Blog logo

Znajdziesz tu informacje o nowościach na Dolineo.
Przeczytasz inspirujące artykuły na tematy związane z rozwojem pracowników.
Dowiesz się, w jaki sposób nasi klienci korzystają z Dolineo.

Onboarding pracownika online

Dolineo w praktyce

Onboarding online, czyli jak usprawnić wdrażanie nowych pracowników

Zautomatyzowany onboarding, a zmniejszenie rotacji, kosztów zatrudnienia oraz czasochłonności przeprowadzenia procesu adaptacji.

To, w jaki sposób firma przeprowadza onboarding, ma kluczowy wpływ na rotację pracowników, ich efektywność czy zmniejszenie kosztów procesu rekrutacji. Co więcej, przeniesienie działań związanych z wdrożeniem nowych członków zespołu na platformę e-learningową odciąża osoby, które dotychczas były odpowiedzialne za szkolenia stacjonarne. Wdrożenia stają się mniej czasochłonne, znika też problem logistyki działań związanych ze szkoleniem nowych pracowników.

Zalety onboardingu

Te wskaźniki pokazują, jak ważna jest optymalizacja całego procesu onboardingu oraz wsparcie go poprzez wykorzystanie narzędzi online. W tym miejscu zapraszamy również do artykułu, w którym m.in. opisujemy, jak właściwie przeprowadzić adaptację pracowników.

Stacjonarna forma szkoleń onboardingowych wyczerpała się, nie tylko z uwagi na pandemię, ale przede wszystkim na dużą ilość czasu, poświęcaną na tak powtarzalną czynność, jaką jest wdrożenie nowego pracownika. (…)

Istotny w tym zakresie był również aspekt logistyczny i kosztowy. Dotychczas nowi pracownicy w ramach procesu adaptacyjnego, przyjeżdżali do centrali firmy, gdzie szkolili się przez kilka dni. Przy rosnącym zatrudnieniu i rozproszonej strukturze, znalezienie rozwiązania systemowego stało się dla firmy Onninen koniecznością.

Case study firmy Onninen
Czytaj dalej

Zapisz się do Newslatte Dolineo
i odbierz podwójny BONUS

Otrzymasz bezpłatnie dwa przewodniki oraz co dwa tygodnie esencję dotyczącą świata HR w Polsce i na świecie, wykorzystania narzędzi L&D w firmach, onboardingu, feedbacku i oceny pracowniczej.

newsletter
nesletter logo

SMART jest administratorem Twoich danych. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności 
Regulaminie. Przejście dalej jest potwierdzeniem zapoznania się i akceptacją warunków Regulaminu.

Ujednolicenie wiedzy, optymalizacja czasu i kosztów – projektuj firmowe oraz stanowiskowe ścieżki onboardingowe

Czy do tej pory szkolenia adaptacyjne w Twojej organizacji odbywały się stacjonarnie?

Jeśli tak, to na pewno masz świadomość, że osoba szkoląca musiała każdorazowo poświęcać dużo czasu, aby przekazać wszystkie niezbędne informacje na temat firmy, jej misji, produktów czy procedur. Co więcej, zapewne robiła to dość często, gdyż onboarding jest procesem bardzo powtarzalnym.

Dzięki platformie Dolineo w prosty sposób zaprojektujesz ścieżki wdrożeniowe – zarówno ogólne, które mogą zostać udostępnione wszystkim nowym pracownikom, jak i na poszczególne stanowiska. W jednym miejscu zgromadzisz wiedzę m.in. na temat obowiązujących procedur, oferowanych produktów, czy misji i wartości firmy. System umożliwi Ci również opublikowanie różnego typu plików, np. PDF, jpg czy wideo.

Od razu po dołączeniu do firmy nowy agent może, nawet z własnego domu, ukończyć pakiet wymaganych do rozpoczęcia pracy kursów. Składają się na nie m.in. wprowadzenie onboardingowe, bardzo istotne szkolenie prawne oraz zakończone testem szkolenie na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, niezbędne w pracy agenta nieruchomości.

Case study firmy Maxon Nieruchomości
Czytaj dalej

Ujednolicone informacje dla wszystkich

Tym sposobem stworzenie kompletnych ścieżek onboardingowych, a co za tym idzie, przekazanie wiedzy nowo zatrudnionym pracownikom, odbędzie się jednorazowo. Dodatkowo zyskasz pewność, że każdy otrzyma dostęp do tych samych informacji, przedstawionych w jednolity sposób – nie będzie sytuacji, w której ta sama wiadomość zostanie przedstawiona w innej formie bądź przez przypadek w ogóle pominięta. Raz stworzone ścieżki wystarczy później przypisywać kolejnym pracownikom, rozpoczynającym pracę w organizacji. Pozwoli to zdecydowanie zaoszczędzić czas dotychczasowych trenerów i zoptymalizować logistykę całego procesu, szczególnie, jeśli Twoja firma działa w wielu lokalizacjach. Osoby szkolące nie będą już musiały przemieszczać się między oddziałami czy nowi pracownicy organizować przyjazdu do siedziby.

Platformę e-learningową Dolineo wykorzystujemy głównie do onboardingu, co usprawnia powtarzalny proces ogólnego wprowadzenia nowo zatrudnianych osób do firmy. Opracowane ścieżki stanowiskowe ułatwiają sprawne i szybkie wdrożenie. Każdy pracownik logując się do Dolineo widzi swoją indywidualną ścieżkę szkoleniową. Zdecydowanie odciąża to nasze struktury szkoleniowe i pozwala skupić się na innych kwestiach związanych z rozwojem zespołu.

Case study firmy Pekao Direct
Czytaj więcej

Wszystko w jednym miejscu

Co więcej, w organizacjach bardzo często okazuje się, że wiedza jest mocno rozproszona – począwszy od informacji dostępnych w wewnętrznym intranecie, przez te przekazywane mailowo, po te, które zgromadzone są w głowach najbardziej doświadczonych pracowników. Platforma e-learningowa pozwala przenieść te działania do trybu online i tym samym zgromadzić wszystko w jednym miejscu, będąc dostępnym z dowolnego urządzenia i w dowolnym czasie.

Nowo zatrudniani handlowcy wykorzystują platformę od pierwszego dnia obecności w firmie. Jako początkowy etap procesu wdrożenia wykorzystywany jest video-learning. Umieszczone na Dolineo krótkie materiały video pozwalają nowym pracownikom zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z branżą OZE. Takie wykorzystanie systemu pozwoliło nam zaoszczędzić sporo czasu na szkoleniu stacjonarnym (…).

Dzięki temu pracownik przychodząc pierwszego dnia do pracy, wie czego może się spodziewać, ma wiedzę o firmie oraz branży, co znacznie przyspiesza jego wdrożenie w nowe obowiązki. Takie wykorzystanie Dolineo sprawia, że nowi handlowcy popełniają mniej błędów i szybciej osiągają swoje pierwsze sukcesy sprzedażowe.

Case study firmy Polenergia
Czytaj dalej

Przekazuj wiedzę, weryfikuj ją i badaj satysfakcję

Poza możliwością udostępnienia różnego typu plików, Dolineo posiada intuicyjne kreatory – testów, ankiet, szkoleń oraz ścieżek wraz z pakietem szablonów. Pierwszy z nich pozwoli Ci zweryfikować wiedzę nowego pracownika i dzięki rozbudowanemu modułowi raportów monitorować jego postępy. Drugi natomiast umożliwi zebranie informacji zwrotnej od nowozatrudnionych, co jest bardzo istotne, gdyż proces onboardingu powinien być cały czas udoskonalany. Pamiętaj, że pozyskanie wartościowego pracownika jest kosztowne, stąd warto na bieżąco monitorować jego satysfakcję i elastycznie modyfikować proces adaptacji pracownika. Dzięki kreatorowi szkoleń przedstawisz wybrane informacje np. produktowe czy proceduralne w ciekawej formie, natomiast kreator ścieżek umożliwi stworzenie kompletnego planu szkoleniowego dla nowych pracowników.

Dolineo posiada także wbudowany katalog ponad 200 gotowych szkoleń e-learningowych. Nie musisz martwić się o dostarczenie pracownikom wiedzy z takich zakresów jak: RODO, Cyberbezpieczeństwo, okresowe BHP czy przeciwdziałanie mobbingowi. Zapewni to Twojej organizacji bezpieczeństwo bez konieczności dodatkowego szukania tych szkoleń w innej formie i ponoszenia dodatkowych kosztów. Również w ścieżkach stanowiskowych możesz wykorzystać takie tematy jak Budowanie relacji z klientem, MS Excel, Negocjacje czy Zarządzanie sobą w czasie. Sprawdź pełny katalog.

Największą grupę użytkowników stanowią obecnie ekspedientki i kierownicy punktów. Mamy feedback od użytkowników, że dzięki informacjom zgromadzonym na platformie dużo łatwiej odnaleźć się w nowej pracy i obowiązkach.

Case study firmy Grupa Familijna
Czytaj więcej

Podsumowanie – sprawdź czy platforma e-learningowa to rozwiązanie dla Twojej firmy

Jeśli przed Twoją organizacją stoi co najmniej jedno z poniższych wyzwań:

  • zmniejszenie czasochłonności procesu wdrażania nowych pracowników i odciążenie osób odpowiedzialnych za szkolenia adaptacyjne;
  • zmniejszenie kosztów zatrudnienia;
  • poprawa logistyki onboardingu;
  • ustandaryzowanie wiedzy nowo zatrudnionych;
  • zmniejszenie rotacji;
  • zwiększenie efektywności pracowników już od pierwszych dni

– uruchomienie platformy e-learningowej w Twojej firmie z pewnością będzie dobrą decyzją!

W dzisiejszych czasach korzystanie z platformy e-learningowej to „must have” dla atrakcyjnego pracodawcy. Takie rozwiązania pozwalają na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku pracy i mogą stanowić dodatkowy benefit dla pracowników. Z pewnością przyciągają uwagę potencjalnych kandydatów, zwłaszcza że większość z nich to Milenialsi, czyli ludzie zafascynowani nowymi technologiami.

Case study firmy Promedica24
Czytaj dalej

Zapraszamy do przetestowania Dolineo lub umówienia wideoprezentacji z naszym Ekspertem i dołączenia do grona zadowolonych klientów!


Źródła:
1) Raport „The True Coast of a Bad Hire”, SHRM&Brandon Hall Group
(2) Hirsch, A. (2007) Don’t Underestimate the Importance of Good Onboarding

Udostępnij ten wpis
Patrycja Dyrda

Patrycja Dyrda