Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Jak się skupić w pracy? Nowe szkolenie e-learningowe na Dolineo

Nowości na Dolineo

Jak się skupić w pracy? Nowe szkolenie na Dolineo

Praca zdalna okazała się dla wielu poważnym wyzwaniem – jak się skoncentrować, gdy komunikator pęka w szwach od wiadomości, sąsiad zza ściany robi remont a pogoda za oknem zachęca do spacerów?

Warunki pracy w open space bywają równie trudne, podczas gdy nie każda firma posiada dedykowane skupieniu focus roomy. Czas biegnie, uwaga przeskakuje z tematu na temat, współpracownicy mają wiele pytań… a terminy zbliżają się nieubłaganie.

Umiejętność pracy w skupieniu coraz częściej nazywana jest supermocą XXI wieku. Dlaczego? Praca w maksymalnym skupieniu zapewnia najlepsze rezultaty i najskuteczniej przybliża do założonego celu. To jak się skupić w pracy?

„Umiejętność skupienia się jest cenna. Życie bez niej, to jak niewidzenie, choć ma się otwarte oczy.”

Haruki Murakami, Zniknięcie słonia

 Czym jest koncentracja?

Wydaje się być tajemnicza i trudna do okiełznania – nic bardziej mylnego. Koncentracja jest umiejętnością skupiania i utrzymywania uwagi na konkretnych zadaniach. Umożliwia zrozumienie i rozwiązanie określonego problemu, efektywne wykonanie zadania i osiągnięcie założonego celu. To dzięki koncentracji możliwe jest osiągnięcie stanu tzw. pracy głębokiej (ang. deep work), która pozwala na maksymalne wykorzystanie swoich zdolności i potencjału intelektualnego. Właśnie w tym stanie powstają najlepsze pomysły i dzieła!

Innym stanem sprzyjającym produktywności i kreatywności jest tzw. stan flow. Co się za nim kryje? To moment, gdy jakaś czynność pochłania nas do tego stopnia, że zapominamy o całym świecie. Nie istnieje wówczas nic, oprócz wykonywanego zadania czy rozwiązywanego problemu. Stan flow jest przejawem maksymalnego skoncentrowania na wykonywanej czynności i dostarcza wiele satysfakcji z osiąganych postępów.

Większa produktywność, kreatywność, szybsze osiągania wyznaczonych celów – z pracy w skupieniu płyną same korzyści. Dobra wiadomość jest taka, że koncentracja jest umiejętnością, którą można rozwijać i ćwiczyć.

Czy wiesz, że…?

Udowodniono, że oderwanie się od pracy w celu np. sprawdzenia powiadomienia na telefonie powoduje, że powrót do pełnego skupiania zajmuje ok. 23 minuty?

Jak się skupić w pracy? Nowe szkolenie e-learningowe na Dolineo
Koncentracja jest umiejętnością, którą można rozwijać i ćwiczyć

Jak poprawić koncentrację?

Problemy z koncentracją w dobie cyfrowego zalewu informacji i multitaskingu to powszechna sprawa. Nawet w warunkach względnego spokoju skupienie się na wykonywanych czynnościach nie zawsze przychodzi samo i wymaga pewnego zaangażowania. Aby poprawić swoje zdolności w tym obszarze wystarczy podejść do tematu świadomie i zadbać o odpowiednie warunki pracy.

  • Podstawą jest zadbanie o swoje samopoczucie: dobry sen, zrównoważoną dietę i równowagę emocjonalną.
  • Kolejnym kluczowym krokiem jest pozbycie się tzw. dystraktorów, czyli wszelkich czynników, które odciągają uwagę od wykonywanych czynność. Należą do nich m.in. powiadomienia, włączone radio czy hałas za oknem.
  • Dużą rolę odgrywa organizacja miejsca pracy – powinna być to przestrzeń przeznaczona jedynie do pracy lub nauki.
  • Bardzo ważne jest również ustalenie priorytetów wykonywanych zadań, aby uniknąć robienia kilku rzeczy na raz – to znacząco pogarsza koncentrację i wydłuża czas przeznaczony na wykonanie zadania.
  • Konieczne jest także robienie przerw, aby odciążyć umysł. Dzięki temu możliwe jest zachowanie „świeżego spojrzenia” na wykonywane zadania.
  • Naprzeciw potrzebie ćwiczenia koncentracji wychodzi również technologia – dostępne są różne programy i aplikacje ułatwiające skupienie się – warto je wypróbować i wybrać opcję najlepszą dla siebie.

 Szkolenie o skupieniu się w pracy dostępne na Dolineo

Szkolenie e-learningowe Dolineo poświęcone skupieniu się jest pigułką praktycznej wiedzy i rad przydatnych podczas rozwijania umiejętności koncentracji i budowania przestrzeni do efektywnej pracy. Zawiera zestaw sposobów na koncentrację i konkretnych informacji na temat organizacji pracy – od dbania o własny dobrostan, po wskazówki związane z aplikacjami sprzyjającymi skupieniu. Krótka i atrakcyjna forma szkolenia zapewnia przyjemne i sprawne zdobywanie wiedzy.

Czego dowiesz się ze szkolenia?

  • Czym jest koncentracja i co robić, by rozwijać jej umiejętność.
  • Czego unikać podczas zadań wymagających skupienia.
  • Jakich narzędzi oraz sposobów warto używać, aby pomóc sobie w utrzymaniu skupienia na wykonywanych zadaniach.
Jak się skupić w pracy? Nowe szkolenie e-learningowe na Dolineo
Jak się skupić w pracy? Nowe szkolenie e-learningowe na Dolineo

 Co zrobić, aby przetestować szkolenie „Jak się skupić w pracy?”?

Zapraszamy do wypełnienia formularza na stronie Dolineo. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do tego, jak i do ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych.

Oferujemy trzy warianty udostępnienia szkolenia, dopasowane do Twoich potrzeb:

Platforma e-learningowa Dolineo

z dostępem do tego jak i ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych oraz strefy własnej.

Czasowe udostępnienie szkolenia

na określony czas i dla określonej liczby pracowników – jeśli Twoja firma nie posiada własnej platformy e-learningowej.

Szkolenia w formie SCORM

gotowe do umieszczenia na własnej platformie e-learningowej.

Udostępnij ten wpis
Monika Kopiec

Monika Kopiec