Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.
E-learning dla firm – wady i zalety
Jak często, podejmując decyzje, spisujesz „za” i „przeciw” jakiegoś rozwiązania? Tym razem zrobiliśmy to za Ciebie – poniżej przedstawiamy zestawienie zalet i wad szkoleń e-learningowych. Przeczytaj i następnym razem, przygotowując się do przeszkolenia swoich pracowników, zadecyduj, czy warto zainwestować w e-szkolenie!
Zaleta 1: E-learning – łatwość przeprowadzenia szkolenia
Wyobraź sobie, że potrzebujesz przeszkolić z przepisów RODO. Szkolenie ważne i potrzebne – tym bardziej, że obowiązkowe. Brzmi jak duże wyzwanie logistyczne? Niekoniecznie! Decydując się na szkolenie w e-learningu nie musisz szukać wspólnego terminu dla pracowników z różnych działów, uzgadniać go z wykładowcą ani dopasowywać się pod dostępność sali. Szkolenie zostanie po prostu udostępnione na platformie e-learningowej, a każdy pracownik sam określi najbardziej dogodny moment, kiedy przerobi materiał, bez nagłego porzucania swoich obowiązków, żeby udać się na szkolenie. To duża zaleta, która optymalizuje proces szkolenia i nie dezorganizuje rytmu pracy w firmie.
Szkolenia e-learningowe można wykonywać w dowolnym czasie, co optymalizuje proces szkolenia i nie dezorganizuje pracy, działu czy firmy.
Testy online – szybkie sprawdzanie wiedzy
A jak sprawdzisz stopień przyswojenia wiedzy przez pracowników? Organizacja egzaminu jest zbędna. Po zapoznaniu się z teorią pracownik przechodzi na platformie test – system sam podlicza punkty i daje informację zwrotną o jego zaliczeniu. Dodatkowe potwierdzenie to certyfikat generowany na platformie, który zawiera dane pracownika i jest dostosowany wizualnie do wytycznych firmy. E-szkolenie robi się prawie samo!
Zaleta 2: Komfort wykonania szkolenia online
Pracownik wykonujący szkolenie e-learningowe jest niezależny: może nie tylko sam określić czas i miejsce, kiedy chce je odbyć – decyduje również o tym, jak je przechodzi. Dowolne przewijanie treści i opcja powracania do już przejrzanych informacji to jedna z większych zalet e-szkoleń. Dzięki temu pracownik ma możliwość wielokrotnego przerabiania wybranych treści, jeśli uzna, że tego potrzebuje. Sam ustala indywidualny rytm i tempo zapoznawania się z materiałem. Może robić sobie przerwy, a po zamknięciu szkolenia zostanie przekierowany na ekran, na którym skończył – jest to ważna zaleta szczególnie w przypadku obszernych szkoleń. Pracownik nie jest też ograniczany typem urządzenia, na którym będzie wykonywać szkolenia: ponieważ są one responsywne, może wybrać laptop, tablet, a nawet smartfon. Pełna dowolność!
Zaleta 3: E-learning to oszczędności
Ponieważ szkolenie odbywa się na platformie LMS, firma nie musi rezerwować sali, organizować transportu do ośrodka szkoleniowego ani zapewniać cateringu w czasie przerw. Nie płaci honorarium dla trenera ani nie ponosi kosztów jego zakwaterowania. To ograniczenie kosztów stanowi kolejną zaletę szkoleń e-learningowych: są po prostu tańsze. Zamówienie i wyprodukowanie szkolenia dedykowanego lub zakup szkolenia gotowego podlegają indywidualnej wycenie. Bilans kosztów mówi jedno: to się opłaca. Za produkcję szkolenia lub dostęp do platformy ze szkoleniami gotowymi firma zapłaci mniej. Dodatkową opcją jest samodzielne opracowanie szkolenia w ogólnodostępnych narzędziach. Co więcej, e-learning to dobra inwestycja na przyszłość. Raz zakupione szkolenie zostaje w firmie na stałe i może być ciągle eksploatowane: będzie z niego korzystać tak obecny, jak i każdy przyszły pracownik.
Raz zakupione szkolenie zostaje w firmie na stałe i może być ciągle eksploatowane: będzie z niego korzystać tak obecny, jak i każdy przyszły pracownik.
Zaleta 4: Efektywność kształcenia
Wewnętrzne procedury firmy co jakiś czas są aktualizowane, a wachlarz oferowanych produktów często się zmienia. Chcesz, żeby wszyscy pracownicy byli na bieżąco? Ale jak zorganizować szkolenia, kiedy firma ma oddziały w Warszawie, Helsinkach i Madrycie, a większość zatrudnionych pracuje zdalnie? Bardzo prosto: udostępnić je na platformie!
Szkolenia e-learningowe to najskuteczniejszy sposób przekazania wiedzy dużej liczbie pracowników jednocześnie przy zachowaniu jakości kształcenia.
Onboarding – szybkie wdrożenie nowicjuszy
E-szkolenia świetnie sprawdzają się również w onboardingu nowych pracowników. Wdrożenie w nowe obowiązki i zapoznanie z podstawowymi zasadami obowiązującymi w firmie odbywa się wtedy szybko i bez konieczności angażowania kadry. Nie tylko firmy o dużej rotacji pracowników docenią takie rozwiązanie!
Zaleta 5: Jakość treści szkoleń e-learningowych
Spójność i jakość treści zgodna ze standardami klienta to zaleta e-szkoleń, której nie można pominąć. Dedykowane szkolenia e-learningowe są jak garnitur: skrojone na miarę. Potrzeby klienta i grupy docelowej są tu na pierwszym planie. Nad wizją klienta pochyla się niestrudzony zespół metodyków i grafików, który przekłada ją na atrakcyjne – merytorycznie i wizualnie – szkolenie. W naszej pracy prowadzimy z klientami szczegółowe rozmowy i konsultujemy się na różnych etapach produkcji, aby upewnić się, czy dobrze rozumiemy ich oczekiwania. Gwarantuje to jakość treści szkoleniowych oraz ich spójność. E-szkolenia są powtarzalne, zawsze zachowują jednolity przekaz – nie zależą przecież od osoby trenera i jego przygotowania.
Przyznajmy uczciwie: e-learning nie jest idealny. O jakich minusach takiego rozwiązania warto wiedzieć?
Wada 1: Brak interakcji z prowadzącym
To może być spora bolączka – zwłaszcza dla słuchowców i osób lubiących poszerzać swoją wiedzę przez zadawanie pytań i włączanie się w dyskusje. W przypadku e-szkoleń tym bardziej ważne jest zatem solidne opracowanie materiału szkoleniowego – ujęcie wszystkich ważnych zagadnień i opisanie ich przystępnym językiem, tak aby uniknąć wątpliwości, które na bieżąco mogą pojawiać się w głowie pracownika, przechodzącego szkolenie. Jednak brak interakcji – poniekąd wada – dla innych może być zaletą. Doświadczenie mówi, że osoby nieśmiałe chętniej szkolą się za pomocą e-learningu, a nie pod okiem trenera.
Wada 2: Samodzielna motywacja
Nic na to nie poradzimy: do e-szkolenia trzeba usiąść i już. Bez wyznaczonego terminu szkolenia pracownik musi sam zmotywować się do nauki oraz zadbać o jej ciągłość i atmosferę skupienia. Bez odpowiedniej motywacji szkolenie może zostać „przeklikane”, a niewiedza pracownika niewzruszona. Z drugiej strony, jeśli ktoś broni się przed nową wiedzą, a szkolenie uważa za stratę czasu, to nawet najlepszy trener niewiele wskóra. Niezależnie od formy nauki zasada jest ta sama: trzeba chcieć!
Wada 3: Nie dla każdego tematu
Jeśli oczekujemy, że dzięki szkoleniu nabędziemy umiejętności wykonywania pewnych działań (np. z zakresu pierwszej pomocy czy układania bukietów), pewnie lepiej sprawdzi się tu formuła stacjonarnych warsztatów ze specjalistą. Szkolenia e-learningowe mogą jednak być użyteczne nawet w treningu umiejętności praktycznych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń ważne jest przecież poznanie teorii – którą możemy przekazać w e-szkoleniu. Poza tym na platformie możemy również umieszczać krótkie filmiki – nagrania, prezentujące wykonywanie jakiejś czynności. Okazuje się, że doskonale sprawdzają się np. jako instruktaż obsługi urządzenia, obecnego w firmie produkcyjnej.
E-learning sprawdza się również w szkoleniu umiejętności praktycznych, np. jako instruktaż do obsługi maszyny w firmie produkcyjnej.
Oto mocne i słabe strony e-learningu – według nas. Być może na Twojej liście „za i przeciw” znalazłyby się jeszcze inne punkty. Jaki byłby bilans? U nas wychodzi zdecydowanie na plus. Czy e-learning sprawdzi się w Twojej firmie? Wiele zależy od konkretnej sytuacji i aktualnych potrzeb – nasze doświadczenie i satysfakcja klientów podpowiadają jednak, że odpowiedź brzmi: tak. Może warto się przekonać? Zapraszamy do kontaktu!