Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Wystąpienia publiczne szkolenie – czyli jak przygotować się do publicznego wystąpienia.

Nowości na Dolineo

Szkolenie z wystąpień publicznych – czyli o skutecznych sposobach na udaną prezentację. Nowość na Dolineo!

Z jakim podejściem do występowania przed publicznością częściej się spotykasz? Postawę pracowników, którzy mają wygłosić prezentację lub zabrać głos w dyskusji można podzielić na dwie grupy. Jednym wystąpienia publiczne spędzają sen z powiek i traktują je jak przykry obowiązek, odczuwając wysoki poziom lęku przed zabraniem głosu. Są też tacy, którzy podczas prezentowania treści czują się jak ryba w wodzie. Oni z kolei podchodzą do tematu entuzjastycznie, chociaż często po przemowie odczuwają pewnego rodzaju niedosyt, który może wynikać z nieznajomości podstawowych aspektów samego zjawiska. Uczucia i emocje, które towarzyszą jednym i drugim są czymś normalnym. Warto mieć świadomość, że mają one bezpośredni wpływ na odbiorców i całokształt przekazu.

Niezależnie od tego, z którą postawą mamy do czynienia, jedno jest pewne – świadomość własnych słabości czy obszarów do rozwoju jest kluczem do sukcesu. Każdy z nas może być jeszcze lepszym mówcą – wystarczy odpowiedni trening umiejętności.

Zgodnie z tezą Jima Rohna – amerykańskiego przedsiębiorcy i mówcy motywacyjnego – skuteczna komunikacja składa się jedynie w 20% z tego, co wiesz. Pozostałe 80% to Twoje samopoczucie na temat posiadanej przez Ciebie wiedzy.

Wystąpienia publiczne tylko dla urodzonych mówców? Obalamy mit!

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś jest urodzonym mówcą. Owszem, pewne cechy osobowości sprzyjają śmiałemu przemawianiu, jednak znaczna część sukcesów to własna praca nad sobą. Udane przemówienie publiczne jest efektem świadomych przygotowań, które wymagają konkretnej wiedzy i narzędzi. Takie podejście do tematu zwiększa pewność siebie i poczucie kontroli nad sytuacją, redukuje tremę i stres, ułatwia przekazywanie treści oraz komunikację z odbiorcami. Panowanie nad tymi aspektami to marzenie każdej osoby, która planuje publiczne wystąpienie. Niestety, zazwyczaj równocześnie towarzyszą temu różnego rodzaju lęki. Czasem wolimy unikać wystąpień publicznych ze względu na:

 • lęk przed kompromitacją,
 • obawę przed oceną, np. ze strony przełożonych czy współpracowników,
 • unikowe podejście do stresujących sytuacji,
 • brak umiejętności radzenia sobie z tremą.

Stres i wszelkie obawy związane z wystąpieniami są naturalne i dotyczą zdecydowanej większości osób. Warto jednak pamiętać, że wystąpienia publiczne to dziedzina, która początkowo może nie być łatwa nawet dla urodzonego mówcy… Jednak w miarę praktyki daje wiele satysfakcji! Tak, jak w przypadku podziwianych przez nas sportowców – ćwiczenia wystąpień publicznych czynią mistrza. Głównym wyzwaniem w tej kwestii jest świadome rozpoznanie obszaru, który zakłóca proces komunikacji. Pokonanie wewnętrznych blokad, zapanowanie nad tremą lub zapoznanie się z prawami, jakimi rządzą się wystąpienia publiczne. To umożliwia skuteczne dotarcie do słuchaczy i nawiązanie z nimi autentycznego kontaktu. Stąd już tylko krok do porwania za sobą tłumów.

Zestaw praktycznych wskazówek

Przygotowanie udanego wystąpienia publicznego to czasami nie lada wyzwanie. Wymaga opracowania merytoryki i przemyślenia odpowiedniej formy, dopasowanej do odbiorców. Konieczne jest również zapanowanie nad własnymi emocjami, tremą i mową ciała – zestresowany, spięty mówca ma raczej niewielkie szanse na dotarcie ze swoim przekazem do szerokiego grona osób. Nie bez znaczenia jest też nawiązanie odpowiedniej relacji z publicznością, co z kolei wiąże się z własnym nastawieniem… Zatem – jak podejść do przygotowania przemówienia publicznego z głową? Na to oraz szereg innych pytań związanych z przemawianiem odpowiadamy w szkoleniu „Wystąpienia publiczne”, które krok po kroku przeprowadzi każdego przez proces przygotowania przemyślanego przemówienia publicznego, które jest zorientowane na konkretny cel – jasne przekazanie swoich myśli i przekonanie do siebie odbiorców.

Podsumowując, jak dobrze przygotować się do publicznego wystąpienia? Zacząć od analizy kilku istotnych kwestii:

 • jak przekazywać ważne informacje w atrakcyjnej formie?
 • w jaki sposób podczas wystąpienia publicznego przekonać odbiorców – przełożonych lub współpracowników – do swoich poglądów czy pomysłów?
 • jak zaangażować i zainspirować innych do działania?
 • w jaki sposób podczas wystąpienia publicznego zwrócić uwagę na ważne zagadnienia?
 • jak zachęcić klienta do skorzystania z oferty firmy?
 • Wszystkie osoby, które chcą poprawić swoje umiejętności w dziedzinie przemówień publicznych.

Szkolenie z wystąpień publicznych dostępne na Dolineo

Szkolenie Wystąpienia publiczne dostępne w katalogu szkoleń e-learningowych składa się z czterech części. Można je przechodzić osobno lub w formie ścieżki rozwoju – ta forma łączy wszystkie części w jedno szkolenie z wystąpień publicznych.

Dodatkowo pojedyncze części mogą być uzupełnieniem materiału szkoleniowego, który firma udostępnia swoim pracownikom.

Szkolenie z wystąpień publicznych tworzą następujące moduły:

 • Cztery filary wystąpienia publicznego
  W tym szkoleniu omówimy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas publicznego wystąpienia. Są one ze sobą powiązane – podpowiemy, jak zadbać o odpowiednią równowagę między nimi.
 • 7 kroków do przygotowania wystąpienia
  Jak dobrze przygotować się do publicznego wystąpienia? W tym szkoleniu pokażemy praktyczną ścieżkę składającą się z kilku pytań, które pomogą w solidnym przygotowaniu się do tematu.
 • Mowa ciała w wystąpieniach publicznych
  Informacje przekazywanie niewerbalnie są odbierane wcześniej niż znaczenie słów. W tym szkoleniu wyjaśnimy, jak wpływać na mowę naszego ciała.
 • Trema w wystąpieniach publicznych.
  Trema mobilizuje do działania i koncentruje uwagę na osiągnięciu celu. Najważniejsze jest jednak jej świadome kontrolowanie. W tym szkoleniu pokażemy zestaw praktycznych metod radzenia sobie z tremą.
Wystąpienia publiczne szkolenie – czyli jak przygotować się do publicznego wystąpienia.
Wystąpienia publiczne – szkolenie w nowej odsłonie na platformie Dolineo.

Jakie korzyści czekają użytkowników po przejściu szkolenia Wystąpienia publiczne?

 • Poszerzenie wiedzy na temat praw, jakimi rządzą się publiczne wystąpienia – udowadniamy, że na wystąpienie publiczne składa się szereg czynników
  i wskazujemy na powiązania pomiędzy nimi.
 • Nabycie konkretnych umiejętności ułatwiających proces przygotowania się do wystąpienia publicznego – każdy z modułów zgromadzonych w ścieżce zawiera wiedzę teoretyczną na temat omawianego zjawiska oraz zestaw praktycznych rad ułatwiających radzenie sobie z nim.
 • Zwiększenie samoświadomości w kwestii posiadanych umiejętności i tego, nad czym warto popracować – dzięki ćwiczeniom użytkownik zyskuje okazję do refleksji nad swoimi zasobami, którymi dysponuje w obszarze publicznych wystąpień. Może również określić swoje nastawienie względem publicznego zabierania głosu.
 • Zdobycie przydatnej wiedzy w krótkim czasie – Wystąpienia publiczne to ścieżka złożona z czterech niezależnych modułów. Każdy z nich to osobna pigułka wiedzy w danym temacie: wzbogacona o zestaw ćwiczeń, case studies oraz praktycznych rad. Przejście pojedynczego modułu zajmuje maksymalnie 15 minut.
 • Wszystkie osoby, które chcą poprawić swoje umiejętności w dziedzinie przemówień publicznych.

Kto powinien skorzystać ze szkolenia Wystąpienia publiczne?

 • Wszystkie osoby, które chcą poprawić swoje umiejętności w dziedzinie przemówień publicznych.
 • Osoby, które potrzebują nowego spojrzenia na kwestię własnych wystąpień oraz przełamania swoich utartych w tym obszarze schematów.
Wystąpienia publiczne szkolenie – czyli jak przygotować się do publicznego wystąpienia.
Szkolenie e-learningowe „Wystąpienia publiczne” – wypróbuj bezpłatnie.

Co zrobić, aby przetestować szkolenie z wystąpień publicznych?

Zapraszamy do wypełnienia formularza na stronie Dolineo. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do tego, jak i do ponad 200 e-learningowych szkoleń gotowych.

Poznaj ofertę Dolineo

Oferujemy trzy warianty udostępnienia szkolenia, dopasowane do Twoich potrzeb:

Platforma e-learningowa Dolineo

z dostępem do tego jak i ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych oraz strefy własnej.

Czasowe udostępnienie szkolenia

na określony czas i dla określonej liczby pracowników – jeśli Twoja firma nie posiada własnej platformy e-learningowej.

Szkolenia w formie SCORM

gotowe do umieszczenia na własnej platformie e-learningowej.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!

Udostępnij ten wpis
Monika Kopiec

Monika Kopiec