tymczasem organizm domaga się odpoczynku, zapala żółte światło. Jeśli nie zareagujesz w porę, konsekwencje mogą być dotkliwe. Zaniedbywana przerwa w pracy może bardzo negatywnie odbić się na rezultatach Twoich zadań, a co gorsze, również na Twoim zdrowiu. Zespół suchego oka (nieprzypadkowo nazywany syndromem oka biurowego), spadek wydajności w pracy czy bolesne napięcia mięśni to realne problemy, które ujawniają się po okresach intensywnej pracy biurowej. Nawracające lumbago nie brzmi dobrze, a jeszcze gorzej, jeśli zaczyna dotyczyć właśnie Ciebie.

Tymczasem organizm domaga się odpoczynku, zapala żółte światło. Jeśli nie zareagujesz w porę, konsekwencje mogą być dotkliwe.

Właściwie wykorzystanie przerw w pracy (przeglądanie Facebooka i Instagrama się nie liczy) usprawniają produktywność, pozwalają nabrać dystansu do wykonywanych obowiązków, dostrzec je z innej, często ciekawszej, perspektywy. Traktuj przerwy jako inwestycję w swoją pracę. Nowe pomysły to impuls do działania, świeże podejście do tematu i bardziej efektywna praca. Twój organizm to mechanizm, który od czasu do czasu bardzo potrzebuje zwolnienia i resetu, choćby na chwilę.

Biurowa siłownia

Jak dobrze wykorzystać przerwę, tak aby nie tracić czasu? Jest wiele sposobów. Skupmy się na fizycznym aspekcie przerwy w pracy. Każdy ruch i chwilowe uwolnienie się od komputera może być zbawienne dla naszych komórek nerwowych, oczu czy kręgosłupa. Poniżej przedstawimy Ci kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w tak zwanym „międzyczasie”. Pamiętaj, że wszystkie te ćwiczenia przynoszą najlepsze rezultaty, gdy są wykonywane systematycznie, kilka razy dziennie.

Spróbujmy razem zadbać o:

 • oczy,
 • kręgosłup,
 • krążenie i oddech.

Wybierz kilka ćwiczeń i zaczynamy!

przerwa_w_pracy

Rozruszaj oczy

 • Usiądź wygodnie, plecy i głowę oprzyj o oparcie krzesła. Następnie powoli skieruj wzrok do góry, potem w dół, nie ruszając głową.
 • Skieruj wzrok w skrajne punkty w lewo, a następnie w prawo. Nie ruszaj przy tym głową.
 • Zakreślaj oczami jak największe koła. W trakcie zmieniaj kierunek ruchu gałek ocznych. Każde z ćwiczeń powtórz około 30 razy.
 • Najpierw patrz przez chwilę na przedmiot z odległości około 40 cm. Następnie przenieś wzrok na przedmiot położony w dalszej odległości, na przykład obrazek w pokoju czy drzewo za oknem. Wykonuj ćwiczenie około dwie minuty.

Trzymaj się prosto – kręgosłup

 • W pozycji siedzącej, mając plecy oparte o krzesło, wykonaj naprzemiennie skłony do prawego i lewego barku. W miarę możliwości pogłębiaj ten ruch. Powtórz ćwiczenie po dziesięć razy dla każdej strony.
 • Splecione ręce maksymalnie wyciągnij w przód, a następnie przenieś w górę, zwracając wewnętrzną stronę ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Powtórz ćwiczenie około dziesięciu razy.
 • W pozycji siedzącej wykonaj jednoczesne krążenia barkami do tyłu. Powtórz ćwiczenie około dziesięciu razy.
 • W pozycji siedzącej wykonaj głęboki wdech, a następnie unieś barki maksymalnie w górę i wytrzymaj 3-5 sekund. Następnie opuść barki, jednocześnie wydychając powietrze. Powtórz ćwiczenie około dziesięciu razy.

Pobudź krążenie krwi i oddychaj

 • Przyjmij pozycję wyjściową – stojącą lub siedzącą na krześle. Wykonaj naprzemiennie krążenia kończyn górnych w przód i w tył, krążenia stóp, wspięcia na palce i pięty. Pamiętaj, że w czasie wykonywania ćwiczeń bardzo ważnym elementem jest prawidłowe oddychanie, które polega na głębokim wdechu nosem i wydechu ustami. Powtórz ćwiczenie od dziesięciu do dwudziestu razy.
 • Przyjmij pozycję wyjściową, stojąc na twardym podłożu lub siedząc na krześle. Wykonuj napięcia różnych partii mięśni (mięśnie łydek, ud, pośladków) i wytrzymuj 5 sekund na każdą partię. Powtórz ćwiczenie od dziesięciu do dwudziestu razy.

Pozytywna energia

Jeśli udało Ci się przebrnąć przez większość ćwiczeń, wkrótce Twój organizm powinien odwdzięczyć się pozytywną dawką energii, którą z pewnością wykorzystasz w najlepszy możliwy sposób. Pomyśl też, ile radości mieli Twoi współpracownicy, patrząc jak ponad dwadzieścia razy podziwiasz ich buty albo przebierasz nogami pod biurkiem. Nie ma to jak rozładować biurową atmosferę…

Więcej praktycznych ćwiczeń znajdziesz w szkoleniu „Zrób sobie przerwę” na dolineo.com – wypróbuj bezpłatnie.

Udostępnij ten wpis
Dolineo

Dolineo