Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

E-learning przyjazny dla pracowników. Case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen.

Case studies

E-learning przyjazny dla pracowników – case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen

Profil klienta

Onninen jest międzynarodową hurtownią hydrauliczno-elektryczną z ponad 100-letnim doświadczeniem. Firma należy do fińskiej Grupy Kesko i zatrudnia w Polsce blisko 900 pracowników.

To sprawdzony partner, który w roku 2020 oraz 2021 został wyróżniony tytułem Solidnego Pracodawcy Roku. W Polsce posiada 36 oddziałów oraz sklep internetowy z artykułami instalacyjnymi.

E-learning przyjazny dla pracowników. Case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen.
E-learning przyjazny dla pracowników. Case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen.

Wyzwanie

Wraz z początkiem pandemii i wprowadzeniem wielu ograniczeń, wszystkie szkolenia stacjonarne zostały wstrzymane, a plany szkoleniowe wymagały natychmiastowego przeprojektowania. Centrala firmy Onninen położyła duży nacisk, żeby jak najwięcej szkoleń dla pracowników dostępnych było zdalnie w formie online. Tym samym sytuacja wymusiła na spółce znalezienie nowego rozwiązania zapewnianiającego ciągłość szkoleń i stały rozwój pracowników.

„Potrzebowaliśmy platformy e-learningowej, która sprosta nowo zdefiniowanym wymaganiom i celom szkoleniowo-rozwojowym.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Pomimo, że firma dysponowała już platformą e-learningową od innego dostawcy, kluczowe stało się znalezienie narzędzia nowocześniejszego i lepiej dostosowanego do aktualnych wyzwań. Jedno z podstawowych założeń określało, że nowy system powinien posiadać gotową, obszerną bazę szkoleń e-learningowych, żeby zaoferować pracownikom większe możliwości rozwoju.

„Od wielu lat mieliśmy do czynienia z e-learningiem. Szukaliśmy jednak nowocześniejszego podejścia do tego tematu. Zależało nam na znalezieniu dostawcy, który poza intuicyjnym narzędziem, będzie oferował bogatą ofertę angażujących i atrakcyjnych dla pracowników szkoleń e-learningowych.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Kolejnym kluczowym założeniem było to, aby system posiadał dobrze rozwiniętą funkcjonalność pod kątem wykorzystania go jako platformy do onboardingu.

„Stacjonarna forma szkoleń onboardingowych wyczerpała się, nie tylko z uwagi na pandemię, ale przede wszystkim na dużą ilość czasu, poświęcaną na tak powtarzalną czynność, jaką jest wdrożenie nowego pracownika.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Istotny w tym zakresie był również aspekt logistyczny i kosztowy. Dotychczas nowi pracownicy w ramach procesu adaptacyjnego, przyjeżdżali do centrali firmy, gdzie szkolili się przez kilka dni. Przy rosnącym zatrudnieniu i rozproszonej strukturze, znalezienie rozwiązania systemowego stało się dla firmy Onninen koniecznością.

Rozwiązanie

Najpierw rozpoczęły się poszukiwania narzędzia, które sprosta wyznaczonym wymaganiom i postawionym celom. Następnie ważna była możliwość wypróbowania wersji demo platform e-learningowych dostępnych na rynku. To znacznie ułatwiło dokonanie wyboru. Wszystkie z nich zostały ocenione przez firmę wg. jednakowych kryteriów.

„Chcieliśmy zapewnić pracownikom stały dostęp do szerokiej wiedzy na wysokim poziomie merytorycznym i możliwość samodzielnego wyboru kierunków rozwoju. Szczególny nacisk położyliśmy także na możliwości narzędzia w obszarze adaptacji nowych pracowników. Wraz z nastaniem pandemii zdalny onboarding miał dla nas kluczowe znaczenie.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Wykorzystanie platformy do onboardingu było jednym z głównych założeń. Firmie zależało, aby działania adaptacyjne nowych pracowników skupione zostały w jednym miejscu. Kluczowa w tym obszarze była możliwość tworzenia ścieżek szkoleniowych, zamieszczanie własnych szkoleń e-learningowych oraz udostępnianie materiałów jak np. pliki tekstowe, PDF czy filmy wideo.

Platforma e-learningowa Dolineo okazała się odpowiedzią na wszystkie potrzeby klienta, nie bez znaczenia był również szybki czas uruchomienia systemu.

„Bardzo pozytywnie oceniam etap wdrożenia. Uruchomienie przebiegło bardzo szybko. Było to najszybsze i najsprawniejsze wdrożenie z jakim miałam do czynienia w swojej karierze zawodowej. Łatwe, bez najmniejszych problemów dla klienta.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Platforma była dostępna w ciągu dwóch dni, ale z racji tego, że firma Onninen chciała wystartować z projektem wraz z początkiem nowego roku, uruchomienie celowo zostało przesunięte w czasie.

„Uruchomieniu platformy Dolineo w firmie Onninen towarzyszyła komunikacja mająca na celu „odczarowanie” postrzegania e-learningu wewnątrz firmy. Założeniem było pokazanie szeregu zalet nowej platformy i szerokiej oferty, atrakcyjnych szkoleń e-learninowych. Pracownicy otrzymali również wskazówki jak poruszać się po nowej platformie.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

E-learning przyjazny dla pracowników. Case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen.
E-learning przyjazny dla pracowników. Case study uruchomienia platformy Dolineo w firmie Onninen.

Rezultat 1

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze Dolineo była jakość i mnogość gotowych szkoleń e-learningowych, oferowanych w ramach abonamentu.

„Zależało nam na platformie e-learningowej z gotową bazą szkoleń. Katalog ponad 200 szkoleń Dolineo idealnie wpisuje się w nasze potrzeby. Dostępne szkolenia są przyjazne dla użytkowników. Przygotowane z nowoczesnym spojrzeniem na e-learning i zgodnie z zasadami nauczania dorosłych. Cechą szczególną platformy Dolineo jest także intuicyjność i prosta obsługa dla użytkowników i administratorów.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Pracownicy mają dostęp do pełnego katalogu, dzięki czemu mogą wszechstronnie wzmacniać swoje kompetencje i samodzielnie wybierać kierunki rozwoju. Atutem jest również fakt, że baza szkoleń jest stale rozwijana przez zespół Dolineo. Szkolenia podzielone są na sześć obszarów tematycznych, tj. rozwój osobisty, obsługa klienta, sprzedaż, zarządzanie, bezpieczeństwo oraz planowanie pracy.

„Dzięki możliwościom platformy Dolineo, zarządzanie procesem szkoleniowym jest o wiele sprawniejsze. Szkolenia wewnętrzne udostępniane są za pośrednictwem systemu, wiele z nich jest obligatoryjnych dla wszystkich pracowników Grupy Onninen. Wbudowany kreator testów umożliwia weryfikację wiedzy pracowników po szkoleniach, a przejrzyste raportowanie pozwala monitorować realizację.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Rezultat 2

Na podstawie rozmów rozwojowych, pracownicy poza swobodnym dostępem do katalogu gotowych szkoleń Dolineo otrzymują także wskazówki odnośnie konkretnych obszarów, które powinny zostać udoskonalone. Udostępniane są wówczas ścieżki szkoleniowe odpowiadające na wskazane potrzeby. Każdy z działów organizacji otrzymał indywidualne ścieżki kompetencyjne. Na Dolineo każdorazowo można zdecydować czy ścieżka ma być dostępna dla wszystkich, czy może dla konkretnych grup pracowników.

„Regularnie zachęcamy pracowników do korzystania ze stale rozbudowywanej bazy szkoleń gotowych Dolineo. Tworzymy również obowiązkowe ścieżki szkoleniowe dla pracowników, na bazie gotowych szkoleń z katalogu. Szkolenia Dolineo są ważną częścią ścieżek onboardingowych na większość stanowisk.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Istotnym elementem Dolineo jest również wsparcie dla klienta. Zespół Dolineo towarzyszy na każdym etapie uruchomienia i korzystania z platformy. Co więcej, każdy klient otrzymuje własny mailowy adres wsparcia, który dedykowany jest zarówno administratorom, jak i użytkownikom.

„Helpdesk platformy oceniam na bardzo wysokim poziomie. Profesjonalizm, chęć pomocy, skuteczne i szybkie reagowanie na zgłaszane potrzeby.”

Edyta Sołtysiak
HR Biznes Partner, Onninen

Sprawdź jakie korzyści przyniesie uruchomienie Dolineo w Twojej firmie! Zapraszamy do wypełnienia formularza i przetestowania platformy. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do platformy i katalogu ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!

Udostępnij ten wpis
Piotr Paczos

Piotr Paczos