Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?

Dolineo w praktyce

Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?

To, jak Twoją organizację postrzegają klienci, kontrahenci i całe otoczenie zależy od standardów, które są wdrożone w firmie. Kluczowe jest, by pracownicy mieli dostęp do tej samej wiedzy (tj. standardów, procedur, informacji o produktach) – niezależnie od działów, w których są zatrudnieni, czy lokalizacji, w których pracują.

Sprawdź, jak to osiągnąć w prosty sposób dzięki uruchomieniu platformy e-learningowej. Spraw by Twoi pracownicy mówili jednym głosem!

„Szkolenia organizowano stacjonarnie w firmie, ale zdarzały się również te wyjazdowe. Rozproszenie zespołów bywa w takich momentach naturalnym wyzwaniem.(…)

Umożliwienie pracownikom korzystania ze szkoleń niezależnie od ich lokalizacji (zespoły rozproszone) było podstawowym założeniem, przyświecającym uruchomieniu systemu.”

Case study firmy Aplitt
Czytaj dalej

Wyobraź sobie sytuację, w której standardy obsługi klienta drastycznie różnią się w zależności od lokalizacji czy działu, do którego zgłasza się klient.

Co może być tego potencjalną przyczyną?

  • Brak jednolitej wiedzy wśród pracowników – np. uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez różne osoby.
  • Niepełne przeszkolenia – może szkolenie stacjonarne już się odbyło, a pracownik stosunkowo niedawno dołączył do firmy. Może szkolenie odbywało się w dniu, kiedy pracownik był na urlopie czy po prostu nie mógł się pojawić.
  • Niedobór dostępnej wiedzy – wiedza znajduje się wyłącznie w głowach najbardziej doświadczonych pracowników.
  • Brak miejsca, w którym wszystkie niezbędne informacje, procedury czy standardy zostałyby zgromadzone i do którego pracownik mógłby zawsze wrócić. Przekazywanie wiedzy w różnej formie (mailowo, przez firmowy intranet) wprowadza chaos. Takie zachowanie komplikuje dotarcie do informacji i wręcz zniechęca do poszukiwania materiałów.
  • Być może niedawno miała miejsce aktualizacja standardów i nie do wszystkich ta wiedza jeszcze dotarła.

Jeśli czytając którykolwiek z powyższych punktów, pomyślałaś(-łeś), że mowa jest o Twojej firmie – zapraszamy do dalszej części artykułu. Pokażemy w niej, jak dzięki narzędziom online zapobiec wszystkim tym problemom.

Przy rosnącym zatrudnieniu i rozproszonej strukturze, znalezienie rozwiązania systemowego stało się dla firmy Onninen koniecznością. (…)

Dzięki możliwościom platformy Dolineo, zarządzanie procesem szkoleniowym jest o wiele sprawniejsze. Szkolenia wewnętrzne udostępniane są za pośrednictwem systemu, wiele z nich jest obligatoryjnych dla wszystkich pracowników Grupy Onninen. Wbudowany kreator testów umożliwia weryfikację wiedzy pracowników po szkoleniach, a przejrzyste raportowanie pozwala monitorować realizację.

Case study firmy Onninen
Czytaj dalej

Zapisz się do Newslatte Dolineo
i odbierz podwójny BONUS

Otrzymasz bezpłatnie dwa przewodniki oraz co dwa tygodnie esencję dotyczącą świata HR w Polsce i na świecie, wykorzystania narzędzi L&D w firmach, onboardingu, feedbacku i oceny pracowniczej.

newsletter
nesletter logo

SMART jest administratorem Twoich danych. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności 
Regulaminie. Przejście dalej jest potwierdzeniem zapoznania się i akceptacją warunków Regulaminu.

Dzielenie się wiedzą – wewnętrzni eksperci

W wielu firmach duża część wiedzy zgromadzona jest wyłącznie w głowach najbardziej doświadczonych pracowników. Zastanów się, co stanie się w sytuacji, gdy jedna z takich osób postanowi rozstać się z organizacją? Odpowiedź jest niestety brutalna: cała wiedza odejdzie razem z nią.

Co zrobić, aby temu zapobiec? Należy zbudować kulturę dzielenia się wiedzą. Zawsze zachęcamy klientów, aby wśród swoich pracowników wyznaczali wewnętrznych ekspertów, którzy będą odpowiedzialni za przekazanie wiedzy na przykład na temat danej procedury, produktu czy standardu. Taka osoba może otrzymać uprawnienia na platformie do zaprojektowania ścieżki rozwoju, wgrania odpowiednich materiałów czy przygotowania testu wiedzy. Następnie stworzone obiekty szkoleniowe udostępni bez problemu pozostałym członkom organizacji.

Wiedza w jednym miejscu

Dolineo umożliwia udostępnianie plików w różnych formatach multimedialnych, takich jak PDF, jpg., SCORM 1.2 czy wideo. Co więcej, dzięki wbudowanym kreatorom szkoleń, testów oraz ankiet – i przy wsparciu pakietu szablonów, z łatwością można przekazać niezbędne informacje w różnorodnej, ciekawej formie. Każda ścieżka rozwoju może kończyć się testem wiedzy. Dzięki rozbudowanemu modułowi raportów możesz szczegółowo śledzić postępy i wyniki poszczególnych pracowników.

Zadaniem było przygotowanie wszystkich materiałów tak, żeby zapewnić do nich łatwy i szybki dostęp kierownikom i pracownikom. System miał przede wszystkim ułatwić przekazywanie wiedzy i weryfikację, czy pracownicy zapoznali się z danym materiałem.(…)

Platforma to także większa kontrola nad realizacją szkoleń i skuteczna weryfikacja wiedzy za pomocą testów. Wbudowane raporty dają pewność i jasny obraz sytuacji w postępach w realizacji szkoleń oraz czy ktoś zapoznał się z danym materiałem. Platforma zdecydowanie przyśpiesza procesy szkoleniowe, zwiększa zasięg działania i daje pełniejszą kontrolę. Wcześniej wysyłałam maila
i musiałam zawierzyć, że dziewczyny się z tym zapoznały i mają tę wiedzę.”

Case study Grupy Familijnej
Czytaj dalej

Platforma Dolineo działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych
Platforma Dolineo działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych

Jak poradzić sobie z rozproszoną wiedzą firmową? Zgromadź ją w jednym miejscu

Zastanów się, na ile bliskie są Ci poniższe sytuacje:

  • część materiałów (procedur, broszur produktowych, standardów) zapisana jest w formie plików na komputerach poszczególnych osób, które odpowiedzialne były za ich przygotowanie;
  • niektóre pliki udostępnione zostały w firmowym intranecie;
  • część wiedzy w ogóle nie została do tej pory spisana i znajduje się w głowach pracowników;
  • osoba, która potrzebuje w danym momencie jakiegoś pliku, musi napisać do koleżanki/kolegi prośbę o jego przesłanie. Materiały krążą więc również w formie wiadomości mailowych.

Platforma e-learningowa Dolineo

Te problemy nie istnieją, kiedy korzystasz z platformy e-learningowej. Dzięki niej wszystkie pliki, dokumenty, procedury, broszury i inne wewnętrzne materiały udostępniasz w jednym systemie, do którego każdy ma dostęp.

Platforma e-learningowa Dolineo umożliwia tworzenie wielu obszarów (np. produkty, procedury, rozwój osobisty, bezpieczeństwo), w których zaprojektujesz adekwatne materiały szkoleniowe z niezbędną wiedzą. To Ty decydujesz, do których szkoleń/ścieżek będzie miał dostęp dany pracownik. Dla przykładu – szkolenie z zakresu RODO czy Cyberbezpieczeństwa możesz udostępnić wszystkim pracownikom, zaś szkolenie ze standarów obsługi klienta wyłącznie osobom z działu sprzedaży. W swojej ofercie mamy także kompleksowy moduł Bazy Wiedzy, który sprawi, że cała firmowa wiedza zostanie ustrukturyzowana w kategoriach i podkategoriach, a wszystkie firmowe informacje, broszury, wnioski czy dokumenty staną się łatwo dostępne.

„(…) każdy z działów firmy: Realizacji, Obsługi Klienta, Wsparcia Sprzedaży, Audytu, a także Sprzedaży z pomocą systemu przekazuje swoim zespołom informacje na temat m.in. procedur czy produktów poprzez udostępnienie różnego typu materiałów. W każdym z działów realizowane są także cykliczne testy weryfikujące bieżącą wiedzę pracowników.”

Case study Polenergia
Czytaj dalej

Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?
Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?

Organizowane są szkolenia stacjonarne, jednak tak znaczne rozproszenie sprawia, że wyzwaniem jest zapewnienie wszystkich niezbędnych szkoleń i odpowiedniego rozwoju umiejętności dla wszystkich pracowników. InPost cały czas dynamicznie się rozwija, a jego siłą napędową są właśnie ludzie – to od ich kompetencji i kwalifikacji zależy wiele, dlatego tak ważna jest dbałość o te kwestie.”

Case study Inpost
Czytaj dalej

Wiedza dostępna z każdego urządzenia, miejsca i w dowolnym czasie

Dzięki platformie e-learningowej każdy pracownik ma dostęp do zgromadzonej wiedzy w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Co więcej – zawsze może do niej wrócić. Dodatkowo, Dolineo jest systemem responsywnym, co oznacza, że można z niego korzystać zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń typu smartfon czy tablet.

Celem wdrożenia platformy e-learningowej było zapewnienie wszystkim pracownikom, niezależnie od miejsca z którego pracują, równych szans na rozwój umiejętności i kompetencji.

Dzięki Dolineo w Aplitt udaje się skutecznie wspierać rozwój pracowników, którzy z platformy mogą korzystać w każdym czasie i niezależnie od lokalizacji.

Case study firmy Aplitt
Czytaj dalej

Sprawnie komunikuj zmiany i nowości

Jak w szybki sposób powiadomić wszystkich pracowników – niezależnie od działu czy lokalizacji, w której pracują – o nowych produktach, aktualizacjach prawnych czy zmieniających się wewnętrznych procedurach? To wyzwanie stoi przed wieloma organizacjami. Również w tym wypadku Dolineo przychodzi z pomocą. Jednym kliknięciem udostępnisz nowy materiał lub prześlesz wiadomość o aktualizacji do całego zespołu. Dzięki raportom będziesz widzieć, kto już zapoznał się z nową treścią. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, wyślesz z poziomu systemu maila z przypomnieniem. Zyskaj pewność, że każdy jest na bieżąco z najnowszą wiedzą!

Łatwiej i wygodniej jest mi dotrzeć do wszystkich w krótkim czasie. Wrzucam nowe materiały szkoleniowe na Dolineo, wysyłam powiadomienie i każdy może się z tym zapoznać w dogodnym dla siebie momencie. Aktualizacje naszej oferty czy przekazywanie ważnych informacji stało się o wiele szybsze.

Case study Grupy Familijnej
Czytaj dalej

Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?
Zespoły rozproszone – jak ujednolicić wiedzę wśród pracowników?

Dodatkowo firma stanęła również przed wyzwaniem, by przy stale zwiększającym się gronie handlowców, szybko i sprawnie informować o wprowadzanych zmianach produktowych i na bieżąco weryfikować wiedzę z nowych produktów.

Case study Polenergia
Czytaj dalej

Cała firmowa wiedza dostępna 24/7 w jednym miejscu?

To możliwe! Przekonaj się sam(-a) – zapraszamy do wypełnienia formularza i przetestowania wersji demonstracyjnej Dolineo i/lub porozmawiania z naszymi ekspertami.

Udostępnij ten wpis
Patrycja Dyrda

Patrycja Dyrda