Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Jak zintegrować zespół podczas pracy zdalnej

Wiedza HR

Osobno a jednak razem – jak integrować zespół podczas pracy zdalnej

Pandemia wywróciła wiele żyć do góry nogami, tych firmowych także. Jednym z ważnych aspektów funkcjonowania każdej organizacji, który mocno ucierpiał z wiadomego powodu, jest atmosfera. Podczas pracy zdalnej wielu pracowników zaczęło się zastanawiać, czy jeszcze ich cokolwiek łączy z ludźmi z pracy? Czy to już tylko wykonywanie zawodowych obowiązków pod jednym szyldem? Skutki mogą być bardzo poważne, co oznacza, że przed pracodawcami stoi nie lada wyzwanie. Jak integrować zespół pracujący zdalnie?

Pozornie nieważne czynności jak wspólne dojeżdżanie do pracy tym samym autobusem czy luźne rozmowy przy ekspresie do kawy, kiedyś niedoceniane, obecnie są miłym wspomnieniem do którego tęskni niejeden „uwięziony” w domu pracownik. Nic dziwnego, od dawna wiadomo jest, że proste i z pozoru nic nieznaczące czynności mają ogromne znaczenie w kształtowaniu poczucia tożsamości zespołowej. Covid i związane z nim obostrzenia rządowe z dnia na dzień rozproszyły firmowe zespoły zamykając pracowników przed ekranami monitorów w domowych pokojach.

Praca zdalna

z domu i związana z nią konieczność przekonwertowania każdej formy komunikowania na pośrednią doprowadziły do znacznego spłycenia relacji pracowniczych. Nawet tam, gdzie wcześniej atmosfera, pomimo różnic charakterów i poglądów, była przyjazna i zorientowana na solidarność oraz osiąganie wspólnych celów, obecnie jest porównywana do więzi pomiędzy użytkownikami mediów społecznościowych opierającej się jedynie na wymianie lajków i humorystycznych komentarzy.

Łatwo tu także o polaryzację grupy, ponieważ ocena pojedynczej wypowiedzi czy zachowania danej osoby może przykleić łatkę i nikt nie będzie się zastanawiał nad złożonością charakteru współpracownika czy specyfiką sytuacji.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że lockdown nie sprzyja otwartości. Jest to raczej czas emocjonalnej i fizycznej koncentracji na najbliższym otoczeniu, rodzinie, współlokatorach, sąsiadach.

Podsumowując pandemia to trudny czas, któremu często towarzyszą trudne emocje typu: frustracja, smutek, złość, bezsilność czy poczucie osamotnienia.

Osobno a jednak razem – jak integrować zespół podczas pracy zdalnej
Osobno a jednak razem – jak integrować zespół podczas pracy zdalnej

Czy wkrótce wszystko samo wróci do normy?

Liczenie na to, że jest to sytuacja przejściowa, niewymagająca szczególnej uwagi i aktywności ze strony pracodawców może okazać się kosztowne. Zdecydowanie bardziej niż happy end, prawdopodobne może okazać się w zespole zapanowała atmosfera demotywacji, braku współpracy i poczucia wspólnych celów, niezdrowej rywalizacji. Oprócz spadku efektywności nie można także wykluczyć, że część pracowników po prostu zdecyduje się na zmianę zatrudnienia.

A co jeśli koronawirus na stałe zmienił model pracy firm i tryb zdalny lub hybrydowy stanie się normą?

Na początek warto zapytać

Działania warto zacząć od zbadania skali zjawiska rozluźnienia więzi w zespole. W tym celu warto ułatwić sobie pracę i posłużyć się ankietami (w jaki sposób to robić, przeczytasz tu). Wywiad może być anonimowy, co dodatkowo skłoni respondentów do udzielania szczerych odpowiedzi. Osoba przeprowadzająca ankietę otrzymuje jej wyniki w formie przejrzystego raportu pozwalającego na szybkie i trafne wyciągnięcie wniosków.

Dopasuj rozwiązania

Jest zapewne wiele sposobów, by dbać o dobrą atmosferę w zespole. Jedne świetnie sprawdzą się w danej organizacji, drugie trochę mniej. Najgorszym z nich jest po prostu zaniechanie jakiegokolwiek działania.

Co warto przetestować? Poniżej przygotowaliśmy kilka podpowiedzi:

  • Wspólne prowadzenie newslettera, gdzie pracownicy w dedykowanej do tego celu rubryce, piszą sposoby na to jak radzić sobie z obecną sytuacją i dzielą się np. pomysły na zabawy z dziećmi podczas lockdownu, polecają ciekawe do przeczytania książki,filmy warte obejrzenia lub inne formy domowej aktywności.
  • Promowanie zdrowej rywalizacji poprzez np. zorganizowanie sportowych zawodów (podczas których pracownicy podzieleni są na grupy i przez określony okres czasu np. miesiąc wykonują punktowane aktywności raportowane na bieżąco dzięki aplikacjom internetowym) lub turniej gier planszowych online.
  • Zorganizowanie wspólnych wirtualnych spotkań, np. lunchy, by nadal były okazją do rozmów i nawiązywania relacji. W tym celu warto także, by pracownicy mieli do dyspozycji kanał na komunikatorze firmowym typu hydepark.
  • Rozpoczęcie telekonferencji od luźnej rozmowy trwającej minimalnie 10 minut. Ważne, by czas ten ujęty był w agendzie spotkania, a sam punkt powtarzany był cyklicznie, co najmniej raz w tygodniu.
  • Organizacja konkursów na platformie LMS:
    – promujących określoną postawę np. proaktywną. Pracownicy najpierw zdobywają wiedzę, a potem biorą udział w konkursie polegającym np. na wskazaniu osoby proaktywnej w swoim zespole;
    – grywalizacyjnych, gdzie uczestnicy korzystając z platformy, realizują jak największą ilość szkoleń tematycznych.
    Przy tego typu aktywnościach dobrym pomysłem na nagrody mogą być vouchery np. dostęp do ebooków lub audiobooków do wysłuchania w domu;
  • I ostatnie, ale wcale nie mniej ważne. Czy pandemia wyklucza imprezy integracyjne? Nie! Firmy zajmujące się organizacja tego typu wydarzeń przeniosły się do sieci, a wachlarz ich możliwości jest szeroki. Przeprowadzą np. warsztaty kulinarne czy DIY o tym, jak zasadzić las w słoiku. Pokaz barmański, podczas którego każdy z uczestników wykonuje drinki przed ekranem swojego komputera lub wizyta w wirtualnym escaperoomie z pewnością będą także ciekawym urozmaiceniem. Kwestią pozostaje dostosowanie wydarzenia do oczekiwań pracowników, co oczywiście może być także ustalone za pomocą wcześniej wspomnianych ankiet.
Jak zintegrować zespół podczas pracy zdalnej
Jak zintegrować zespół podczas pracy zdalnej?

Korzystajmy z gotowych rozwiązań

Wybierając jakiekolwiek narzędzie, które ma służyć integracji Twojego zespołu, zadbaj o jego atrakcyjną formę. Np. decydując się na zorganizowanie konkursu na proaktywną postawę podaj pracownikom wiedzę na talerzu, z którego aż chce się jeść! Czy wymaga to dużego nakładu pracy i kosztów? Nie, jeśli zdecydujesz się skorzystać z profesjonalnych opracowań, jakim jest Katalog szkoleń gotowych Dolineo. Wśród wielu szkoleń e-learningowych znajdziesz tam atrakcyjną, fabularyzowaną animację o postawie proaktywnej, którą użytkownik obejrzy jak dobry serial. Wystarczy, że z poziomu konta managera na platformie zapiszesz poszczególnych pracowników do wybranego szkolenia.

Następnie równie prosto i szybko możesz rozwiązać kwestię przeprowadzenia konkursu na najbardziej proaktywną osobę w zespole. W tym celu posłuż się przywoływanymi już wcześniej ankietami, które także oferuje Dolineo.

Dodatkowym plusem jest 14-dniowy, bezpłatny okres próbny, podczas którego sprawdzisz, jak Dolineo może pomóc w procesie integracji (i nie tylko) Twojego zespołu pracowników. Kliknij tutaj, aby otrzymać dostęp.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!

Udostępnij ten wpis
Aldona Iwon

Aldona Iwon