Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

piekarnia-pan-steskal

Case studies

Jak wspólnie z Dolineo, Pan Steskal zrewolucjonizował swoje podejście do procesów HR? Case study.

Profil klienta

Pan Steskal to rodzinna, polska firma powstała w 1975 roku, która niezmiennie od blisko pół wieku oferuje produkty piekarniczo-cukiernicze . Zatrudniający ponad 320 osób i stale rozrastający się zespół jest dobrze znany na Podhalu. Co więcej, organizacja planuje otwierać kolejne punkty. Obecnie posiada ponad 23 sklepy, na które składa się sieć punktów piekarniczych, sklepy samoobsługowe, sieć supermarketów oraz Galeria Pan Steskal w Czarnym Dunajcu. To, co wyróżnia markę, to jakość produktów i wysoki standard obsługi. Celem Pan Steskal jest dążenie do tego, aby firma była postrzegana jako najlepsza pod względem tych dwóch aspektów. Chcą być jak najlepszym pracodawcą i stale się rozwijać.

Wyzwanie

Chcemy maksymalnie uprościć i zdigitalizować procesy Hr-owe. Jedno z moich marzeń to, aby unikać papierologii i robić już wszystko na platformie.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Mając za cel rozwój firmy, Pan Steskal dostrzegł potrzebę wykorzystania rozwiązań technologicznych, które pomogłyby zoptymalizować poszczególne procesy wewnętrzne. Pierwszym krokiem było wdrożenie aplikacji Teams do usprawnienia komunikacji z pracownikami w czasie pandemii. Tym samym, organizacja otworzyła się na nowe rozwiązania i widząc w tym potencjał, była gotowa na więcej. Wyzwanie polegało na zbudowaniu kultury dzielenia się wiedzą oraz znalezieniu wszechstronnego narzędzia, które umożliwiałoby pracownikom dostęp do szkoleń online w dowolnym momencie, ułatwiając doskonalenie umiejętności, jak również rozwój zawodowy i osobisty.

Mi, jako trenerowi rozwoju pracowników, przyświecało, aby pewne procesy na platformie ustandaryzować. Usprawnić wdrożenia, ułatwić dostęp do wiedzy, a nawet wesprzeć szkolenia stacjonarne, które z uwagi na praktyczną formę również się nadal odbywają.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

pan-steskal

Bardzo ważną kwestią było również gromadzenie wewnętrznej wiedzy w organizacji. Firmie zależało na tym, aby wiedza doświadczonych pracowników nie umykała wraz z ich odejściem czy przebywaniem na urlopie. Organizacja potrzebowała repozytorium informacji, w którym mogłyby być zamieszczane materiały związane z produktami Pan Steskal, ich składami, różnorodnymi instrukcjami dotyczącymi wypieków, zachowania porządku czy nawet postępowania podczas wizyty sanepidu. Służyłoby to jako centralne źródło informacji dla pracowników oraz narzędzie do poszerzania wiedzy o produktach i budowania wiedzy specjalistycznej. Na ten moment Pan Steskal posiada ponad 23 punkty, więc ważne jest, aby w każdym z nich były utrzymywane te same standardy. Jedni pracownicy są szkoleni przez liderów, drudzy przez wyznaczonego buddy’ego (doświadczonego kolegę/koleżankę z zespołu). Firmie zależało, aby niezależnie od lokalizacji czy trenera, poziom wiedzy był wyrównany i jednolity.

Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że nie wszyscy pracownicy mieli firmowe konta mailowe, więc kwestia możliwości logowania takich osób w systemie była bardzo istotna dla Pan Steskal. Zespół Dolineo podołał wyzwaniu, tworząc loginy dla takich użytkowników.

Rozwiązanie

Spełnieniem oczekiwań firmy Pan Steskal okazało się wdrożenie do organizacji platformy e-learningowej. Brane pod uwagę były trzy firmy – ostatecznie wybrano Dolineo. Jako, iż organizacji zależało, aby pracownicy mieli dostęp do materiałów szkoleniowych z dowolnego urządzenia. Wszystkie narzędzia zostały przetestowane na komputerach, laptopach, tabletach oraz telefonach komórkowych. Dolineo w pełni zdało ten “test”.

Wdrożenie platformy odbyło się niezwykle szybko i sprawnie. Mimo zadawania mnóstwa pytań, nawet powtórzonych, odpowiadano nam z dużą dozą cierpliwości. Mieliśmy spotkania związane z naszymi wątpliwościami, później spotkania szkoleniowe dla administratorów, gdzie również mogliśmy zadawać pytania. Dzięki temu mieliśmy poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nieobecności mojej osoby, zastępczo, dwoje pracowników po takim przeszkoleniu, było w stanie spokojnie pełnić funkcję administratorów.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Doceniona została także łatwość obsługi. Jednym z wyzwań było to, że starsze pokolenie pracowników obawiało się nowego narzędzia cyfrowego. Firma Pan Steskal zapewniła jednak kompleksowe wsparcie, podkreślając właśnie prostotę obsługi Dolineo. Organizacja zachęcała do korzystania z systemu i uczestnictwa w szkoleniach, dzięki czemu nawet pracownicy, którzy mieli największe obawy, z sukcesem korzystają z platformy.

To nie był pierwszy raz, kiedy wdrażałam jakąś platformę do organizacji. To, co doceniłam w platformie Dolineo, to przede wszystkim intuicyjność oraz łatwość w użyciu. Przyznam szczerze, że byłam pozytywnie zaskoczona

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

pan steskal

Ogromnym atutem Dolineo jest baza gotowych szkoleń z konkretnych obszarów m.in. menadżerskie, związane z bezpieczeństwem czy z rozwoju osobistego oraz możliwość tworzenia własnych ścieżek szkoleniowych. Firma zaczęła projektować dedykowane ścieżki dla sprzedawców, managerów oraz innych grup. Pracownicy doceniają możliwość odbywania szkoleń w formie online, w dogodnym dla siebie czasie, jak również powracania do miejsca, w którym dany materiał przerwali. Najczęściej wymienianym atutem szkoleń gotowych jest przede wszystkim ich interaktywność.

Pracownicy organizacji z jednej strony korzystają ze szkoleń, które mogą wybrać sobie samodzielnie, z udostępnionego im katalogu. Szczególnie wykazują zainteresowanie szkoleniami o tematyce związanej z komunikacją, stresem, współpracą w zespole, a nawet cyberbezpieczeństwem. Z drugiej zaś strony, niektóre z tematów firma zleca jako obowiązkowe do realizacji.

Podczas ferii organizacja opublikowała cykl prezentacji “Co robić w wolnym czasie?”. Zawierał on m.in. pomysły jak spędzić czas z dziećmi. Wszystko po to, żeby wesprzeć załogę i sprawić, by chętnie zaglądała na Dolineo. Pracownicy wracali z pozytywnym feedbackiem. Materiały były dla nich interesujące, a porady zamieszczone na platformie urozmaicały czas i dostarczały rozrywki dla całych rodzin.

Ważny aspektem, na który zwróciłam uwagę, to to, że Dolineo cały czas się rozwija, rozbudowuje platformę. Cenne było to, że będziemy iść do przodu razem oraz to, że są proponowane nowe rozwiązania i moduły.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Platforma jest narzędziem, które pozwoliło zoptymalizować działania również pod względem kosztowo-oszczędnościowym. Firma już nie musi angażować się w skomplikowaną logistykę, tj. organizować sali i gromadzić wszystkich pracowników w jednym czasie i miejscu, aby wypełnili drobną ankietę czy przeszli szkolenie produktowe. Teraz w łatwy sposób udostępnia wszystko w jednym miejscu – na platformie Dolineo.

Po udostępnieniu nowego szkolenia ogłaszamy, że zostało już dodane i zachęcamy do jego przejścia. Monitorujemy postęp realizacji i wyniki. Platforma Dolineo pozwoliła nam zaoszczędzić sporo czasu.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Rezultaty

Platforma Dolineo stała się integralną częścią strategii uczenia się i rozwoju Pan Steskal, dopasowując się do ambicji firmy, aby stać się organizacją nowoczesną. Wdrożenie narzędzia ułatwiło pracownikom proces szkoleniowy i zmotywowało ich do zgłębiania różnych tematów, zarówno zawodowych, jak i osobistych, co przyczynia się do ciągłego rozwoju.

Uruchomienie platformy Dolineo to był dobry ruch. Chcemy, aby firma Pan Steskal była organizacją uczącą się, ja widzę już te rezultaty. Pracownicy także doceniają, że firma inwestuje w rozwój.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Poszczególne elementy platformy, na które składają się m.in. baza wiedzy, ankiety, testy, katalog gotowych szkoleń oraz ścieżki onboardingowe, odpowiadają na potrzeby HR-owe Pan Steskal. Firma wykorzystuje system również do monitorowania realizacji szkoleń i ścieżek przez pracowników, ułatwiając tworzenie zindywidualizowanych planów rozwojowych oraz usprawniając proces corocznej oceny wyników.

Do tej pory, chociażby wypełniane ankiety satysfakcji przepisywałam do Excela. Uważam, że to duża strata czasu. Wszystko to, co pozwoli na gromadzenie danych w jednym miejscu oraz łatwiejsze analizowanie, to atut nie do podważenia. W tamtym roku miałam do przeanalizowania ponad 200 ankiet papierowych, które opiewały na liczbę po 50 pytań każda. Przeanalizowanie tych danych i przeniesienie informacji stanowiło nie lada wyzwanie. Teraz, dzięki kreatorowi ankiet i modułowi raportów Dolineo, stało się to bardzo proste i nie wymaga już dużej ilości mojego czasu.

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Platforma Dolineo jest poniekąd wpisana w cele firmy, wśród których znajduje się m.in. usprawnienie procesów HR. Dzięki zautomatyzowanym gromadzeniu i analizie danych, system pozwala zautomatyzować procesy i minimalizuje zadania administracyjne, co czyni go nieocenionym narzędziem do zarządzania zasobami ludzkimi.

Mając doświadczenie we wdrażaniu różnych platform e-learningowych, kadrowo-płacowych czy innych – myślę, że nieodzowne jest tutaj wsparcie po stronie dostawcy narzędzia. To wsparcie za każdym razem od zespołu Dolineo otrzymujemy. Kontakt jest bardzo szybki, mamy poczucie, że zawsze ktoś nam pomoże. 

Kaja Gdowska – Development Manager/HR Business Partner Pan Steskal

Podsumowując, Pana Steskal jest przykładem tego, jak firma, która nie korzystała dotychczas z żadnych rozwiązań online`owych, a cały proces szkoleń odbywał się w formie stacjonarnej, może wykorzystać technologię, aby usprawnić swoją działalność, rozwijać ją i wspierać kulturę sprawnego uczenia się. Wdrożenie Dolineo umożliwia podnoszenie kompetencji pracowników, zwiększanie ich wydajności i zapewnianie stałej jakości obsługi w całej strukturze rozwijającej się sieci sklepów i nie tylko. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania, Pan Steskal stanowi wzór dla innych firm, które chcą przeprowadzić cyfrową transformację na rzecz ciągłego rozwoju, budowania pozycji nowoczesnego pracodawcy oraz przewag konkurencyjnych.

Udostępnij ten wpis
Aneta Wolińska

Aneta Wolińska