Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Jak platforma e-learningowa Dolineo zmieniła sposób szkolenia pracowników? Case study – Grupa Familijna

Case studies

Jak platforma e-learningowa Dolineo zmieniła sposób szkolenia pracowników? Case study – Grupa Familijna

Profil klienta

Grupa Familijna jest rodzinną firmą, której wyroby produkowane są we wsi Kuźnica Czeszycka, w czystym środowisku pięknego Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Chlubą firmy jest bogata i zróżnicowana oferta wypieków piekarniczych oraz cukierniczych, których walory smakowe oraz wysoką jakość doceniają liczni klienci w ponad jednej trzeciej kraju. Wyroby piekarni można kupić w zachodniej Polsce, od Dolnego Śląska, aż po województwo zachodniopomorskie.

Tradycyjne receptury oparte na naturalnym zakwasie oraz nastawienie na rozwój są fundamentem sukcesu Familijnej. Firma zatrudnia blisko 700 pracowników i posiada sieć 36 własnych punktów handlowych zlokalizowanych w kilkunastu miejscowościach.

Jak platforma e-learningowa Dolineo zmieniła sposób szkolenia pracowników? Case study – Grupa Familijna
Familijna zatrudnia blisko 700 pracowników i posiada sieć 36 własnych punktów handlowych

Wyzwanie

Firma prężnie się rozwija, przybywa nowo otwieranych punktów, powiększa się obszar działania, rośnie zatrudnienie i liczba pracowników do przeszkolenia. Te okoliczności zaczęły być wyzwaniem dla jednej osoby odpowiedzialnej za szkolenia i wdrażanie nowych pracowników.

Początkowo nowo zatrudnione ekspedientki przyjeżdżały do głównej siedziby firmy i szkoliły się stacjonarnie przez kilka dni z różnych tematów. Ich zakres obejmował m.in.:

  • szkolenia wdrożeniowe, BHP, GMP i GHP,
  • szkolenia podstawowe ze standardów i procedur np. standardy obsługi klienta czy eksponowania towarów,
  • charakterystykę stanowiska,
  • prezentacje związane z dostępnym asortymentem i opakowaniami,
  • praktyczne szkolenia z wypieków asortymentu wypiekanego na miejscu.

Bardzo dużo informacji do przekazania w krótkim czasie, a na zakończenie pisemne sprawdzenie wiedzy w formie tradycyjnego testu.

Wraz z rozwojem własnej sieci firmowych punktów detalicznych, zaczęły być zauważalne problemy, które przy małej skali działalności nie stanowiły większego kłopotu. Wiedza przekazywana ustnie na stacjonarnych szkoleniach w tradycyjnej formie okazała się zbyt mało wydajną metodą, która przestała się sprawdzać. Onboarding nowych pracowników okazał się wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym.

Na dodatek oferta Familijnej stale się rozwija, w asortymencie jest ponad 200 pozycji, a wiedza o składzie poszczególnych produktów zaczyna mieć coraz większe znaczenie dla klientów. Konsumenci stali się bardziej wymagający i świadomi. Oczekują, żeby osoba obsługująca była w stanie doradzić lub opowiedzieć coś więcej o danym produkcie. Dlatego szkolenia produktowe potrzebowały nowej formy, a szybkie i sprawne przekazanie takiej ilości wiedzy stało się sporym wyzwaniem. Testy sprawdzające, które organizowane były w formie pisemnej, jak najszybciej należało zastąpić nowym, wydajniejszym rozwiązaniem.

Jak platforma e-learningowa Dolineo zmieniła sposób szkolenia pracowników? Case study – Grupa Familijna
Oferta Familijnej stale się rozwija, w asortymencie jest ponad 200 pozycji

Rozwiązanie

O ile na początku sprawdzała się tradycyjna forma szkoleń wstępnych w siedzibie firmy, o tyle przy kilku nowych punktach otwieranych rocznie oraz stale rozszerzającym się obszarze działania, firma zaczęła dostrzegać silną potrzebę znalezienia odpowiedniego, bardziej efektywnego rozwiązania.

Zadaniem było przygotowanie wszystkich materiałów tak, żeby zapewnić do nich łatwy i szybki dostęp kierownikom i pracownikom. System miał przede wszystkim ułatwić przekazywanie wiedzy i weryfikację, czy pracownicy zapoznali się z danym materiałem. Rozpoczęły się poszukiwania narzędzia, które to umożliwi.

Firma wiedziała, że szuka rozwiązania do wdrożenia „na już”, czyli gotowej platformy e-learningowej z konkretnymi funkcjonalnościami. Głównym jej zadaniem miało być „zdecentralizowanie” wdrażania nowych pracowników, a jednocześnie utrzymanie jednolitych standardów wprowadzania ich do zespołu.

W firmie poczynione zostały pewne zmiany organizacyjne – odpowiedzialność za wdrożenie i przekazanie praktycznej wiedzy stanowiskowej przeniesiona została na kierowników poszczególnych placówek. Wsparciem dla nich w tym procesie miała być właśnie platforma e-learningowa, pełniąca rolę centralnej bazy wiedzy i platformy szkoleniowej, na której każdy nowy pracownik przechodził niezbędne szkolenia i miał stały dostęp do najważniejszych informacji i plików.

Wybór Dolineo

„Wybierając platformę e-learningową pod uwagę braliśmy rozwiązania od trzech różnych dostawców platform szkoleniowych. Ostatecznie wybór rozstrzygnięty został pomiędzy dwiema platformami, z których Dolineo okazało się narzędziem najbardziej rozwiniętym i w pełni spełniającym nasze oczekiwania.

Na platformie Dolineo odnaleźliśmy rozwiązania, których potrzebowaliśmy – m.in. kreator szkoleń H5P, który umożliwia nam samodzielne tworzenie szkoleń e-learningowych, czy strefa własna, w której możemy umieszczać dowolne pliki. Moduł testów i ankiet, czytelne raporty oraz dostęp do bazy ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych utwierdziły nas, że Dolineo będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Do Dolineo przekonała nas również profesjonalna obsługa klienta – od pierwszego kontaktu, po wdrożenie i szkolenie z platformy. Możemy liczyć na pomoc i wsparcie w każdym momencie.”

Barbara Garuch – Specjalista ds. szkoleń, Grupa Familijna

Rezultaty

Dla osób, które zaczynają pracę, platforma Dolineo pełni funkcję platformy onboardingowej, a nawet preonboardingowej. Jeszcze przed podjęciem pracy świeżo zrekrutowane osoby mają przydzielany dostęp do systemu. Wiedzą z którymi materiałami mają się zapoznać już na tym etapie. Dzięki temu przychodząc pierwszego dnia do pracy, wiedzą czego mogą się spodziewać, mają wiedzę o firmie, standardach i ofercie. To znacznie zmniejsza stres związany z rozpoczęciem pracy. Dostęp do platformy online w dowolnym czasie i z dowolnego urządzenia to wielka zaleta.

„Największą grupę użytkowników stanowią obecnie ekspedientki i kierownicy punktów. Mamy feedback od użytkowników, że dzięki informacjom zgromadzonym na platformie dużo łatwiej odnaleźć się w nowej pracy i obowiązkach. Również bardziej doświadczone osoby doceniają dostęp do platformy Dolineo. System ułatwia odświeżanie wiedzy pracowników z dłuższym stażem, a jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości odnośnie oferty czy standardów – wszelkie niezbędne informacje dostępne są zawsze na platformie.”

Barbara Garuch – Specjalista ds. szkoleń, Grupa Familijna

Z punktu widzenia administratora platformy, pracę specjalisty ds. szkoleń ułatwia bardzo prosty w obsłudze kreator szkoleń H5P, który pozwala na samodzielne tworzenie atrakcyjnych kursów czy prezentacji. Udostępnianie materiałów szkoleniowych również nie stanowi trudności, ponieważ platforma jest bardzo intuicyjna. Dużą zaletą jest moduł testów oraz ankiet. Testy są dodatkową motywacją. Świadomość, że wiedza będzie weryfikowana, powoduje, że pracownicy przykładają większą uwagę do szkoleń, a utrwalanie wiedzy jest bardziej efektywne.

Jak platforma e-learningowa Dolineo zmieniła sposób szkolenia pracowników? Case study – Grupa Familijna
Największą grupę użytkowników platformy Dolineo stanowią obecnie ekspedientki i kierownicy punktów

Jak to działa?

„Łatwiej i wygodniej jest mi dotrzeć do wszystkich w krótkim czasie. Wrzucam nowe materiały szkoleniowe na Dolineo, wysyłam powiadomienie i każdy może się z tym zapoznać w dogodnym dla siebie momencie. Aktualizacje naszej oferty czy przekazywanie ważnych informacji stało się o wiele szybsze.

Platforma to także większa kontrola nad realizacją szkoleń i skuteczna weryfikacja wiedzy za pomocą testów. Wbudowane raporty dają pewność i jasny obraz sytuacji w postępach w realizacji szkoleń oraz czy ktoś zapoznał się z danym materiałem. Platforma zdecydowanie przyśpiesza procesy szkoleniowe, zwiększa zasięg działania i daje pełniejszą kontrolę. Wcześniej wysyłałam maila i musiałam zawierzyć, że dziewczyny się z tym zapoznały i mają tę wiedzę.

Obecnie mniej szkolę, a bardziej zarządzam wiedzą w przedsiębiorstwie. Platforma e-learningowa znacznie ułatwiła mi pracę. Wszystko, co dla mnie ważne z punktu widzenia specjalisty ds. szkoleń, mam zgromadzone w jednym miejscu. Wygodnie zarządzam dostępami, a żeby skorzystać z tej wiedzy wystarczy telefon, tablet czy laptop z dostępem do Internetu. Zamiast zatrudniać kolejnego specjalistę ds. szkoleń, bardziej opłaca się uruchomienie platformy.”

Barbara Garuch – Specjalista ds. szkoleń, Grupa Familijna

Sprawdź jakie korzyści przyniesie uruchomienie Dolineo w Twojej firmie! Zapraszamy do wypełnienia formularza i przetestowania platformy Dolineo. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do platformy i bazy ponad 150 gotowych szkoleń e-learningowych.

Wypróbuj bezpłatnie Dolineo przez 14 dni, bez zobowiązań!

Udostępnij ten wpis
Piotr Paczos

Piotr Paczos