Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
Zrób sobie przerwę – o odpoczynku w pracy
Wpadasz do pracy, szykujesz szybką kawę i już wiesz, że dziś wszystkie zadania zrobisz rewelacyjnie! Na pewno wyrobisz się w czasie i żaden termin nie będzie Ci straszny. Może nawet nadrobisz zaległości. Na początku idzie dobrze, Twoja efektywność jest na wysokim poziomie, po kolei odhaczasz punkty z listy. Z czasem głowa robi się trochę cięższa, mimo trzeciej już kawy. Litery w priorytetowym dokumencie zaczynają się rozjeżdżać, a Ty ciągle się wiercisz, nie możesz już usiedzieć przed komputerem. Twój mózg wysyła wiadomości, rodem z poradników o motywacji i produktywności – „Konieczna przerwa w pracy!”. Przeganiasz szybko to natrętne nawoływanie, przecież nie masz czasu. Tyle tylko, że czujesz ten dziwny ból w kręgosłupie i prawa noga bezwzględnie cierpnie…
Ratuj się kto może! Przerwa w pracy potrzebna!
Pewnie takie sytuacje nie są Ci obce – szczególnie, jeśli spędzasz długie godziny przy biurku w pracy. Zwykle jednak trwasz w przekonaniu, że tak musi być. Taka praca. Liczy się szybki efekt. Tymczasem organizm domaga się odpoczynku, zapala żółte światło. Jeśli nie zareagujesz w porę, konsekwencje mogą być dotkliwe. Zaniedbywana przerwa w pracy może bardzo negatywnie odbić się na rezultatach Twoich zadań, a co gorsze, również na Twoim zdrowiu. Zespół suchego oka (nieprzypadkowo nazywany syndromem oka biurowego), spadek wydajności w pracy czy bolesne napięcia mięśni to realne problemy, które ujawniają się po okresach intensywnej pracy biurowej. Nawracające lumbago nie brzmi dobrze, a jeszcze gorzej, jeśli zaczyna dotyczyć właśnie Ciebie.
Tymczasem organizm domaga się odpoczynku, zapala żółte światło. Jeśli nie zareagujesz w porę, konsekwencje mogą być dotkliwe.
Właściwie wykorzystanie przerw w pracy (przeglądanie Facebooka i Instagrama się nie liczy) usprawniają produktywność, pozwalają nabrać dystansu do wykonywanych obowiązków, dostrzec je z innej, często ciekawszej, perspektywy. Traktuj przerwy jako inwestycję w swoją pracę. Nowe pomysły to impuls do działania, świeże podejście do tematu i bardziej efektywna praca. Twój organizm to mechanizm, który od czasu do czasu bardzo potrzebuje zwolnienia i resetu, choćby na chwilę.
Biurowa siłownia
Jak dobrze wykorzystać przerwę, tak aby nie tracić czasu? Jest wiele sposobów. Skupmy się na fizycznym aspekcie przerwy w pracy. Każdy ruch i chwilowe uwolnienie się od komputera może być zbawienne dla naszych komórek nerwowych, oczu czy kręgosłupa. Poniżej przedstawimy Ci kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w tak zwanym „międzyczasie”. Pamiętaj, że wszystkie te ćwiczenia przynoszą najlepsze rezultaty, gdy są wykonywane systematycznie, kilka razy dziennie.
Spróbujmy razem zadbać o:
Wybierz kilka ćwiczeń i zaczynamy!
Rozruszaj oczy
Trzymaj się prosto – kręgosłup
Pobudź krążenie krwi i oddychaj
Pozytywna energia
Jeśli udało Ci się przebrnąć przez większość ćwiczeń, wkrótce Twój organizm powinien odwdzięczyć się pozytywną dawką energii, którą z pewnością wykorzystasz w najlepszy możliwy sposób. Pomyśl też, ile radości mieli Twoi współpracownicy, patrząc jak ponad dwadzieścia razy podziwiasz ich buty albo przebierasz nogami pod biurkiem. Nie ma to jak rozładować biurową atmosferę…
Więcej praktycznych ćwiczeń znajdziesz w szkoleniu „Zrób sobie przerwę” na dolineo.com – wypróbuj bezpłatnie.