Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

E-learning

E-learning dla firm – wady i zalety

Jak często, podejmując decyzje, spisujesz „za” i „przeciw” jakiegoś rozwiązania? Tym razem zrobiliśmy to za Ciebie – poniżej przedstawiamy zestawienie zalet i wad szkoleń e-learningowych. Przeczytaj i następnym razem, przygotowując się do przeszkolenia swoich pracowników, zadecyduj, czy warto zainwestować w e-szkolenie!

Zaleta 1: E-learning – łatwość przeprowadzenia szkolenia

Wyobraź sobie, że potrzebujesz przeszkolić z przepisów RODO. Szkolenie ważne i potrzebne – tym bardziej, że obowiązkowe. Brzmi jak duże wyzwanie logistyczne? Niekoniecznie! Decydując się na szkolenie w e-learningu nie musisz szukać wspólnego terminu dla pracowników z różnych działów, uzgadniać go z wykładowcą ani dopasowywać się pod dostępność sali. Szkolenie zostanie po prostu udostępnione na platformie e-learningowej, a każdy pracownik sam określi najbardziej dogodny moment, kiedy przerobi materiał, bez nagłego porzucania swoich obowiązków, żeby udać się na szkolenie. To duża zaleta, która optymalizuje proces szkolenia i nie dezorganizuje rytmu pracy w firmie.

Szkolenia e-learningowe można wykonywać w dowolnym czasie, co optymalizuje proces szkolenia i nie dezorganizuje pracy, działu czy firmy.

Testy online – szybkie sprawdzanie wiedzy

A jak sprawdzisz stopień przyswojenia wiedzy przez pracowników? Organizacja egzaminu jest zbędna. Po zapoznaniu się z teorią pracownik przechodzi na platformie test – system sam podlicza punkty i daje informację zwrotną o jego zaliczeniu. Dodatkowe potwierdzenie to certyfikat generowany na platformie, który zawiera dane pracownika i jest dostosowany wizualnie do wytycznych firmy. E-szkolenie robi się prawie samo!

zalety i wady szkolenie e-learningowe
kobieta tworzy szkolenie lms

Zaleta 2: Komfort wykonania szkolenia online

Pracownik wykonujący szkolenie e-learningowe jest niezależny: może nie tylko sam określić czas i miejsce, kiedy chce je odbyć – decyduje również o tym, jak je przechodzi. Dowolne przewijanie treści i opcja powracania do już przejrzanych informacji to jedna z większych zalet e-szkoleń. Dzięki temu pracownik ma możliwość wielokrotnego przerabiania wybranych treści, jeśli uzna, że tego potrzebuje. Sam ustala indywidualny rytm i tempo zapoznawania się z materiałem. Może robić sobie przerwy, a po zamknięciu szkolenia zostanie przekierowany na ekran, na którym skończył – jest to ważna zaleta szczególnie w przypadku obszernych szkoleń. Pracownik nie jest też ograniczany typem urządzenia, na którym będzie wykonywać szkolenia: ponieważ są one responsywne, może wybrać laptop, tablet, a nawet smartfon. Pełna dowolność!

Zaleta 3: E-learning to oszczędności

Ponieważ szkolenie odbywa się na platformie LMS, firma nie musi rezerwować sali, organizować transportu do ośrodka szkoleniowego ani zapewniać cateringu w czasie przerw. Nie płaci honorarium dla trenera ani nie ponosi kosztów jego zakwaterowania. To ograniczenie kosztów stanowi kolejną zaletę szkoleń e-learningowych: są po prostu tańsze. Zamówienie i wyprodukowanie szkolenia dedykowanego lub zakup szkolenia gotowego podlegają indywidualnej wycenie. Bilans kosztów mówi jedno: to się opłaca. Za produkcję szkolenia lub dostęp do platformy ze szkoleniami gotowymi firma zapłaci mniej. Dodatkową opcją jest samodzielne opracowanie szkolenia w ogólnodostępnych narzędziach.  Co więcej, e-learning to dobra inwestycja na przyszłość. Raz zakupione szkolenie zostaje w firmie na stałe i może być ciągle eksploatowane: będzie z niego korzystać tak obecny, jak i każdy przyszły pracownik.

Raz zakupione szkolenie zostaje w firmie na stałe i może być ciągle eksploatowane: będzie z niego korzystać tak obecny, jak i każdy przyszły pracownik.

Zaleta 4: Efektywność kształcenia

Wewnętrzne procedury firmy co jakiś czas są aktualizowane, a wachlarz oferowanych produktów często się zmienia. Chcesz, żeby wszyscy pracownicy byli na bieżąco? Ale jak zorganizować szkolenia, kiedy firma ma oddziały w Warszawie, Helsinkach i Madrycie, a większość zatrudnionych pracuje zdalnie? Bardzo prosto: udostępnić je na platformie!

Szkolenia e-learningowe to najskuteczniejszy sposób przekazania wiedzy dużej liczbie pracowników jednocześnie przy zachowaniu jakości kształcenia.

Onboarding – szybkie wdrożenie nowicjuszy

E-szkolenia świetnie sprawdzają się również w onboardingu nowych pracowników. Wdrożenie w nowe obowiązki i zapoznanie z podstawowymi zasadami obowiązującymi w firmie odbywa się wtedy szybko i bez konieczności angażowania kadry. Nie tylko firmy o dużej rotacji pracowników docenią takie rozwiązanie!

kobieta - e-learning
Young female student using laptop studying online, remote working at home office using laptop computer watching webinar, elearning web training, having work video call sitting at table, writing notes.

Zaleta 5: Jakość treści szkoleń e-learningowych

Spójność i jakość treści zgodna ze standardami klienta to zaleta e-szkoleń, której nie można pominąć. Dedykowane szkolenia e-learningowe są jak garnitur: skrojone na miarę. Potrzeby klienta i grupy docelowej są tu na pierwszym planie. Nad wizją klienta pochyla się niestrudzony zespół metodyków i grafików, który przekłada ją na atrakcyjne – merytorycznie i wizualnie – szkolenie. W naszej pracy prowadzimy z klientami szczegółowe rozmowy i konsultujemy się na różnych etapach produkcji, aby upewnić się, czy dobrze rozumiemy ich oczekiwania. Gwarantuje to jakość treści szkoleniowych oraz ich spójność. E-szkolenia są powtarzalne, zawsze zachowują jednolity przekaz – nie zależą przecież od osoby trenera i jego przygotowania.

Przyznajmy uczciwie: e-learning nie jest idealny. O jakich minusach takiego rozwiązania warto wiedzieć?

Wada 1: Brak interakcji z prowadzącym

To może być spora bolączka – zwłaszcza dla słuchowców i osób lubiących poszerzać swoją wiedzę przez zadawanie pytań i włączanie się w dyskusje. W przypadku e-szkoleń tym bardziej ważne jest zatem solidne opracowanie materiału szkoleniowego – ujęcie wszystkich ważnych zagadnień i opisanie ich przystępnym językiem, tak aby uniknąć wątpliwości, które na bieżąco mogą pojawiać się w głowie pracownika, przechodzącego szkolenie. Jednak brak interakcji – poniekąd wada – dla innych może być zaletą. Doświadczenie mówi, że osoby nieśmiałe chętniej szkolą się za pomocą e-learningu, a nie pod okiem trenera.

Wada 2: Samodzielna motywacja

Nic na to nie poradzimy: do e-szkolenia trzeba usiąść i już. Bez wyznaczonego terminu szkolenia pracownik musi sam zmotywować się do nauki oraz zadbać o jej ciągłość i atmosferę skupienia. Bez odpowiedniej motywacji szkolenie może zostać „przeklikane”, a niewiedza pracownika niewzruszona. Z drugiej strony, jeśli ktoś broni się przed nową wiedzą, a szkolenie uważa za stratę czasu, to nawet najlepszy trener niewiele wskóra. Niezależnie od formy nauki zasada jest ta sama: trzeba chcieć!

Wada 3: Nie dla każdego tematu

Jeśli oczekujemy, że dzięki szkoleniu nabędziemy umiejętności wykonywania pewnych działań (np. z zakresu pierwszej pomocy czy układania bukietów), pewnie lepiej sprawdzi się tu formuła stacjonarnych warsztatów ze specjalistą. Szkolenia e-learningowe mogą jednak być użyteczne nawet w treningu umiejętności praktycznych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń ważne jest przecież poznanie teorii – którą możemy przekazać w e-szkoleniu. Poza tym na platformie możemy również umieszczać krótkie filmiki – nagrania, prezentujące wykonywanie jakiejś czynności. Okazuje się, że doskonale sprawdzają się np. jako instruktaż obsługi urządzenia, obecnego w firmie produkcyjnej.

E-learning sprawdza się również w szkoleniu umiejętności praktycznych, np. jako instruktaż do obsługi maszyny w firmie produkcyjnej.

Oto mocne i słabe strony e-learningu – według nas. Być może na Twojej liście „za i przeciw” znalazłyby się jeszcze inne punkty. Jaki byłby bilans? U nas wychodzi zdecydowanie na plus. Czy e-learning sprawdzi się w Twojej firmie? Wiele zależy od konkretnej sytuacji i aktualnych potrzeb – nasze doświadczenie i satysfakcja klientów podpowiadają jednak, że odpowiedź brzmi: tak. Może warto się przekonać? Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij ten wpis
Dolineo

Dolineo