Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

platforma do szkolen elearningowych

Platforma e-learningowaSystem HR

Platforma do szkoleń e-learningowych online – jak wykorzystać jej potencjał

W coraz bardziej rozwiniętym technologicznie świecie biznesu nowoczesne platformy szkoleniowe stały się ważnym narzędziem, wspierającym rozwój pracowników. Samo wdrożenie narzędzi do e-learningu nie gwarantuje jednak sukcesu – warto wiedzieć, jak w pełni wykorzystać tkwiący w nich potencjał. Na przykładzie platformy Dolineo podpowiadamy, jak w pełni skorzystać z platformy do szkoleń online.

Rola platformy szkoleniowej w procesach Learning & Development

Jeśli prawdą jest, że wprowadzenie do firmy IBM e-learningu pozwoliło firmie zaoszczędzić 200 mln dolarów, platforma do szkoleń online wydaje się być słuszną inwestycją. Statystyki to potwierdzają: kompleksowe programy szkoleniowe online przyczyniają się m. in. do:

  • redukcji czasu, jaki pracownicy poświęcają na naukę,
  • większej efektywności programów szkoleniowych,
  • mniejszego zużycia energii (nawet o 90%),
  • zwiększenia zaangażowania pracowników,
  • wzrostu wskaźnika retencji,
  • osiągania większych przychodów firmy.


Platformy szkoleniowe mogą zatem z powodzeniem wspierać budowanie przewagi konkurencyjnej, co potwierdzają klienci Dolineo. Bez względu na branżę edukacja cyfrowa okazała się ważnym elementem strategii szkoleniowo-rozwojowej.

Platforma do szkoleń e-learningowych czy platforma rozwojowa?

Większość firm doskonale zdaje sobie sprawę z potencjału e-learningu. Zgłaszając się do nas, dokładnie wiedzą, jakie cele biznesowe chcą osiągać i jakie zadania ma spełniać w ich organizacji platforma do szkoleń. Wielu z nich jest jednak zaskoczonych, że Dolineo to nie tylko platforma szkoleniowa, ale platforma rozwojowa, która wspiera osiąganie celów strategicznych. Szereg funkcjonalności nie stanowi jedynie uzupełnienia dla szerokiej bazy szkoleń. Korzystanie z nich często okazuje się kluczem do zbudowania środowiska pracy na nowo – otwartego na naukę, innowacyjnego i zaangażowanego. Omówmy te funkcjonalności po kolei.

dolineo platforma e-larningowa

Baza gotowych szkoleń

Dostępne z poziomu platformy szkolenia e-learningowe muszą:

  • stanowić pełną bazę szkoleniową, odpowiadając na większą część potrzeb szkoleniowych organizacji,
  • spełniać wysokie standardy merytoryczne,
  • być atrakcyjne, interesujące i angażujące uczestników.

Ten rozbudowany moduł Dolineo sprawia, że nauka staje się powszechna i łatwo dostępna.

Kreator szkoleń

Aby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami rynku, podstawowa baza szkoleń jest stale aktualizowana i rozwijana. Platforma szkoleniowa Dolineo posiada także intuicyjny i prosty w obsłudze kreator szkoleń. Dzięki niemu organizacje mogą tworzyć szkolenia ściśle dopasowane do swoich potrzeb i do oczekiwań pracowników. Angażując w tworzenie treści osoby z różnych części organizacji, specjaliści L&D wspierają tym samym budowanie kultury organizacyjnej nastawionej na uczenie się i rozwój.

Kreatory testów i ankiet

Jak szybko i skutecznie sprawdzać zdobytą przez pracowników wiedzę, a tym samym zachęcić ich do wykorzystania jej w praktyce? Jak poznać potrzeby szkoleniowe? Jak sprawdzić, czy szkolenia spełniają oczekiwania pracowników i liderów? Co zrobić, żeby jeszcze lepiej realizować politykę szkoleniową w firmie? Kreatory testów i ankiet pozwalają badać wiedzę i opinie pracowników, podsumowywać wyniki i wyciągać z nich wnioski.

Co więcej, od niedawna Dolineo korzysta ze sztucznej inteligencji (AI), dzięki czemu weryfikacja wiedzy stała się jeszcze prostsza. Po wgraniu materiału merytorycznego, AI wygeneruje pytania testowe w niespełna 60 sekund. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Koniec z analizowaniem procedur czy standardów i zastanawianiem się nad tym, o co zapytać pracownika i jakie warianty odpowiedzi przygotować.

Onboarding

Planowanie i przeprowadzanie zindywidualizowanego wdrożenia dla nowozatrudnionych pracowników może przyczynić się do zwiększenia wskaźnika retencji nawet o 82%. Zdigitalizowanie tych działań pozwala też m.in. oszczędzić czas trenerów przy tak powtarzalnym procesie, jakim jest adaptacja nowych członków zespołu. Firmy korzystające z tego moduły zwracają też uwagę na możliwość ujednolicenia wiedzy.

Moduł onboardingowy umożliwia organizacjom szybsze przygotowanie pracowników do efektywnej pracy, dzięki kilku podstawowym funkcjom dostępnym na platformach szkoleniowych.

  • Dostęp do firmowych treści edukacyjnych – szkolenia, prezentacje, filmy czy dokumenty. Te materiały pozwalają na przekazanie kluczowych informacji związanych z firmą, jej misją, wartościami oraz oczekiwaniami wobec pracowników.
  • Personalizacja – nie wszyscy nowi pracownicy mają identyczne potrzeby czy role w organizacji. Moduł onboardingowy pozwala na przygotowanie również ścieżek dedykowanych poszczególnym działom, dzięki czemu każdy pracownik otrzymuje informacje dostosowane do swojej pozycji i celów w firmie.
  • Testy – regularne sprawdzane wiedzy pozwala upewnić się, że nowi pracownicy są odpowiednio przygotowani do pełnienia swoich ról.
szkolenia online

Moduł analityczny

Efektywne zarządzanie programami edukacyjnymi i stałe doskonalenie procesu szkoleniowego wymaga zbierania i analizowania danych, związanych z uczestnictwem w szkoleniach e-learningowych. Moduł analityczny Dolineo pozwala na bieżąco monitorować postępy i weryfikować wyniki, w tym m.in.:

  • szczegółowe informacje dotyczące testów – indywidualne podejścia, raporty zbiorcze,
  • aktywność użytkowników,
  • postępy w przypisanych onboardingach czy ścieżkach rozwoju,
  • uzyskane przez pracowników certyfikaty,
  • opinie pracowników, czyli raporty ankiet – prezentacja wyników w formie wykresów z poziomu systemu lub możliwość pobrania do pliku.

Moduł analityczny pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie platformy szkoleń online.

Baza wiedzy

Ten moduł pozwala zgromadzić cała wewnętrzną wiedzę firmową w jednym miejscu. Baza wiedzy przyspiesza pracę poszczególnych członków zespołów i skraca czas na wyszukanie plików czy informacji oraz pozwala:

  • bezpiecznie przechowywać i zarządzać dużą ilością plików,
  • łatwo i szybko odnajdywać potrzebne informacje – stworzyć przejrzystą strukturę składającą się z kategorii i podkategorii,
  • zdecydować kto, do których materiałów powinien mieć dostęp,
  • chronić organizację przed utratą wiedzy z organizacji,
  • usprawnić współpracę między pracownikami,
  • poprawić jakość pracy – dostęp do dokładnych i aktualnych danych pomaga pracownikom wykonywać swoje obowiązki bardziej skutecznie i precyzyjnie.

Zarządzanie ścieżkami rozwoju

Z poziomu platformy e-learningowej Dolineo administrator czy osoba o odpowiednich uprawnieniach np. pracownik działu szkoleń mogą zaplanować indywidualne lub zespołowe ścieżki rozwojowe. Pozwala to lepiej dopasować proces szkoleniowy do celów organizacji, a więc podnieść skuteczność działań L&D. Analiza potrzeb szkoleniowych, realizowana z pomocą kreatora ankiet, pozwala określić, jakie umiejętności i wiedza są wymagane od pracowników do pełnienia ich ról i zadań. Następnie można zaprojektować własne ścieżki rozwoju np. dla poszczególnych działów lub skorzystać z gotowych, które stworzyli eksperci i metodycy Dolineo. Do każdej ścieżki można przypisać termin realizacji – pracownicy będą wówczas dodatkowo otrzymywać przypomnienia i powiadomienia mailowe, a organizacja ma bieżący wgląd do raportów, które umożliwiają monitorowanie stopnia ich realizacji.

Feedback i ocena okresowa

Platforma do szkoleń online może być też narzędziem do zautomatyzowania procesu feedbacku i/lub oceny okresowej. Tak jest w przypadku Dolineo. Dzięki temu modułowi można zrezygnować z Exceli, przenosząc kwestionariusze do systemu. Co więcej, koniec z koniecznością analizowania wyników w sposób ręczny. Przeniesienie tych działań na platformę pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Kreator umożliwia dodanie obszarów, kompetencji, zachowań. W Dolineo do dyspozycji jest również gotową baza kompetencji/zachowań, którą można się zainspirować. Można dowolnie skonfigurować kampanię – np. 180 czy 360 stopni, następnie zdecydować kto kogo ma oceniać i w jakiej relacji. Otrzymasz gotowe raporty i zestawienia, które mogą w kolejnym kroku stanowić podstawę rozmów oceniających.

Jak w pełni wykorzystać potencjał platformy do szkoleń e-learningowych online? 4 wskazówki po uruchomieniu systemu

  1. Zapewnij sobie zaangażowanie pracowników dostarczając im spersonalizowane treści – z pomocą Dolineo szybko stworzysz atrakcyjne szkolenia, dopasowane do potrzeb pracowników. Wykorzystaj też wbudowany katalog szkoleń gotowych. Dostarczaj materiały w zróżnicowanej formie.
  2. Stale monitoruj zaangażowanie – regularnie aktualizuj i ulepszaj dostępne materiały, pytaj pracowników o zdanie i wykorzystuj zebrane informacje do ewaluacji procesów szkoleniowych.
  3. Ułatw pracownikom dostęp do platformy – przygotuj kampanię informacyjną  i regularnie zachęcaj do korzystania. Komunikuj korzyści.
  4. Nagradzaj sukcesy pracowników – stwórz system nagradzania za osiągnięcia szkoleniowe lub stopień realizacji ścieżki rozwojowej. Już niebawem ułatwi Ci to moduł grywalizacji, który będzie dostępny w Dolineo.
Udostępnij ten wpis
Kasia Kubiak

Kasia Kubiak