Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

emocje w zespole szkolenie; zespół przybija piątkę

Nowości na DolineoZarządzanie

Emocje w zespole – jak wspierać współpracowników? Nowe szkolenie już na Dolineo!

Kiedy zbliża się termin oddania projektu, a pracy nie ubywa, nietrudno o burzliwe emocje i napięcia. Przykładów trudnych sytuacji w pracy jest zresztą wiele: zaginiony dokument, niezapisany plik, awarie, nieporozumienia – dobrze znamy je z codzienności. W takich chwilach warto włączyć uważność i przyjrzeć się emocjom, które towarzyszą nam i naszym współpracownikom. Nazywając je, możemy nimi zarządzać i wspierać się nawzajem. Oto siła zespołu!

Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej.

Henry Ford

Dwa bieguny odczuwania

Zastanów się: jakie emocje przeżywasz w pracy? Byłoby świetnie, gdyby najczęściej towarzyszyły Ci radość, duma, zainteresowanie. Jednak pojawiają się przecież też złość, smutek lub nuda… Jako ludzie odczuwamy całą gamę emocji: od pozytywnych do negatywnych. Dzielnie się pozytywnymi odczuciami raczej nie stanowi problemu – to z negatywnymi (trudnymi) emocjami mamy największy kłopot. Wszystkie są nam jednak niezbędne.

Po co nam emocje?

Emocje są jak kompas – pozwalają nam orientować się w świecie, mówią o tym, co jest dla nas ważne, na czym nam zależy, jakie są nasze potrzeby. Wskazują, jaki kierunek obrać, aby zostały one spełnione. Czy będąc profesjonalistami, musimy odcinać się od naszych emocji? Zdecydowanie nie. Ich przeżywanie jest zupełnie naturalne – kluczem jest właściwe rozpoznanie sytuacji i podjęcie decyzji, czy i w jaki sposób podzielić się nimi z zespołem.

Emocje są zaraźliwe, więc zarażajmy pozytywnie

Twórcy sitcomów wiedzą, że kiedy inni się śmieją, nam też dana sytuacja wydaje się zabawna. Wielokrotnie doświadczamy tego, jak udziela się narzekanie. Odbieramy emocje z otoczenia, ale również wpływamy na nastrój innych swoim nastawieniem. Warto dbać o to, żeby „zarażać” pozytywnie! Taką postawę można ćwiczyć, np. odnajdując dobre strony różnych sytuacji, a także wyciągając wnioski z popełnionych błędów.

Zapisz się do Newslatte Dolineo
i odbierz podwójny BONUS

Otrzymasz bezpłatnie dwa przewodniki oraz co dwa tygodnie esencję dotyczącą świata HR w Polsce i na świecie, wykorzystania narzędzi L&D w firmach, onboardingu, feedbacku i oceny pracowniczej.

newsletter
nesletter logo

SMART jest administratorem Twoich danych. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności 
Regulaminie. Przejście dalej jest potwierdzeniem zapoznania się i akceptacją warunków Regulaminu.

Kiedy pojawią się trudne emocje – jak wspierać?

Uczymy się rozpoznawać własne emocje, aby później potrafić odczytywać je u innych osób. Takie rozumienie odczuć nazywamy empatią – jest to postawa bardzo potrzebna w pracy zespołowej. Dlaczego? Wyobraź sobie, że Twój współpracownik na godzinę przed prezentacją traci wszystkie materiały, które przygotował. Na pewno odczuwa ogromny stres. Dzięki Twojemu zrozumieniu sytuacji i gotowości pomocy, wspólnie odtworzycie najważniejsze punkty wystąpienia. Współpracownicy, którzy potrafią być dla siebie wsparciem, są na wagę złota.

Dwie kobiety rozmawiają w biurze, przepracowują trudne emocje.

Co użytkownik zyska dzięki szkoleniu?

  • Wiedzę o emocjach w pigułce – w szkoleniu omawiamy temat podstawowych emocji oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto mieć świadomość tego, co się czuje.
  • Okazję do sprawdzenia się – zaplanowaliśmy kilka atrakcyjnych ćwiczeń w formie case studies, dzięki którym użytkownik sprawdzi swoją umiejętność reagowania w trudnych sytuacjach i poziom empatii.
  • Wskazówki do rozwoju – zwracamy uwagę na elementy rozwoju osobistego, które będą procentować dla dobra całego zespołu. Większa świadomość własnych emocji i sposobów zarządzania nimi to szansa na zbudowanie wspierającego i efektywnego zespołu.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

  • Dla osób, które chcą lepiej zrozumieć temat emocji – również w środowisku pracy.
  • Także tych, które chcą wiedzieć, jak wspierać współpracowników w trudnych sytuacjach.
  • Managerów, których zadaniem jest reagowanie na emocje pojawiające się w zespole.
  • Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak właściwie wyrażać i komunikować swoje emocje w kontekście służbowym.
Udostępnij ten wpis
Justyna Stępniak

Justyna Stępniak