Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Zasady formatowania tekstu - szkolenie Word na platformie e-learningowej Dolineo

Dolineo w praktyceNowości na Dolineo

Zasady formatowania tekstu: czyli jak piszemy, tak nas widzą. Nowe szkolenie na platformie Dolineo!

W natłoku obowiązków czasem zdarza się zapomnieć, jak ogromną moc ma słowo pisane – również w przypadku codziennej korespondencji, gdy nieraz nie wiadomo, kto jest odbiorcą tekstów i w jaki sposób na nie zareaguje. Dobrze wiemy jak jest – sami na co dzień mamy styczność z niezliczonymi ilościami słów i znaków. Z zamiłowania do przejrzystej i sprawnej komunikacji, postanowiliśmy stworzyć szkolenie, w którym opisujemy zasady formatowania tekstu idealne dla wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Dzięki niemu zarówno służbowe maile jak i zwykłe, użytkowe teksty nabiorą życia i odpowiedniego kształtu!

Czy wiesz, że…?

„Komunikacja pisemna istotnie wpływa na jakość relacji między nadawcą a odbiorcą. Warto więc przestrzegać pewnych zasad, które ułatwiają komunikowanie się. J. Pulitzer sformułował następujące zasady poprawnej komunikacji pisemnej:

 • krótko – tak, aby tekst przeczytano,
 • jasno – tak, aby treść zrozumiano,
 • obrazowo – tak, aby informacje zapamiętano,
 • dokładnie – tak, aby nie wprowadzać w błąd i zachęcić do działania.”

Czym tak naprawdę jest komunikacja pisemna i dlaczego warto zadbać o jej formę?

Możemy mówić o niej m.in. w przypadku poczty elektronicznej, dodawanych do niej załączników, newsletterów, wewnętrznych biuletynów, zawiadomień, raportów, prezentacji multimedialnych, notatek służbowych czy jakiejkolwiek innej formy przekazywania informacji za pomocą pisma. Przykłady można mnożyć, a tych nie brakuje w praktyce zawodowej, niezależnie od branży. Podstawą sprawnej komunikacji jest odpowiednia treść (to na niej skupia się wielu pracowników), jednak często to forma decyduje o tym, czy nasze słowa trafią do odbiorcy w naprawdę skuteczny sposób.

Wiemy o tym wszystkim z własnego doświadczenia. Słowa są naszą domeną, za ich pomocą przekazujemy wiedzę. Wyobraźmy sobie, że wysyłamy któremuś z naszych klientów ofertę – całkiem atrakcyjną – w której jednak brakuje podziału na akapity, a przed znakami interpunkcyjnymi znajdują się zbędne spacje? Zważając na to, że teksty to nasza wizytówka, taka oferta postawiłaby nas w nieprofesjonalnym świetle, znacznie zmniejszając szanse na owocną współpracę. Zatem: przejrzysty układ tekstu to ważna część komunikatu, a jego odpowiednie sformatowanie zarówno ułatwi odbiorcy jego zrozumienie, jak i pozytywnie wpłynie na nasz wizerunek w jego oczach, a w rezultacie – również na zawodową relację z nim.

Stąd właśnie podtytuł naszego szkolenia: jak piszemy, tak nas widzą. Klarowne wyrażanie swoich myśli w przejrzystej formie to klucz do komunikacyjnego sukcesu! Skoro można zapunktować w ten sposób już na starcie – dlaczego tego nie wykorzystać?

Formatowanie tekstu w Wordzie - szkolenie e-learningowe na platformie Dolineo
Formatowanie tekstu w Wordzie – szkolenie e-learningowe na platformie Dolineo

Zasady formatowania tekstu – zestaw przydatnych rad dla każdego

W przygotowanym przez nas szkoleniu każdy użytkownik znajdzie zestaw praktyk, które warto stosować formatując tekst. Każdy z case’ów został zobrazowany przykładem prawidłowego i nieprawidłowego zastosowania danej funkcjonalności, aby użytkownik mógł na własne oczy zobaczyć różnicę, jaką daje odpowiednie formatowanie. Dodatkowo proponujemy cały szereg wskazówek ułatwiających formatowanie tekstu w Wordzie.

Odpowiedni układ tekstu, prawidłowo dobrana interlinia i czcionka, brak spójników „wiszących” na końcach wierszy. Na tego typu aspekty formatowania tekstu wyczulonych jest wielu odbiorców i na tej podstawie wyrabia sobie zdanie o nadawcy. Wszystkie te szczegóły naprawdę mają znaczenie. Mamy jednak świadomość, że nie wszyscy autorzy tekstów o tym wiedzą i niechętnie stosują praktyki związane z formatowaniem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć na ten temat osobne szkolenie. Rozwiewamy z nim zarówno te wymienione wyżej, jak i wiele innych wątpliwości związanych z formatowaniem.

Dzięki szkoleniu użytkownik dowie się:

 • Na jakie aspekty formatowania tekstów warto zwracać uwagę.
 • Jak korygować najczęstsze błędy z nim związane.
 • Jak ważny wpływ ma poprawna konstrukcja tekstu na kreowanie naszego wizerunku w oczach odbiorcy.

Szkolenie składa się z następujących zagadnień:

 • Formatowanie tekstu i jego zastosowanie.
 • Likwidowanie podwójnych spacji, zasady stosowania spacji.
 • Zapobieganie jednoliterowym spójnikom i przyimkom na końcu wiersza.
 • Zastosowanie interlinii.
 • Dobór i wielkość czcionki.
 • Podział tekstu na akapity.
 • Punktowanie i numeracja.
 • Wyrównanie tekstu.
 • Rola prawidłowej ortografii, interpunkcji i stylistyki.

Jakie korzyści czekają na pracownika po przejściu szkolenia Zasady formatowania tekstu?

 • Umiejętność zauważania i korygowania swoich błędów w zakresie formatowania tekstu – dzięki zilustrowaniu całości konkretnymi przykładami z biurowej codzienności oraz szczegółowym wskazówkom na temat możliwych rozwiązań, gotowym do zastosowania w praktyce.
 • Poszerzenie świadomości na temat pisemnego komunikowania się i jego roli w relacjach zawodowych – w omawianych przez nas case’ach przemycamy wiedzę na temat procesu pisemnej komunikacji i jego wpływu na nasz wizerunek, dzięki czemu użytkownik zyskuje nową perspektywę w tym zakresie.
 • Podniesienie poziomu swojej komunikacji drogą pisemną – jako naturalny efekt nabycia powyższych umiejętności.

Kto powinien skorzystać ze szkolenia Zasady formatowania tekstu?

 • Nowi pracownicy w ramach onboardingu – dzięki temu nabędą przydatne umiejętności z zakresu formatowania teksu, a Ty zyskasz pewność, że są gotowi do ich samodzielnego redagowania.
 • Wszyscy pracownicy mający na co dzień styczność z pisaniem tekstów, w szczególności ci pracujący z klientami – celem poszerzenia wiedzy i zdobycia nowej perspektywy w zakresie formatowania tekstu.
Word szkolenie e-learningowe na platformie Dolineo
Word szkolenie e-learningowe na platformie Dolineo

Co zrobić, aby przetestować szkolenie Zasady formatowania tekstu?

Zapraszamy do wypełnienia formularza na stronie Dolineo. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do tego, jak i do ponad 200 e-learningowych szkoleń gotowych.

Jak możesz udostępnić szkolenie Zasady formatowanie tekstu pracownikom?

Wariant 1: Wykup dostęp do platformy e-learningowej Dolineo, zyskując dostęp do tego jak i ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych oraz strefy własnej. W niej można samodzielnie tworzyć kursy online, testy i ankiety. Poznaj platformę Dolineo i sprawdź jej wszystkie funkcjonalności.

Wariant 2: Kup gotowe szkolenie w standardzie SCORM i umieść je na platformie e-learningowej. Ścieżka szkoleniowa „Zasady poprawnego formatowania tekstu” będzie idealnym elementem rozbudowującym ofertę szkoleń w przypadku, kiedy Twoja firma posiada dostęp do platformy e-learningowej.

Wariant 3: Wykup dostęp do szkolenia na określony czas i dla określonej liczby pracowników. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy Twoja firma nie posiada własnej platformy e-learningowej. Po wdrożeniu, w szybkim czasie przeszkoli pracowników z wybranego tematu szkoleń.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!

Udostępnij ten wpis
Monika Kopiec

Monika Kopiec